See tein in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tehdä",
"3": "in",
"id2": "instrumental"
},
"expansion": "tehdä + -in",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "tehdä + -in",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "k-∅ gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "33*D/kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tein",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tein",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "k-∅ gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "33*D/kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tekimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimelläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tekimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimelläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tekimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tekimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tekimensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teintänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimeltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekiminänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimeksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekiminensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tein",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tein",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "rare"
},
"expansion": "(rare)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "te",
"2": "",
"3": "k",
"4": "i",
"5": "ä"
},
"name": "fi-decl-kytkin"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kytkin-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -in (instrumental)",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"raw_tags": [
"with the derivational suffix -in"
],
"tags": [
"noun"
],
"word": "tekimennimi"
}
],
"glosses": [
"tool, means, implement"
],
"id": "en-tein-fi-noun-seYK2Ozo",
"links": [
[
"tool",
"tool"
],
[
"means",
"means"
],
[
"implement",
"implement"
]
],
"raw_glosses": [
"(usually in the plural) tool, means, implement"
],
"tags": [
"plural-normally",
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtei̯n/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞i̯n]"
},
{
"rhymes": "-ein"
}
],
"word": "tein"
}
{
"etymology_number": 2,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb form"
},
"expansion": "tein",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "32 16 8 44",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "14 13 4 34 14 17 0 4",
"kind": "other",
"name": "Pages with 9 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "10 9 3 51 10 13 0 3",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
4
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
2,
5
],
[
6,
10
]
],
"english": "I did/made all of it myself.",
"text": "Tein kaiken itse.",
"translation": "I did/made all of it myself.",
"type": "example"
}
],
"form_of": [
{
"word": "tehdä"
}
],
"glosses": [
"first-person singular past indicative of tehdä"
],
"id": "en-tein-fi-verb-12trpgJ0",
"links": [
[
"tehdä",
"tehdä#Finnish"
]
],
"tags": [
"first-person",
"form-of",
"indicative",
"past",
"rare",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtei̯n/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞i̯n]"
},
{
"rhymes": "-ein"
}
],
"word": "tein"
}
{
"etymology_number": 3,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun form"
},
"expansion": "tein",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "tie"
}
],
"glosses": [
"instructive plural of tie"
],
"id": "en-tein-fi-noun-g~XPR9jm",
"links": [
[
"tie",
"tie#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"instructive",
"plural",
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtei̯n/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞i̯n]"
},
{
"rhymes": "-ein"
}
],
"word": "tein"
}
{
"etymology_number": 4,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun form"
},
"expansion": "tein",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "tee"
}
],
"glosses": [
"instructive plural of tee"
],
"id": "en-tein-fi-noun-Md48Bb14",
"links": [
[
"tee",
"tee#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"instructive",
"plural",
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtei̯n/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞i̯n]"
},
{
"rhymes": "-ein"
}
],
"word": "tein"
}
{
"categories": [
"Finnish 1-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kytkin-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish noun forms",
"Finnish nouns",
"Finnish rare terms",
"Finnish terms suffixed with -in (instrumental)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 9 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ein",
"Rhymes:Finnish/ein/1 syllable"
],
"derived": [
{
"raw_tags": [
"with the derivational suffix -in"
],
"tags": [
"noun"
],
"word": "tekimennimi"
}
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tehdä",
"3": "in",
"id2": "instrumental"
},
"expansion": "tehdä + -in",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "tehdä + -in",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "k-∅ gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "33*D/kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tein",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tein",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "k-∅ gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "33*D/kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tekimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimelläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tekimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimelläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tekimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tekimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tekimensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teintänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimeltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekiminänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimeksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekiminensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tein",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tein",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "rare"
},
"expansion": "(rare)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "te",
"2": "",
"3": "k",
"4": "i",
"5": "ä"
},
"name": "fi-decl-kytkin"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"tool, means, implement"
],
"links": [
[
"tool",
"tool"
],
[
"means",
"means"
],
[
"implement",
"implement"
]
],
"raw_glosses": [
"(usually in the plural) tool, means, implement"
],
"tags": [
"plural-normally",
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtei̯n/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞i̯n]"
},
{
"rhymes": "-ein"
}
],
"word": "tein"
}
{
"categories": [
"Finnish 1-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish noun forms",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish verb forms",
"Pages with 9 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ein",
"Rhymes:Finnish/ein/1 syllable"
],
"etymology_number": 2,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb form"
},
"expansion": "tein",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
4
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
2,
5
],
[
6,
10
]
],
"english": "I did/made all of it myself.",
"text": "Tein kaiken itse.",
"translation": "I did/made all of it myself.",
"type": "example"
}
],
"form_of": [
{
"word": "tehdä"
}
],
"glosses": [
"first-person singular past indicative of tehdä"
],
"links": [
[
"tehdä",
"tehdä#Finnish"
]
],
"tags": [
"first-person",
"form-of",
"indicative",
"past",
"rare",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtei̯n/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞i̯n]"
},
{
"rhymes": "-ein"
}
],
"word": "tein"
}
{
"categories": [
"Finnish 1-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish noun forms",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 9 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ein",
"Rhymes:Finnish/ein/1 syllable"
],
"etymology_number": 3,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun form"
},
"expansion": "tein",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "tie"
}
],
"glosses": [
"instructive plural of tie"
],
"links": [
[
"tie",
"tie#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"instructive",
"plural",
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtei̯n/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞i̯n]"
},
{
"rhymes": "-ein"
}
],
"word": "tein"
}
{
"categories": [
"Finnish 1-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish noun forms",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 9 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ein",
"Rhymes:Finnish/ein/1 syllable"
],
"etymology_number": 4,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun form"
},
"expansion": "tein",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "tee"
}
],
"glosses": [
"instructive plural of tee"
],
"links": [
[
"tee",
"tee#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"instructive",
"plural",
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtei̯n/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞i̯n]"
},
{
"rhymes": "-ein"
}
],
"word": "tein"
}
Download raw JSONL data for tein meaning in Finnish (22.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.