See teuvalainen in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Teuva",
"3": "-lainen",
"id2": "demonym"
},
"expansion": "Teuva + -lainen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "Teuva + -lainen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "teuvalainen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalainen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teuvalaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teuvalaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teuvalaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teuvalaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teuvalaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "teuvalainen",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "teuvalai",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"glosses": [
"from, related or pertaining to Teuva"
],
"id": "en-teuvalainen-fi-adj-JBSlNSPR",
"links": [
[
"Teuva",
"Teuva"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈteu̯ʋɑlɑi̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞u̯w(ː)ɑ̝ˌlɑ̝i̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑinen"
}
],
"word": "teuvalainen"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Teuva",
"3": "-lainen",
"id2": "demonym"
},
"expansion": "Teuva + -lainen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "Teuva + -lainen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "teuvalainen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalainen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teuvalaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teuvalaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teuvalaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teuvalaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teuvalaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "teuvalainen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "teuvalainen",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "teuvalai",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "36 64",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "42 58",
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "35 65",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -lainen (demonym)",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "19 81",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "32 68",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a person from or living in Teuva"
],
"id": "en-teuvalainen-fi-noun-fldW~Gkb",
"links": [
[
"person",
"person"
],
[
"Teuva",
"Teuva"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈteu̯ʋɑlɑi̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞u̯w(ː)ɑ̝ˌlɑ̝i̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑinen"
}
],
"word": "teuvalainen"
}
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -lainen (demonym)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑinen",
"Rhymes:Finnish/ɑinen/4 syllables",
"fi-adj with no 1 or 2"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Teuva",
"3": "-lainen",
"id2": "demonym"
},
"expansion": "Teuva + -lainen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "Teuva + -lainen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "teuvalainen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalainen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teuvalaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teuvalaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teuvalaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teuvalaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teuvalaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "teuvalainen",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "teuvalai",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"glosses": [
"from, related or pertaining to Teuva"
],
"links": [
[
"Teuva",
"Teuva"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈteu̯ʋɑlɑi̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞u̯w(ː)ɑ̝ˌlɑ̝i̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑinen"
}
],
"word": "teuvalainen"
}
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -lainen (demonym)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑinen",
"Rhymes:Finnish/ɑinen/4 syllables",
"fi-adj with no 1 or 2"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Teuva",
"3": "-lainen",
"id2": "demonym"
},
"expansion": "Teuva + -lainen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "Teuva + -lainen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "teuvalainen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalainen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teuvalaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teuvalaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teuvalaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teuvalaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teuvalaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teuvalaisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teuvalaisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "teuvalaisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "teuvalainen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "teuvalainen",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "teuvalai",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"a person from or living in Teuva"
],
"links": [
[
"person",
"person"
],
[
"Teuva",
"Teuva"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈteu̯ʋɑlɑi̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞u̯w(ː)ɑ̝ˌlɑ̝i̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑinen"
}
],
"word": "teuvalainen"
}
Download raw JSONL data for teuvalainen meaning in Finnish (41.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.