See taustaoletus in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tausta",
"3": "oletus"
},
"expansion": "tausta + oletus",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "tausta + oletus",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "taustaoletus",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletukset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletus",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletusten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletusta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taustaoletuksetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taustaoletukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletusteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletustani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taustaoletuksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taustaoletuksettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taustaoletuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletustesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taustaoletuksettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taustaoletuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletustemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taustaoletuksettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taustaoletuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletustenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taustaoletuksettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taustaoletuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletustensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletukseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taustaoletukseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taustaoletuksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taustaoletuksettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "taustaoletus",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "taustaoletus",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "taustaoletu",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish vastaus-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"background assumption"
],
"id": "en-taustaoletus-fi-noun-NvcukFdS",
"links": [
[
"background",
"background"
],
[
"assumption",
"assumption"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑu̯stɑˌoletus/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝u̯s̠tɑ̝ˌo̞le̞t̪us̠]"
},
{
"rhymes": "-oletus"
}
],
"word": "taustaoletus"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tausta",
"3": "oletus"
},
"expansion": "tausta + oletus",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "tausta + oletus",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "taustaoletus",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletukset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletus",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletusten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletusta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taustaoletuksetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taustaoletukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletusteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletustani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taustaoletuksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taustaoletuksettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taustaoletuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletustesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taustaoletuksettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taustaoletuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletustemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taustaoletuksettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taustaoletuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletustenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taustaoletuksettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taustaoletuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletustensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletukseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletukselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taustaoletukseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taustaoletuksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taustaoletuksiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taustaoletuksettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustaoletuksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustaoletuksinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "taustaoletus",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "taustaoletus",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "taustaoletu",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish vastaus-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oletus",
"Rhymes:Finnish/oletus/5 syllables"
],
"glosses": [
"background assumption"
],
"links": [
[
"background",
"background"
],
[
"assumption",
"assumption"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑu̯stɑˌoletus/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝u̯s̠tɑ̝ˌo̞le̞t̪us̠]"
},
{
"rhymes": "-oletus"
}
],
"word": "taustaoletus"
}
Download raw JSONL data for taustaoletus meaning in Finnish (21.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.