See tehdaslaitos in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tehdas",
"3": "laitos"
},
"expansion": "tehdas + laitos",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "tehdas + laitos",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tehdaslaitos",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitos",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitosten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitosta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitosteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitostani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitostesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitostemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitostenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitostensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tehdaslaitos",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tehdaslaitos",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tehdaslaito",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish vastaus-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"factory, plant"
],
"id": "en-tehdaslaitos-fi-noun-QjypAPO3",
"links": [
[
"factory",
"factory"
],
[
"plant",
"plant"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtehdɑsˌlɑi̯tos/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞hdɑ̝s̠ˌlɑ̝i̯t̪o̞s̠]"
},
{
"rhymes": "-ɑitos"
}
],
"word": "tehdaslaitos"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tehdas",
"3": "laitos"
},
"expansion": "tehdas + laitos",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "tehdas + laitos",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tehdaslaitos",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitos",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitosten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitosta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitosteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitostani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitostesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitostemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitostenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitostensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tehdaslaitokseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehdaslaitoksinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tehdaslaitos",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tehdaslaitos",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tehdaslaito",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish vastaus-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑitos",
"Rhymes:Finnish/ɑitos/4 syllables"
],
"glosses": [
"factory, plant"
],
"links": [
[
"factory",
"factory"
],
[
"plant",
"plant"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtehdɑsˌlɑi̯tos/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞hdɑ̝s̠ˌlɑ̝i̯t̪o̞s̠]"
},
{
"rhymes": "-ɑitos"
}
],
"word": "tehdaslaitos"
}
Download raw JSONL data for tehdaslaitos meaning in Finnish (21.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.