See taustajärjestelmä in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tausta",
"3": "järjestelmä"
},
"expansion": "tausta + järjestelmä",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "tausta + järjestelmä",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmät",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmän",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmän",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmää",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmässä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmästä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmään",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmällä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmältä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmälle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelminä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmättä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmääni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmässäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmästäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmääni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmälläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmältäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmälleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelminäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäkseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmättäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmässäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmästäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmälläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmältäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmällesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelminäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmättäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelminesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmämme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmässämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmästämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmällämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmältämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmällemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelminämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmättämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelminemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmässänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmästänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmällänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmältänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmällenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelminänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmättänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelminenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmässään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmässänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmästään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmästänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmällään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmällänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmältään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmältänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmälleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmällensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelminään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelminänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäkseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmättään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmättänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelminensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "taustajärjestelmä",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "taustajärjestelmä",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "taustajärjestelm",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"back-end, back-end system"
],
"id": "en-taustajärjestelmä-fi-noun-go0fw2Eo",
"links": [
[
"back-end",
"back-end"
],
[
"system",
"system"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑu̯stɑˌjærjestelmæ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝u̯s̠tɑ̝ˌjærje̞s̠ˌte̞lmæ]"
},
{
"rhymes": "-elmæ"
}
],
"word": "taustajärjestelmä"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tausta",
"3": "järjestelmä"
},
"expansion": "tausta + järjestelmä",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "tausta + järjestelmä",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmät",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmän",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmän",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmää",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmässä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmästä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmään",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmällä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmältä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmälle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelminä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmättä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmääni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmässäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmästäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmääni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmälläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmältäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmälleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelminäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäkseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmättäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmässäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmästäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmälläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmältäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmällesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelminäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmättäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelminesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmämme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmässämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmästämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmällämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmältämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmällemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelminämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmättämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelminemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmässänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmästänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmällänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmältänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmällenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelminänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmättänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelminenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmässään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmässänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmästään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmästänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmällään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmällänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmältään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmältänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmälleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmällensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmänänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelminään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelminänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäkseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmäksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmättään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmättänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taustajärjestelmineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "taustajärjestelminensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "taustajärjestelmä",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "taustajärjestelmä",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "taustajärjestelm",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/elmæ",
"Rhymes:Finnish/elmæ/6 syllables"
],
"glosses": [
"back-end, back-end system"
],
"links": [
[
"back-end",
"back-end"
],
[
"system",
"system"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑu̯stɑˌjærjestelmæ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝u̯s̠tɑ̝ˌjærje̞s̠ˌte̞lmæ]"
},
{
"rhymes": "-elmæ"
}
],
"word": "taustajärjestelmä"
}
Download raw JSONL data for taustajärjestelmä meaning in Finnish (22.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.