See turahtaa in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "turista", "3": "-ahtaa" }, "expansion": "turista + -ahtaa", "name": "affix" } ], "etymology_text": "turista + -ahtaa", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "53*F/muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "turahdan", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en turahda", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "turahdat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et turahda", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "turahtaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei turahda", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "turahdamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme turahda", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "turahdatte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette turahda", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "turahtavat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät turahda", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "turahdetaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei turahdeta", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on turahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole turahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "turahdin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "turahdit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "turahti", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "turahdimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "turahditte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "turahtivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "turahdettiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei turahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli turahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut turahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "turahtaisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en turahtaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "turahtaisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et turahtaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "turahtaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei turahtaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "turahtaisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme turahtaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "turahtaisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette turahtaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "turahtaisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät turahtaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "turahdettaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei turahdettaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi turahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi turahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "turahda", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä turahda", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "turahtakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön turahtako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "turahtakaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme turahtako", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "turahtakaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää turahtako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "turahtakoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt turahtako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "turahdettakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön turahdettako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon turahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko turahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "turahtanen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en turahtane", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "turahtanet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et turahtane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "turahtanee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei turahtane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "turahtanemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme turahtane", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "turahtanette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette turahtane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "turahtanevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät turahtane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "turahdettaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei turahdettane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee turahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene turahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "turahtaa", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "turahtava", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "turahdettava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "turahtaakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "turahtaaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "turahtaaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "turahtaaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "turahtaakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "turahtaaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "turahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "turahtaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "turahdettaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "turahtama", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "turahtaessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "turahtaessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "turahtaessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "turahtaessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "turahtaessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "turahtaessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "turahtamaton", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "turahtaen", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "turahtamassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "turahtamasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "turahtamaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "turahtamalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "turahtamatta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "turahtaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "turahdettaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "turahtaminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "turahtamaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "turahtamaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "turahtamaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "turahtamaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "turahtamaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "turahtamaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "turahtaa", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "turahtaa", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "turah", "2": "t", "3": "d", "4": "a" }, "name": "fi-conj-muistaa" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -ahtaa", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "turaus" } ], "glosses": [ "to toot (make a tooting sound)" ], "id": "en-turahtaa-fi-verb-QKuT9Y0h", "links": [ [ "toot", "toot" ] ], "raw_glosses": [ "(intransitive) to toot (make a tooting sound)" ], "tags": [ "intransitive" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈturɑhtɑːˣ/" }, { "ipa": "[ˈt̪urɑ̝xt̪ɑ̝ː(ʔ)]" }, { "rhymes": "-urɑhtɑː" } ], "word": "turahtaa" }
{ "derived": [ { "word": "turaus" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "turista", "3": "-ahtaa" }, "expansion": "turista + -ahtaa", "name": "affix" } ], "etymology_text": "turista + -ahtaa", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "53*F/muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "turahdan", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en turahda", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "turahdat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et turahda", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "turahtaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei turahda", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "turahdamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme turahda", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "turahdatte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette turahda", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "turahtavat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät turahda", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "turahdetaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei turahdeta", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on turahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole turahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "turahdin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "turahdit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "turahti", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "turahdimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "turahditte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "turahtivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "turahdettiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei turahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli turahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut turahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "turahtaisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en turahtaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "turahtaisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et turahtaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "turahtaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei turahtaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "turahtaisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme turahtaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "turahtaisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette turahtaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "turahtaisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät turahtaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "turahdettaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei turahdettaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi turahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi turahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "turahda", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä turahda", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "turahtakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön turahtako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "turahtakaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme turahtako", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "turahtakaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää turahtako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "turahtakoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt turahtako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "turahdettakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön turahdettako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon turahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko turahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "turahtanen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en turahtane", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "turahtanet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et turahtane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "turahtanee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei turahtane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "turahtanemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme turahtane", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "turahtanette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette turahtane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "turahtanevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät turahtane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene turahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "turahdettaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei turahdettane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee turahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene turahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "turahtaa", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "turahtava", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "turahdettava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "turahtaakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "turahtaaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "turahtaaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "turahtaaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "turahtaakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "turahtaaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "turahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "turahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "turahtaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "turahdettaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "turahtama", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "turahtaessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "turahtaessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "turahtaessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "turahtaessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "turahtaessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "turahtaessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "turahtamaton", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "turahtaen", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "turahtamassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "turahtamasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "turahtamaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "turahtamalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "turahtamatta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "turahtaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "turahdettaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "turahtaminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "turahtamaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "turahtamaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "turahtamaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "turahtamaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "turahtamaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "turahtamaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "turahtaa", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "turahtaa", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "turah", "2": "t", "3": "d", "4": "a" }, "name": "fi-conj-muistaa" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 3-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish intransitive verbs", "Finnish lemmas", "Finnish muistaa-type verbs", "Finnish terms suffixed with -ahtaa", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish verbs", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/urɑhtɑː", "Rhymes:Finnish/urɑhtɑː/3 syllables" ], "glosses": [ "to toot (make a tooting sound)" ], "links": [ [ "toot", "toot" ] ], "raw_glosses": [ "(intransitive) to toot (make a tooting sound)" ], "tags": [ "intransitive" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈturɑhtɑːˣ/" }, { "ipa": "[ˈt̪urɑ̝xt̪ɑ̝ː(ʔ)]" }, { "rhymes": "-urɑhtɑː" } ], "word": "turahtaa" }
Download raw JSONL data for turahtaa meaning in Finnish (22.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.