See tavoittava in All languages combined, or Wiktionary
{ "forms": [ { "form": "tavoittavampi", "tags": [ "comparative" ] }, { "form": "tavoittavin", "tags": [ "superlative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "tavoittava", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoittava", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tavoittavaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tavoittaville", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tavoittaviksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tavoittavatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tavoittavani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tavoittavaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tavoittavikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tavoittavattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tavoittavasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tavoittavaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tavoittaviksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tavoittavattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tavoittavamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tavoittavaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tavoittaviksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tavoittavattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tavoittavanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tavoittavaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tavoittaviksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tavoittavattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tavoittavansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tavoittavaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittaviansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tavoittaviltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tavoittavaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tavoittavikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tavoittaviksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tavoittavattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "tavoittav", "2": "ampi", "3": "in" }, "expansion": "tavoittava (comparative tavoittavampi, superlative tavoittavin)", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "tavoittav", "2": "", "3": "", "4": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "derived": [ { "word": "tavoittavuus" } ], "glosses": [ "reaching, with a (long) reach" ], "id": "en-tavoittava-fi-adj-ycDAfSdR", "links": [ [ "reaching", "reaching" ], [ "reach", "reach" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtɑʋoi̯tːɑʋɑ/" }, { "ipa": "[ˈt̪ɑ̝ʋo̞i̯t̪̚ˌt̪ɑ̝ʋɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑʋɑ" } ], "word": "tavoittava" } { "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "present active participle" }, "expansion": "tavoittava", "name": "head" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "_dis": "5 95", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "7 93", "kind": "other", "name": "Finnish koira-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "5 95", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "5 95", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "form_of": [ { "word": "tavoittaa" } ], "glosses": [ "present active participle of tavoittaa" ], "id": "en-tavoittava-fi-verb-7qNg73Pb", "links": [ [ "tavoittaa", "tavoittaa#Finnish" ] ], "tags": [ "active", "form-of", "participle", "present" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtɑʋoi̯tːɑʋɑ/" }, { "ipa": "[ˈt̪ɑ̝ʋo̞i̯t̪̚ˌt̪ɑ̝ʋɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑʋɑ" } ], "word": "tavoittava" }
{ "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish adjectives", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish koira-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish non-lemma forms", "Finnish present active participles", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑʋɑ", "Rhymes:Finnish/ɑʋɑ/4 syllables" ], "derived": [ { "word": "tavoittavuus" } ], "forms": [ { "form": "tavoittavampi", "tags": [ "comparative" ] }, { "form": "tavoittavin", "tags": [ "superlative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "tavoittava", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoittava", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tavoittavaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tavoittaville", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tavoittaviksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tavoittavatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tavoittavani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tavoittavaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tavoittavikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tavoittavattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tavoittavasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tavoittavaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tavoittaviksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tavoittavattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tavoittavamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tavoittavaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tavoittaviksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tavoittavattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tavoittavanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tavoittavaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tavoittaviksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tavoittavattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tavoittavansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tavoittavaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittaviansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tavoittaviltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tavoittaviltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tavoittavaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tavoittavikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tavoittaviksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tavoittavattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tavoittavittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "tavoittavittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tavoittavineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "tavoittavinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "tavoittav", "2": "ampi", "3": "in" }, "expansion": "tavoittava (comparative tavoittavampi, superlative tavoittavin)", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "tavoittav", "2": "", "3": "", "4": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "glosses": [ "reaching, with a (long) reach" ], "links": [ [ "reaching", "reaching" ], [ "reach", "reach" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtɑʋoi̯tːɑʋɑ/" }, { "ipa": "[ˈt̪ɑ̝ʋo̞i̯t̪̚ˌt̪ɑ̝ʋɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑʋɑ" } ], "word": "tavoittava" } { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish adjectives", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish koira-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish non-lemma forms", "Finnish present active participles", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑʋɑ", "Rhymes:Finnish/ɑʋɑ/4 syllables" ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "present active participle" }, "expansion": "tavoittava", "name": "head" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "form_of": [ { "word": "tavoittaa" } ], "glosses": [ "present active participle of tavoittaa" ], "links": [ [ "tavoittaa", "tavoittaa#Finnish" ] ], "tags": [ "active", "form-of", "participle", "present" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtɑʋoi̯tːɑʋɑ/" }, { "ipa": "[ˈt̪ɑ̝ʋo̞i̯t̪̚ˌt̪ɑ̝ʋɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑʋɑ" } ], "word": "tavoittava" }
Download raw JSONL data for tavoittava meaning in Finnish (21.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.