See testamenttaaja in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "testamentata", "3": "-ja" }, "expansion": "testamentata + -ja", "name": "affix" } ], "etymology_text": "testamentata + -ja", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "testamenttaaja", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaaja", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "testamenttaajaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "testamenttaajiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "testamenttaajatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "testamenttaajani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "testamenttaajaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "testamenttaajikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "testamenttaajattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "testamenttaajasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "testamenttaajaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "testamenttaajiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "testamenttaajattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "testamenttaajamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "testamenttaajaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "testamenttaajiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "testamenttaajattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "testamenttaajanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "testamenttaajaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "testamenttaajiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "testamenttaajattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "testamenttaajansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "testamenttaajaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "testamenttaajaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "testamenttaajikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "testamenttaajiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "testamenttaajattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "testamenttaaja", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "testamenttaaja", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "testamenttaaj", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish koira-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -ja", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "testator" ], "id": "en-testamenttaaja-fi-noun-eGBOB8ze", "links": [ [ "testator", "testator" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtestɑmentːɑːjɑ/" }, { "ipa": "[ˈt̪e̞s̠tɑ̝ˌme̞n̪t̪ːɑ̝ːjɑ̝]" }, { "rhymes": "-entːɑːjɑ" } ], "word": "testamenttaaja" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "testamentata", "3": "-ja" }, "expansion": "testamentata + -ja", "name": "affix" } ], "etymology_text": "testamentata + -ja", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "testamenttaaja", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaaja", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "testamenttaajaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "testamenttaajiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "testamenttaajatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "testamenttaajani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "testamenttaajaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "testamenttaajikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "testamenttaajattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "testamenttaajasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "testamenttaajaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "testamenttaajiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "testamenttaajattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "testamenttaajamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "testamenttaajaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "testamenttaajiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "testamenttaajattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "testamenttaajanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "testamenttaajaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "testamenttaajiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "testamenttaajattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "testamenttaajansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "testamenttaajaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "testamenttaajaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "testamenttaajikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "testamenttaajiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "testamenttaajattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "testamenttaajineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "testamenttaajinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "testamenttaaja", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "testamenttaaja", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "testamenttaaj", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish koira-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -ja", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/entːɑːjɑ", "Rhymes:Finnish/entːɑːjɑ/5 syllables" ], "glosses": [ "testator" ], "links": [ [ "testator", "testator" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtestɑmentːɑːjɑ/" }, { "ipa": "[ˈt̪e̞s̠tɑ̝ˌme̞n̪t̪ːɑ̝ːjɑ̝]" }, { "rhymes": "-entːɑːjɑ" } ], "word": "testamenttaaja" }
Download raw JSONL data for testamenttaaja meaning in Finnish (21.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.