See tuudittaja in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "tuudittaa", "3": "-ja" }, "expansion": "tuudittaa + -ja", "name": "affix" } ], "etymology_text": "tuudittaa + -ja", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "tuudittaja", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tuudittaja", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tuudittajaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tuudittajiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tuudittajatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tuudittajani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tuudittajaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tuudittajikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tuudittajattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tuudittajasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tuudittajaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tuudittajiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tuudittajattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tuudittajamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tuudittajaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tuudittajiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tuudittajattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tuudittajanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tuudittajaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tuudittajiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tuudittajattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tuudittajansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tuudittajaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tuudittajaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tuudittajikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tuudittajiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tuudittajattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "tuudittaja", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "tuudittaja", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "tuudittaj", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish koira-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -ja", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "luller (one who lulls)" ], "id": "en-tuudittaja-fi-noun-rgzo1pqQ", "links": [ [ "luller", "luller" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtuːditːɑjɑ/" }, { "ipa": "[ˈt̪uːdit̪̚ˌt̪ɑ̝jɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑjɑ" } ], "word": "tuudittaja" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "tuudittaa", "3": "-ja" }, "expansion": "tuudittaa + -ja", "name": "affix" } ], "etymology_text": "tuudittaa + -ja", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "tuudittaja", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tuudittaja", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tuudittajaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tuudittajiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tuudittajatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tuudittajani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tuudittajaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tuudittajikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tuudittajattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tuudittajasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tuudittajaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tuudittajiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tuudittajattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tuudittajamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tuudittajaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tuudittajiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tuudittajattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tuudittajanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tuudittajaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tuudittajiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tuudittajattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tuudittajansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tuudittajaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tuudittajaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tuudittajikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tuudittajiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tuudittajattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tuudittajittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "tuudittajittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tuudittajineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "tuudittajinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "tuudittaja", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "tuudittaja", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "tuudittaj", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish koira-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -ja", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑjɑ", "Rhymes:Finnish/ɑjɑ/4 syllables" ], "glosses": [ "luller (one who lulls)" ], "links": [ [ "luller", "luller" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtuːditːɑjɑ/" }, { "ipa": "[ˈt̪uːdit̪̚ˌt̪ɑ̝jɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑjɑ" } ], "word": "tuudittaja" }
Download raw JSONL data for tuudittaja meaning in Finnish (20.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.