See tavoitettava in All languages combined, or Wiktionary
{ "derived": [ { "_dis1": "0 0", "word": "tavoitettavuus" } ], "forms": [ { "form": "tavoitettavampi", "tags": [ "comparative" ] }, { "form": "tavoitettavin", "tags": [ "superlative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "tavoitettava", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettava", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tavoitettavaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaville", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tavoitettaviksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tavoitettavatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tavoitettavani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tavoitettavaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tavoitettavikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tavoitettavattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tavoitettavasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tavoitettavaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tavoitettaviksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tavoitettavattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tavoitettavamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tavoitettavaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tavoitettaviksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tavoitettavattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tavoitettavanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tavoitettavaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tavoitettaviksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tavoitettavattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tavoitettavansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tavoitettavaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettaviansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettaviltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tavoitettavaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tavoitettavikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tavoitettaviksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tavoitettavattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "tavoitettav", "2": "ampi", "3": "in" }, "expansion": "tavoitettava (comparative tavoitettavampi, superlative tavoitettavin)", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "tavoitettav", "2": "", "3": "", "4": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "categories": [ { "_dis": "13 41 47", "kind": "other", "name": "Finnish koira-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "reachable, accessible" ], "id": "en-tavoitettava-fi-adj-RFm4PZOd", "links": [ [ "reachable", "reachable" ], [ "accessible", "accessible" ] ] }, { "categories": [ { "_dis": "13 41 47", "kind": "other", "name": "Finnish koira-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "contactable" ], "id": "en-tavoitettava-fi-adj-iMJFbUOm", "links": [ [ "contactable", "contactable" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtɑʋoi̯tetːɑʋɑ/" }, { "ipa": "[ˈt̪ɑ̝ʋo̞i̯ˌt̪e̞t̪ːɑ̝ʋɑ̝]" }, { "rhymes": "-etːɑʋɑ" } ], "word": "tavoitettava" } { "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "present passive participle" }, "expansion": "tavoitettava", "name": "head" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "_dis": "11 38 51", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "13 41 47", "kind": "other", "name": "Finnish koira-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "7 37 56", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "3 39 57", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "form_of": [ { "word": "tavoittaa" } ], "glosses": [ "present passive participle of tavoittaa" ], "id": "en-tavoitettava-fi-verb-iJ2inhlZ", "links": [ [ "tavoittaa", "tavoittaa#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "participle", "passive", "present" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtɑʋoi̯tetːɑʋɑ/" }, { "ipa": "[ˈt̪ɑ̝ʋo̞i̯ˌt̪e̞t̪ːɑ̝ʋɑ̝]" }, { "rhymes": "-etːɑʋɑ" } ], "word": "tavoitettava" }
{ "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish adjectives", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish koira-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish non-lemma forms", "Finnish present passive participles", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/etːɑʋɑ", "Rhymes:Finnish/etːɑʋɑ/5 syllables" ], "derived": [ { "word": "tavoitettavuus" } ], "forms": [ { "form": "tavoitettavampi", "tags": [ "comparative" ] }, { "form": "tavoitettavin", "tags": [ "superlative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "tavoitettava", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettava", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tavoitettavaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaville", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tavoitettaviksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tavoitettavatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tavoitettavani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tavoitettavaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tavoitettavikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tavoitettavattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tavoitettavasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tavoitettavaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tavoitettaviksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tavoitettavattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tavoitettavamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tavoitettavaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tavoitettaviksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tavoitettavattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tavoitettavanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tavoitettavaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tavoitettaviksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tavoitettavattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tavoitettavansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "tavoitettavaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettaviansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettaviltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettaviltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tavoitettavaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tavoitettavikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tavoitettaviksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tavoitettavattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tavoitettavineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "tavoitettavinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "tavoitettav", "2": "ampi", "3": "in" }, "expansion": "tavoitettava (comparative tavoitettavampi, superlative tavoitettavin)", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "tavoitettav", "2": "", "3": "", "4": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "glosses": [ "reachable, accessible" ], "links": [ [ "reachable", "reachable" ], [ "accessible", "accessible" ] ] }, { "glosses": [ "contactable" ], "links": [ [ "contactable", "contactable" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtɑʋoi̯tetːɑʋɑ/" }, { "ipa": "[ˈt̪ɑ̝ʋo̞i̯ˌt̪e̞t̪ːɑ̝ʋɑ̝]" }, { "rhymes": "-etːɑʋɑ" } ], "word": "tavoitettava" } { "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish adjectives", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish koira-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish non-lemma forms", "Finnish present passive participles", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/etːɑʋɑ", "Rhymes:Finnish/etːɑʋɑ/5 syllables" ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "present passive participle" }, "expansion": "tavoitettava", "name": "head" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "form_of": [ { "word": "tavoittaa" } ], "glosses": [ "present passive participle of tavoittaa" ], "links": [ [ "tavoittaa", "tavoittaa#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "participle", "passive", "present" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtɑʋoi̯tetːɑʋɑ/" }, { "ipa": "[ˈt̪ɑ̝ʋo̞i̯ˌt̪e̞t̪ːɑ̝ʋɑ̝]" }, { "rhymes": "-etːɑʋɑ" } ], "word": "tavoitettava" }
Download raw JSONL data for tavoitettava meaning in Finnish (22.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.