See toikkaroiminen in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "toikkaroida", "3": "-minen" }, "expansion": "toikkaroida + -minen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "toikkaroida + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "toikkaroiminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroiminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "toikkaroimisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "toikkaroimisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "toikkaroimiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "toikkaroimisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "toikkaroimisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "toikkaroimisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "toikkaroimisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "toikkaroimisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "toikkaroimisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "toikkaroimisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "toikkaroimisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "toikkaroimisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "toikkaroimisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "toikkaroimisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "toikkaroimisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "toikkaroimiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "toikkaroimisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "toikkaroimisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "toikkaroimisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "toikkaroiminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "toikkaroiminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "toikkaroimi", "2": "a" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [], "form_of": [ { "word": "toikkaroida" } ], "glosses": [ "verbal noun of toikkaroida" ], "id": "en-toikkaroiminen-fi-noun-fcMIgLB5", "links": [ [ "toikkaroida", "toikkaroida#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "noun-from-verb" ] }, { "categories": [ { "_dis": "18 82", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "18 82", "kind": "other", "name": "Finnish nainen-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "14 86", "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -minen", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "16 84", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "8 92", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "verbal noun of toikkaroida", "staggering, blundering about" ], "id": "en-toikkaroiminen-fi-noun-8jkX1ZNN", "links": [ [ "toikkaroida", "toikkaroida#Finnish" ], [ "staggering", "staggering" ], [ "blundering", "blundering" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtoi̯kːɑroi̯minen/" }, { "ipa": "[ˈt̪o̞i̯kːɑ̝ˌro̞i̯mine̞n]" }, { "rhymes": "-oiminen" } ], "word": "toikkaroiminen" }
{ "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nainen-type nominals", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -minen", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/oiminen", "Rhymes:Finnish/oiminen/5 syllables" ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "toikkaroida", "3": "-minen" }, "expansion": "toikkaroida + -minen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "toikkaroida + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "toikkaroiminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroiminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "toikkaroimisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "toikkaroimisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "toikkaroimiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "toikkaroimisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "toikkaroimisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "toikkaroimisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "toikkaroimisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "toikkaroimisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "toikkaroimisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "toikkaroimisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "toikkaroimisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "toikkaroimisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "toikkaroimisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "toikkaroimisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "toikkaroimisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "toikkaroimiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "toikkaroimisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "toikkaroimisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "toikkaroimisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "toikkaroimisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "toikkaroimisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "toikkaroiminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "toikkaroiminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "toikkaroimi", "2": "a" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "form_of": [ { "word": "toikkaroida" } ], "glosses": [ "verbal noun of toikkaroida" ], "links": [ [ "toikkaroida", "toikkaroida#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "noun-from-verb" ] }, { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "glosses": [ "verbal noun of toikkaroida", "staggering, blundering about" ], "links": [ [ "toikkaroida", "toikkaroida#Finnish" ], [ "staggering", "staggering" ], [ "blundering", "blundering" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtoi̯kːɑroi̯minen/" }, { "ipa": "[ˈt̪o̞i̯kːɑ̝ˌro̞i̯mine̞n]" }, { "rhymes": "-oiminen" } ], "word": "toikkaroiminen" }
Download raw JSONL data for toikkaroiminen meaning in Finnish (21.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.