See transformointi in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "transformoida",
"3": "-nti"
},
"expansion": "transformoida + -nti",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "transformoida + -nti",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*J/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "transformointi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "transformoinneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "transformoinnitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinnein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*J/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "transformointini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "transformoinneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "transformoinnittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "transformointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "transformoinneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "transformoinnittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "transformointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "transformoinneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "transformoinnittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "transformointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "transformoinneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "transformoinnittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "transformointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinnissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinnistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinnillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinnillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "transformoinniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "transformoinneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "transformoinneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "transformoinnittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinnittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun"
},
"expansion": "transformointi",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "transformoi",
"2": "nt",
"3": "nn",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -nti",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"transformation"
],
"id": "en-transformointi-fi-noun-S34XKv0H",
"links": [
[
"transformation",
"transformation"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtrɑnsˌformoi̯nti/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪rɑ̝ns̠ˌfo̞rmo̞i̯n̪t̪i]"
},
{
"rhymes": "-ormointi"
}
],
"word": "transformointi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "transformoida",
"3": "-nti"
},
"expansion": "transformoida + -nti",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "transformoida + -nti",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*J/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "transformointi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "transformoinneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "transformoinnitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinnein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*J/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "transformointini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "transformoinneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "transformoinnittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "transformointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "transformoinneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "transformoinnittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "transformointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "transformoinneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "transformoinnittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "transformointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "transformoinneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "transformoinnittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "transformointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinnissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinnistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinnillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinnillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinnikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "transformoinniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "transformoinneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "transformoinneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "transformoinnittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinnittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "transformoinneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "transformoinneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "transformointeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "transformointeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun"
},
"expansion": "transformointi",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "transformoi",
"2": "nt",
"3": "nn",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -nti",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ormointi",
"Rhymes:Finnish/ormointi/4 syllables"
],
"glosses": [
"transformation"
],
"links": [
[
"transformation",
"transformation"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtrɑnsˌformoi̯nti/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪rɑ̝ns̠ˌfo̞rmo̞i̯n̪t̪i]"
},
{
"rhymes": "-ormointi"
}
],
"word": "transformointi"
}
Download raw JSONL data for transformointi meaning in Finnish (20.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.