See taukotupa in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tauko",
"3": "tupa",
"id1": "break"
},
"expansion": "tauko + tupa",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "tauko + tupa",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "p-v gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10*E/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "taukotupa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taukotupaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taukotuviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taukotuvatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "p-v gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10*E/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taukotupani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taukotupaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taukotuvikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taukotuvattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taukotupasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taukotupaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taukotuviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taukotuvattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taukotupamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taukotupaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taukotuviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taukotuvattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taukotupanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taukotupaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taukotuviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taukotuvattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taukotupansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taukotupaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taukotuvaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taukotuvikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taukotuviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taukotuvattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "taukotupa",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "taukotupa",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "taukotu",
"2": "p",
"3": "v",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"break room"
],
"id": "en-taukotupa-fi-noun-tzk1pKvu",
"links": [
[
"break",
"break"
],
[
"room",
"room"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑu̯koˌtupɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝u̯ko̞ˌt̪upɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-upɑ"
}
],
"word": "taukotupa"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tauko",
"3": "tupa",
"id1": "break"
},
"expansion": "tauko + tupa",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "tauko + tupa",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "p-v gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10*E/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "taukotupa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taukotupaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taukotuviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taukotuvatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "p-v gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10*E/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taukotupani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taukotupaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taukotuvikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taukotuvattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taukotupasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taukotupaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taukotuviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taukotuvattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taukotupamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taukotupaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taukotuviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taukotuvattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taukotupanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taukotupaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taukotuviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taukotuvattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taukotupansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taukotupaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taukotuvaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taukotuvikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taukotuviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taukotuvattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotuvittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotuvittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taukotupineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "taukotupinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "taukotupa",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "taukotupa",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "taukotu",
"2": "p",
"3": "v",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/upɑ",
"Rhymes:Finnish/upɑ/4 syllables"
],
"glosses": [
"break room"
],
"links": [
[
"break",
"break"
],
[
"room",
"room"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑu̯koˌtupɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝u̯ko̞ˌt̪upɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-upɑ"
}
],
"word": "taukotupa"
}
Download raw JSONL data for taukotupa meaning in Finnish (20.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.