"tuomio" meaning in Finnish

See tuomio in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /ˈtuo̯mio/, [ˈt̪uo̞̯mio̞]
Rhymes: -uomio Etymology: Probably tuomita + -io, if not borrowed directly from Germanic in this form. Etymology templates: {{root|fi|ine-pro|*dʰeh₁-}}, {{suffix|fi|tuomita|io}} tuomita + -io Head templates: {{head|fi|noun}} tuomio Inflection templates: {{fi-decl-valtio|tuomio|a}} Forms: no-table-tags [table-tags], tuomio [nominative, singular], tuomiot [nominative, plural], tuomio [accusative, nominative, singular], tuomiot [accusative, nominative, plural], tuomion [accusative, genitive, singular], tuomiot [accusative, genitive, plural], tuomion [genitive, singular], tuomioiden [genitive, plural], tuomioitten [genitive, plural], tuomiota [partitive, singular], tuomioita [partitive, plural], tuomiossa [inessive, singular], tuomioissa [inessive, plural], tuomiosta [elative, singular], tuomioista [elative, plural], tuomioon [illative, singular], tuomioihin [illative, plural], tuomiolla [adessive, singular], tuomioilla [adessive, plural], tuomiolta [ablative, singular], tuomioilta [ablative, plural], tuomiolle [allative, singular], tuomioille [allative, plural], tuomiona [essive, singular], tuomioina [essive, plural], tuomioksi [singular, translative], tuomioiksi [plural, translative], tuomiotta [abessive, singular], tuomioitta [abessive, plural], - [instructive, singular], tuomioin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], tuomioni [nominative, singular], tuomioni [nominative, plural], tuomioni [accusative, nominative, singular], tuomioni [accusative, nominative, plural], tuomioni [accusative, genitive, singular], tuomioni [accusative, genitive, plural], tuomioni [genitive, singular], tuomioideni [genitive, plural], tuomioitteni [genitive, plural], tuomiotani [partitive, singular], tuomioitani [partitive, plural], tuomiossani [inessive, singular], tuomioissani [inessive, plural], tuomiostani [elative, singular], tuomioistani [elative, plural], tuomiooni [illative, singular], tuomioihini [illative, plural], tuomiollani [adessive, singular], tuomioillani [adessive, plural], tuomioltani [ablative, singular], tuomioiltani [ablative, plural], tuomiolleni [allative, singular], tuomioilleni [allative, plural], tuomionani [essive, singular], tuomioinani [essive, plural], tuomiokseni [singular, translative], tuomioikseni [plural, translative], tuomiottani [abessive, singular], tuomioittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], tuomioineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], tuomiosi [nominative, singular], tuomiosi [nominative, plural], tuomiosi [accusative, nominative, singular], tuomiosi [accusative, nominative, plural], tuomiosi [accusative, genitive, singular], tuomiosi [accusative, genitive, plural], tuomiosi [genitive, singular], tuomioidesi [genitive, plural], tuomioittesi [genitive, plural], tuomiotasi [partitive, singular], tuomioitasi [partitive, plural], tuomiossasi [inessive, singular], tuomioissasi [inessive, plural], tuomiostasi [elative, singular], tuomioistasi [elative, plural], tuomioosi [illative, singular], tuomioihisi [illative, plural], tuomiollasi [adessive, singular], tuomioillasi [adessive, plural], tuomioltasi [ablative, singular], tuomioiltasi [ablative, plural], tuomiollesi [allative, singular], tuomioillesi [allative, plural], tuomionasi [essive, singular], tuomioinasi [essive, plural], tuomioksesi [singular, translative], tuomioiksesi [plural, translative], tuomiottasi [abessive, singular], tuomioittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], tuomioinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], tuomiomme [nominative, singular], tuomiomme [nominative, plural], tuomiomme [accusative, nominative, singular], tuomiomme [accusative, nominative, plural], tuomiomme [accusative, genitive, singular], tuomiomme [accusative, genitive, plural], tuomiomme [genitive, singular], tuomioidemme [genitive, plural], tuomioittemme [genitive, plural], tuomiotamme [partitive, singular], tuomioitamme [partitive, plural], tuomiossamme [inessive, singular], tuomioissamme [inessive, plural], tuomiostamme [elative, singular], tuomioistamme [elative, plural], tuomioomme [illative, singular], tuomioihimme [illative, plural], tuomiollamme [adessive, singular], tuomioillamme [adessive, plural], tuomioltamme [ablative, singular], tuomioiltamme [ablative, plural], tuomiollemme [allative, singular], tuomioillemme [allative, plural], tuomionamme [essive, singular], tuomioinamme [essive, plural], tuomioksemme [singular, translative], tuomioiksemme [plural, translative], tuomiottamme [abessive, singular], tuomioittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], tuomioinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], tuomionne [nominative, singular], tuomionne [nominative, plural], tuomionne [accusative, nominative, singular], tuomionne [accusative, nominative, plural], tuomionne [accusative, genitive, singular], tuomionne [accusative, genitive, plural], tuomionne [genitive, singular], tuomioidenne [genitive, plural], tuomioittenne [genitive, plural], tuomiotanne [partitive, singular], tuomioitanne [partitive, plural], tuomiossanne [inessive, singular], tuomioissanne [inessive, plural], tuomiostanne [elative, singular], tuomioistanne [elative, plural], tuomioonne [illative, singular], tuomioihinne [illative, plural], tuomiollanne [adessive, singular], tuomioillanne [adessive, plural], tuomioltanne [ablative, singular], tuomioiltanne [ablative, plural], tuomiollenne [allative, singular], tuomioillenne [allative, plural], tuomionanne [essive, singular], tuomioinanne [essive, plural], tuomioksenne [singular, translative], tuomioiksenne [plural, translative], tuomiottanne [abessive, singular], tuomioittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], tuomioinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], tuomionsa [nominative, singular], tuomionsa [nominative, plural], tuomionsa [accusative, nominative, singular], tuomionsa [accusative, nominative, plural], tuomionsa [accusative, genitive, singular], tuomionsa [accusative, genitive, plural], tuomionsa [genitive, singular], tuomioidensa [genitive, plural], tuomioittensa [genitive, plural], tuomiotaan [partitive, singular], tuomiotansa [partitive, singular], tuomioitaan [partitive, plural], tuomioitansa [partitive, plural], tuomiossaan [inessive, singular], tuomiossansa [inessive, singular], tuomioissaan [inessive, plural], tuomioissansa [inessive, plural], tuomiostaan [elative, singular], tuomiostansa [elative, singular], tuomioistaan [elative, plural], tuomioistansa [elative, plural], tuomioonsa [illative, singular], tuomioihinsa [illative, plural], tuomiollaan [adessive, singular], tuomiollansa [adessive, singular], tuomioillaan [adessive, plural], tuomioillansa [adessive, plural], tuomioltaan [ablative, singular], tuomioltansa [ablative, singular], tuomioiltaan [ablative, plural], tuomioiltansa [ablative, plural], tuomiolleen [allative, singular], tuomiollensa [allative, singular], tuomioilleen [allative, plural], tuomioillensa [allative, plural], tuomionaan [essive, singular], tuomionansa [essive, singular], tuomioinaan [essive, plural], tuomioinansa [essive, plural], tuomiokseen [singular, translative], tuomioksensa [singular, translative], tuomioikseen [plural, translative], tuomioiksensa [plural, translative], tuomiottaan [abessive, singular], tuomiottansa [abessive, singular], tuomioittaan [abessive, plural], tuomioittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], tuomioineen [comitative, plural], tuomioinensa [comitative, plural]
  1. sentence, conviction, verdict
    Sense id: en-tuomio-fi-noun-jPvINRKp
  2. judgement
    Sense id: en-tuomio-fi-noun-qcnMph-X Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish terms suffixed with -io, Finnish valtio-type nominals Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 2 56 10 32 Disambiguation of Finnish terms suffixed with -io: 4 36 35 25 Disambiguation of Finnish valtio-type nominals: 4 52 20 24
  3. doom
    Sense id: en-tuomio-fi-noun-kQ7NPkPH Categories (other): Finnish terms suffixed with -io Disambiguation of Finnish terms suffixed with -io: 4 36 35 25
  4. (sports) call, decision made by a referee or umpire Categories (topical): Sports
    Sense id: en-tuomio-fi-noun-qlBirJQt Categories (other): Finnish terms suffixed with -io Disambiguation of Finnish terms suffixed with -io: 4 36 35 25 Topics: hobbies, lifestyle, sports
The following are not (yet) sense-disambiguated

Inflected forms

Download JSONL data for tuomio meaning in Finnish (22.7kB)

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "avioerotuomio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "elinkautistuomio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hylkäystuomio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kansliatuomio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "karkotustuomio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "konkurssituomio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuolemantuomio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuritushuonetuomio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "murskatuomio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "oikeustuomio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "pikatuomio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "purkutuomio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "pyttytuomio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "sakkotuomio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "salomonintuomio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "salomontuomio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "tappotuomio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "tuomioistuin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "tuomiokapituli"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "tuomiokirja"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "tuomiokirkko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "tuomiokunta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "tuomiolauselma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "tuomionpurku"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "tuomionvoipa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "tuomio-oikeus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "tuomiopiiri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "tuomiopäivä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "tuomiorovasti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "tuomiosunnuntai"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "tuomiovalta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "tuomiovirhe"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "vankeustuomio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "välitystuomio"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*dʰeh₁-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "tuomita",
        "3": "io"
      },
      "expansion": "tuomita + -io",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "Probably tuomita + -io, if not borrowed directly from Germanic in this form.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "3/valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomion",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomion",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioiden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioitten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiota",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiossa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiosta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiolla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiolta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiolle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiona",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiotta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "3/valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioideni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioitteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiotani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiossani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiostani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiooni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiollani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiolleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiokseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiottani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioidesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioittesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiotasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiossasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiostasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiollasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiollesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiottasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioidemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioittemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiotamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiossamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiostamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiollamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiollemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiottamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioidenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioittenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiotanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiossanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiostanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiollanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiollenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiottanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioidensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioittensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiotaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiotansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioitaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiossaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiossansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiostaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiostansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiollaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiollansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiolleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiollensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiokseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiottaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiottansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "tuomio",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tuomio",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-valtio"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "sentence, conviction, verdict"
      ],
      "id": "en-tuomio-fi-noun-jPvINRKp",
      "links": [
        [
          "sentence",
          "sentence"
        ],
        [
          "conviction",
          "conviction"
        ],
        [
          "verdict",
          "verdict"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "2 56 10 32",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "4 36 35 25",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms suffixed with -io",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "4 52 20 24",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish valtio-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "judgement"
      ],
      "id": "en-tuomio-fi-noun-qcnMph-X",
      "links": [
        [
          "judgement",
          "judgement"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "4 36 35 25",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms suffixed with -io",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "doom"
      ],
      "id": "en-tuomio-fi-noun-kQ7NPkPH",
      "links": [
        [
          "doom",
          "doom"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Sports",
          "orig": "fi:Sports",
          "parents": [
            "Human activity",
            "Human behaviour",
            "Human",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "4 36 35 25",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms suffixed with -io",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "call, decision made by a referee or umpire"
      ],
      "id": "en-tuomio-fi-noun-qlBirJQt",
      "links": [
        [
          "sports",
          "sports"
        ],
        [
          "call",
          "call"
        ],
        [
          "decision",
          "decision"
        ],
        [
          "referee",
          "referee"
        ],
        [
          "umpire",
          "umpire"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(sports) call, decision made by a referee or umpire"
      ],
      "topics": [
        "hobbies",
        "lifestyle",
        "sports"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtuo̯mio/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈt̪uo̞̯mio̞]"
    },
    {
      "rhymes": "-uomio"
    }
  ],
  "word": "tuomio"
}
{
  "categories": [
    "Finnish 3-syllable words",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish nouns",
    "Finnish terms derived from Proto-Indo-European",
    "Finnish terms derived from the Proto-Indo-European root *dʰeh₁-",
    "Finnish terms suffixed with -io",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Finnish valtio-type nominals",
    "Rhymes:Finnish/uomio",
    "Rhymes:Finnish/uomio/3 syllables"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "avioerotuomio"
    },
    {
      "word": "elinkautistuomio"
    },
    {
      "word": "hylkäystuomio"
    },
    {
      "word": "kansliatuomio"
    },
    {
      "word": "karkotustuomio"
    },
    {
      "word": "konkurssituomio"
    },
    {
      "word": "kuolemantuomio"
    },
    {
      "word": "kuritushuonetuomio"
    },
    {
      "word": "murskatuomio"
    },
    {
      "word": "oikeustuomio"
    },
    {
      "word": "pikatuomio"
    },
    {
      "word": "purkutuomio"
    },
    {
      "word": "pyttytuomio"
    },
    {
      "word": "sakkotuomio"
    },
    {
      "word": "salomonintuomio"
    },
    {
      "word": "salomontuomio"
    },
    {
      "word": "tappotuomio"
    },
    {
      "word": "tuomioistuin"
    },
    {
      "word": "tuomiokapituli"
    },
    {
      "word": "tuomiokirja"
    },
    {
      "word": "tuomiokirkko"
    },
    {
      "word": "tuomiokunta"
    },
    {
      "word": "tuomiolauselma"
    },
    {
      "word": "tuomionpurku"
    },
    {
      "word": "tuomionvoipa"
    },
    {
      "word": "tuomio-oikeus"
    },
    {
      "word": "tuomiopiiri"
    },
    {
      "word": "tuomiopäivä"
    },
    {
      "word": "tuomiorovasti"
    },
    {
      "word": "tuomiosunnuntai"
    },
    {
      "word": "tuomiovalta"
    },
    {
      "word": "tuomiovirhe"
    },
    {
      "word": "vankeustuomio"
    },
    {
      "word": "välitystuomio"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*dʰeh₁-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "tuomita",
        "3": "io"
      },
      "expansion": "tuomita + -io",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "Probably tuomita + -io, if not borrowed directly from Germanic in this form.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "3/valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomion",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomion",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioiden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioitten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiota",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiossa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiosta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiolla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiolta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiolle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiona",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiotta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "3/valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioideni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioitteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiotani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiossani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiostani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiooni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiollani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiolleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiokseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiottani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioidesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioittesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiotasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiossasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiostasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiollasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiollesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiottasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioidemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioittemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiotamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiossamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiostamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiollamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiollemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiottamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioidenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioittenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiotanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiossanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiostanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiollanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiollenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiottanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valtio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioidensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioittensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiotaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiotansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioitaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiossaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiossansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiostaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiostansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiollaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiollansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiolleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiollensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomionansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiokseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiottaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomiottansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuomioinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "tuomio",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tuomio",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-valtio"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "sentence, conviction, verdict"
      ],
      "links": [
        [
          "sentence",
          "sentence"
        ],
        [
          "conviction",
          "conviction"
        ],
        [
          "verdict",
          "verdict"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "judgement"
      ],
      "links": [
        [
          "judgement",
          "judgement"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "doom"
      ],
      "links": [
        [
          "doom",
          "doom"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "fi:Sports"
      ],
      "glosses": [
        "call, decision made by a referee or umpire"
      ],
      "links": [
        [
          "sports",
          "sports"
        ],
        [
          "call",
          "call"
        ],
        [
          "decision",
          "decision"
        ],
        [
          "referee",
          "referee"
        ],
        [
          "umpire",
          "umpire"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(sports) call, decision made by a referee or umpire"
      ],
      "topics": [
        "hobbies",
        "lifestyle",
        "sports"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtuo̯mio/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈt̪uo̞̯mio̞]"
    },
    {
      "rhymes": "-uomio"
    }
  ],
  "word": "tuomio"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.