See tottelevainen in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "totteleva",
"3": "-inen"
},
"expansion": "totteleva + -inen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "totteleva + -inen",
"forms": [
{
"form": "tottelevaisempi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "tottelevaisin",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tottelevainen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevainen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tottelevaisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tottelevaisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tottelevaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tottelevaisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tottelevaisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tottelevaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tottelevaisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tottelevaisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tottelevaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tottelevaisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tottelevaisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tottelevaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tottelevaisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tottelevaisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tottelevaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tottelevaiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tottelevaisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tottelevaisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tottelevaisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "tottelevais",
"2": "empi",
"3": "in"
},
"expansion": "tottelevainen (comparative tottelevaisempi, superlative tottelevaisin)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tottelevai",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -inen",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"tags": [
"adverb"
],
"word": "tottelevaisesti"
},
{
"tags": [
"noun"
],
"word": "tottelevaisuus"
}
],
"glosses": [
"obedient (willing to comply with commands)"
],
"id": "en-tottelevainen-fi-adj-p3S8FA7u",
"links": [
[
"obedient",
"obedient"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtotːeleʋɑi̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪o̞t̪ːe̞ˌle̞ʋɑ̝i̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑinen"
}
],
"word": "tottelevainen"
}
{
"derived": [
{
"tags": [
"adverb"
],
"word": "tottelevaisesti"
},
{
"tags": [
"noun"
],
"word": "tottelevaisuus"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "totteleva",
"3": "-inen"
},
"expansion": "totteleva + -inen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "totteleva + -inen",
"forms": [
{
"form": "tottelevaisempi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "tottelevaisin",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tottelevainen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevainen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tottelevaisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tottelevaisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tottelevaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tottelevaisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tottelevaisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tottelevaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tottelevaisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tottelevaisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tottelevaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tottelevaisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tottelevaisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tottelevaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tottelevaisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tottelevaisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tottelevaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tottelevaiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tottelevaisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tottelevaisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tottelevaisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tottelevaisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tottelevaisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "tottelevais",
"2": "empi",
"3": "in"
},
"expansion": "tottelevainen (comparative tottelevaisempi, superlative tottelevaisin)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tottelevai",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -inen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑinen",
"Rhymes:Finnish/ɑinen/5 syllables"
],
"glosses": [
"obedient (willing to comply with commands)"
],
"links": [
[
"obedient",
"obedient"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtotːeleʋɑi̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪o̞t̪ːe̞ˌle̞ʋɑ̝i̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑinen"
}
],
"word": "tottelevainen"
}
Download raw JSONL data for tottelevainen meaning in Finnish (21.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.