See taskuliina in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tasku",
"3": "liina"
},
"expansion": "tasku + liina",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "tasku + liina",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "taskuliina",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliina",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taskuliinaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taskuliinoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taskuliinatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taskuliinani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taskuliinaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taskuliinoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taskuliinattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taskuliinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taskuliinaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taskuliinoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taskuliinattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taskuliinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taskuliinaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taskuliinoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taskuliinattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taskuliinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taskuliinaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taskuliinoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taskuliinattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taskuliinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taskuliinaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taskuliinaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taskuliinoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taskuliinoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taskuliinattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "taskuliina",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "taskuliina",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "taskuliin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"handkerchief, pocket square"
],
"id": "en-taskuliina-fi-noun-971dtFuA",
"links": [
[
"handkerchief",
"handkerchief"
],
[
"pocket square",
"pocket square"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑskuˌliːnɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝s̠kuˌliːnɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-iːnɑ"
}
],
"word": "taskuliina"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tasku",
"3": "liina"
},
"expansion": "tasku + liina",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "tasku + liina",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "taskuliina",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliina",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taskuliinaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taskuliinoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taskuliinatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taskuliinani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taskuliinaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taskuliinoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taskuliinattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taskuliinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taskuliinaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taskuliinoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taskuliinattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taskuliinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taskuliinaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taskuliinoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taskuliinattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taskuliinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taskuliinaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taskuliinoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taskuliinattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taskuliinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taskuliinaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taskuliinaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taskuliinoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taskuliinoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taskuliinattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taskuliinoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "taskuliinoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "taskuliina",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "taskuliina",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "taskuliin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iːnɑ",
"Rhymes:Finnish/iːnɑ/4 syllables"
],
"glosses": [
"handkerchief, pocket square"
],
"links": [
[
"handkerchief",
"handkerchief"
],
[
"pocket square",
"pocket square"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑskuˌliːnɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝s̠kuˌliːnɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-iːnɑ"
}
],
"word": "taskuliina"
}
Download raw JSONL data for taskuliina meaning in Finnish (20.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.