See teatterilava in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "teatteri", "3": "lava" }, "expansion": "teatteri + lava", "name": "affix" } ], "etymology_text": "teatteri + lava", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "teatterilava", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "teatterilava", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "teatterilavaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "teatterilavoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "teatterilavatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "teatterilavani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "teatterilavaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "teatterilavoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "teatterilavattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "teatterilavasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "teatterilavaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "teatterilavoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "teatterilavattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "teatterilavamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "teatterilavaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "teatterilavoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "teatterilavattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "teatterilavanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "teatterilavaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "teatterilavoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "teatterilavattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "teatterilavansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "teatterilavaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "teatterilavaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "teatterilavoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "teatterilavoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "teatterilavattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "teatterilava", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "teatterilava", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "teatterilav", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-kala" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish kala-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "theater stage" ], "id": "en-teatterilava-fi-noun-vP7VqBhv", "links": [ [ "theater", "theater" ], [ "stage", "stage" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈteɑtːeriˌlɑʋɑ/" }, { "ipa": "[ˈt̪e̞ɑ̝t̪ːe̞riˌlɑ̝ʋɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑʋɑ" } ], "word": "teatterilava" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "teatteri", "3": "lava" }, "expansion": "teatteri + lava", "name": "affix" } ], "etymology_text": "teatteri + lava", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "teatterilava", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "teatterilava", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "teatterilavaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "teatterilavoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "teatterilavatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "teatterilavani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "teatterilavaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "teatterilavoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "teatterilavattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "teatterilavasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "teatterilavaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "teatterilavoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "teatterilavattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "teatterilavamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "teatterilavaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "teatterilavoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "teatterilavattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "teatterilavanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "teatterilavaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "teatterilavoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "teatterilavattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "teatterilavansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "teatterilavaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "teatterilavaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "teatterilavoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "teatterilavoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "teatterilavattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "teatterilavoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "teatterilavoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "teatterilavoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "teatterilava", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "teatterilava", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "teatterilav", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-kala" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 6-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish kala-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑʋɑ", "Rhymes:Finnish/ɑʋɑ/6 syllables" ], "glosses": [ "theater stage" ], "links": [ [ "theater", "theater" ], [ "stage", "stage" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈteɑtːeriˌlɑʋɑ/" }, { "ipa": "[ˈt̪e̞ɑ̝t̪ːe̞riˌlɑ̝ʋɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑʋɑ" } ], "word": "teatterilava" }
Download raw JSONL data for teatterilava meaning in Finnish (21.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.