See tirolilaishattu in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "tirolilainen", "3": "hattu", "alt1": "tirolilais-" }, "expansion": "tirolilais- + hattu", "name": "affix" } ], "etymology_text": "tirolilais- + hattu", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "tirolilaishattu", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattu", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatun", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatun", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattujen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattua", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatussa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatusta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuun", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatulla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatulta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatulle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuna", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatuksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tirolilaishatuiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tirolilaishatutta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tirolilaishattuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattujeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattujani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatussani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatustani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuuni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatullani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatultani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatulleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattunani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatukseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tirolilaishatuikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tirolilaishatuttani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tirolilaishattusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattusi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattujesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattujasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatussasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatustasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuusi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatullasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatultasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatullesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattunasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatuksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tirolilaishatuiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tirolilaishatuttasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tirolilaishattumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattumme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattujemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattujamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatussamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatustamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuumme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatullamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatultamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatullemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattunamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatuksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tirolilaishatuiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tirolilaishatuttamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tirolilaishattunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattunne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattujenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattujanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatussanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatustanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuunne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatullanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatultanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatullenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattunanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatuksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tirolilaishatuiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tirolilaishatuttanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tirolilaishattunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattunsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattujensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattujaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattujansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatussaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatussansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatuissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatustaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatustansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatuistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuunsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatullaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatullansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatuillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatultaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatultansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatuiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatulleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatullensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatuillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattunaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattunansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatukseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tirolilaishatuksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tirolilaishatuikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tirolilaishatuiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tirolilaishatuttaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuttansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatuittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "tirolilaishattu", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "tirolilaishattu", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "tirolilaisha", "2": "tt", "3": "t", "4": "u", "5": "a" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish valo-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "Tyrolean hat" ], "id": "en-tirolilaishattu-fi-noun-XX-AABJd", "links": [ [ "Tyrolean", "Tyrolean" ], [ "hat", "hat" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtirolilɑi̯sˌhɑtːu/" }, { "ipa": "[ˈt̪iro̞lilɑ̝i̯s̠ˌhɑ̝t̪ːu]" }, { "rhymes": "-ɑtːu" } ], "word": "tirolilaishattu" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "tirolilainen", "3": "hattu", "alt1": "tirolilais-" }, "expansion": "tirolilais- + hattu", "name": "affix" } ], "etymology_text": "tirolilais- + hattu", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "tirolilaishattu", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattu", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatun", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatun", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattujen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattua", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatussa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatusta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuun", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatulla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatulta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatulle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuna", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatuksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tirolilaishatuiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tirolilaishatutta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tirolilaishattuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattujeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattujani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatussani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatustani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuuni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatullani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatultani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatulleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattunani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatukseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tirolilaishatuikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tirolilaishatuttani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tirolilaishattusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattusi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattujesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattujasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatussasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatustasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuusi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatullasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatultasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatullesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattunasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatuksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tirolilaishatuiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tirolilaishatuttasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tirolilaishattumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattumme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattujemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattujamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatussamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatustamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuumme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatullamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatultamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatullemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattunamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatuksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tirolilaishatuiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tirolilaishatuttamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tirolilaishattunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattunne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattujenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattujanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatussanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatustanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuunne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatullanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatultanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatullenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattunanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatuksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tirolilaishatuiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tirolilaishatuttanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tirolilaishattunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattunsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattujensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattujaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattujansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatussaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatussansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatuissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatustaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatustansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatuistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuunsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatullaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatullansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatuillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatultaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatultansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatuiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatulleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatullensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatuillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattunaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattunansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatukseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tirolilaishatuksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tirolilaishatuikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tirolilaishatuiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tirolilaishatuttaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuttansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishatuittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishatuittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tirolilaishattuineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "tirolilaishattuinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "tirolilaishattu", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "tirolilaishattu", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "tirolilaisha", "2": "tt", "3": "t", "4": "u", "5": "a" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 6-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish valo-type nominals", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑtːu", "Rhymes:Finnish/ɑtːu/6 syllables" ], "glosses": [ "Tyrolean hat" ], "links": [ [ "Tyrolean", "Tyrolean" ], [ "hat", "hat" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtirolilɑi̯sˌhɑtːu/" }, { "ipa": "[ˈt̪iro̞lilɑ̝i̯s̠ˌhɑ̝t̪ːu]" }, { "rhymes": "-ɑtːu" } ], "word": "tirolilaishattu" }
Download raw JSONL data for tirolilaishattu meaning in Finnish (21.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.