See tsibale in All languages combined, or Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tsibale",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibale",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaletta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsibaleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsibaleetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibalein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsibaleeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibalettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsibaleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsibaleettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsibaleesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibalettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsibaleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsibaleettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsibaleemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibalettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsibaleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsibaleettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsibaleenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibalettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsibaleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsibaleettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsibaleensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibalettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibalettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsibaleeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsibaleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsibaleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsibaleettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tsibale",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tsibale",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "colloquial",
"3": "jocular"
},
"expansion": "(colloquial, humorous)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tsibal",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "kipale"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish hame-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"alternative form of kipale"
],
"id": "en-tsibale-fi-noun-5aW1YWoP",
"links": [
[
"kipale",
"kipale#Finnish"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative",
"colloquial",
"humorous"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtsibɑleˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈts̠ibɑ̝le̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ibɑle"
}
],
"word": "tsibale"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tsibale",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibale",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaletta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsibaleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsibaleetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibalein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsibaleeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibalettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsibaleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsibaleettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsibaleesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibalettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsibaleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsibaleettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsibaleemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibalettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsibaleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsibaleettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsibaleenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibalettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsibaleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsibaleettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsibaleensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibalettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibalettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsibaleeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsibaleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsibaleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsibaleettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsibaleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsibaleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tsibale",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tsibale",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "colloquial",
"3": "jocular"
},
"expansion": "(colloquial, humorous)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tsibal",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "kipale"
}
],
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish colloquialisms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish hame-type nominals",
"Finnish humorous terms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ibɑle",
"Rhymes:Finnish/ibɑle/3 syllables"
],
"glosses": [
"alternative form of kipale"
],
"links": [
[
"kipale",
"kipale#Finnish"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative",
"colloquial",
"humorous"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtsibɑleˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈts̠ibɑ̝le̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ibɑle"
}
],
"word": "tsibale"
}
Download raw JSONL data for tsibale meaning in Finnish (20.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.