See tasata in All languages combined, or Wiktionary
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
"tags": [
"noun"
],
"word": "tasaaja"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
"tags": [
"noun"
],
"word": "tasain"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
"tags": [
"noun"
],
"word": "tasaus"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
"tags": [
"verb"
],
"word": "tasailla"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
"tags": [
"verb"
],
"word": "tasauttaa"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tasa",
"3": "ta",
"id2": "causative",
"t1": "flat, even"
},
"expansion": "tasa (“flat, even”) + -ta",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "tasa (“flat, even”) + -ta",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "73/salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tasaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en tasaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ole tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "tasaat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et tasaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olet tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ole tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tasaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei tasaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme tasaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olemme tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme ole tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "tasaatte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette tasaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olette tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette ole tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "tasaavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät tasaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ovat tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät ole tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasataan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei tasata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "on tasattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ole tasattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "tasasin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "en tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ollut tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "tasasit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ollut tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tasasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ollut tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasasimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "emme tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olimme tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olleet tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "tasasitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitte tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olleet tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "tasasivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "olivat tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olleet tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasattiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "ei tasattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "oli tasattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei ollut tasattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "tasaisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en tasaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olisi tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "tasaisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et tasaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olisi tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tasaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei tasaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisi tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olisi tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasaisimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme tasaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olisimme tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olisi tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "tasaisitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette tasaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olisitte tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olisi tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "tasaisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät tasaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisivat tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olisi tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasattaisiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei tasattaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olisi tasattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei olisi tasattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "tasaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "älä tasaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tasatkoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön tasatko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoon tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön olko tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasatkaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "älkäämme tasatko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "tasatkaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "älkää tasatko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "tasatkoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt tasatko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoot tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt olko tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasattakoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "älköön tasattako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olkoon tasattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "älköön olko tasattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "tasannen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en tasanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lienen tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "en liene tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "tasannet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et tasanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lienet tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et liene tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tasannee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei tasanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienee tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei liene tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasannemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "emme tasanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienemme tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "emme liene tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "tasannette",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette tasanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "lienette tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette liene tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "tasannevat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät tasanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienevät tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät liene tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasattaneen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "ei tasattane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienee tasattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "ei liene tasattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "tasata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "tasaava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "tasattava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tasatakseni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasataksemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "tasataksesi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tasataksenne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "tasatakseen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasataksensa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "tasattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "tasatessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "tasattaessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "tasaama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"agent"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tasatessani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasatessamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "tasatessasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tasatessanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "tasatessaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasatessansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tasaamaton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "tasaten",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "tasaamassa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasaamasta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasaamaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasaamalla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasaamatta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasaaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasattaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasaaminen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"fourth-person",
"negative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tasaamaisillani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasaamaisillamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "tasaamaisillasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tasaamaisillanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "tasaamaisillaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasaamaisillansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb",
"cat2": "",
"cat3": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tasata",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tasata",
"name": "fi-verb"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "transitive"
},
"expansion": "(transitive)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tas",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-conj-salata"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"related": [
{
"_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
"word": "tasaantua"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "12 9 12 9 22 19 18",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -ta (causative)",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "12 10 11 10 19 19 20",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "16 5 16 5 19 19 19",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to divide evenly, divide into equal parts"
],
"id": "en-tasata-fi-verb-cwFHuHMw",
"links": [
[
"divide",
"divide"
],
[
"evenly",
"evenly"
],
[
"equal",
"equal"
]
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"glosses": [
"to level (adjust so as to make level)"
],
"id": "en-tasata-fi-verb-IcxcYDdU",
"links": [
[
"level",
"level"
]
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "9 5 21 5 24 16 18",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "12 9 12 9 22 19 18",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -ta (causative)",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "12 10 11 10 19 19 20",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "16 5 16 5 19 19 19",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to flatten (make something flat or flatter)"
],
"id": "en-tasata-fi-verb-bvyoLPfO",
"links": [
[
"flatten",
"flatten"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "tasoittaa"
}
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"glosses": [
"to smooth (make something smooth, even)"
],
"id": "en-tasata-fi-verb-IMcwp2ht",
"links": [
[
"smooth",
"smooth"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "tasoittaa"
},
{
"word": "silottaa"
}
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "9 5 21 5 24 16 18",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "12 9 12 9 22 19 18",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -ta (causative)",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "12 10 11 10 19 19 20",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "16 5 16 5 19 19 19",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to even out, even, equalize (make flat and level; make equal; remove differences between)"
],
"id": "en-tasata-fi-verb-4Y-nRf2P",
"links": [
[
"even out",
"even out"
],
[
"even",
"even"
],
[
"equalize",
"equalize"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "tasoittaa"
}
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "9 5 21 5 24 16 18",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "12 9 12 9 22 19 18",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -ta (causative)",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "12 10 11 10 19 19 20",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "16 5 16 5 19 19 19",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to even out, smooth out (make even, more stable, less volatile)"
],
"id": "en-tasata-fi-verb-l3ELfMa1",
"links": [
[
"even out",
"even out"
],
[
"smooth out",
"smooth out"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "tasoittaa"
},
{
"word": "tasaannuttaa"
}
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms with collocations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "9 5 21 5 24 16 18",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "12 9 12 9 22 19 18",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -ta (causative)",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "12 10 11 10 19 19 20",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "16 5 16 5 19 19 19",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
3,
8
]
],
"english": "to align (to) left",
"tags": [
"collocation"
],
"text": "tasata vasemmalle",
"translation": "to align (to) left",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
3,
8
]
],
"english": "to align (to) right",
"tags": [
"collocation"
],
"text": "tasata oikealle",
"translation": "to align (to) right",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
12,
17
]
],
"english": "to justify, align to both sides",
"tags": [
"collocation"
],
"text": "tasata molempiin reunoihin",
"translation": "to justify, align to both sides",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to align, to justify (to arrange (text) on a page or a computer screen such that the left and/or right ends of all lines within paragraphs are aligned)"
],
"id": "en-tasata-fi-verb-fRmUM9PW",
"links": [
[
"align",
"align"
],
[
"justify",
"justify"
]
],
"tags": [
"transitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑsɑtɑˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝s̠ɑ̝t̪ɑ̝(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑsɑtɑ"
}
],
"word": "tasata"
}
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish salata-type verbs",
"Finnish terms suffixed with -ta (causative)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish transitive verbs",
"Finnish verbs",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑsɑtɑ",
"Rhymes:Finnish/ɑsɑtɑ/3 syllables"
],
"derived": [
{
"tags": [
"noun"
],
"word": "tasaaja"
},
{
"tags": [
"noun"
],
"word": "tasain"
},
{
"tags": [
"noun"
],
"word": "tasaus"
},
{
"tags": [
"verb"
],
"word": "tasailla"
},
{
"tags": [
"verb"
],
"word": "tasauttaa"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tasa",
"3": "ta",
"id2": "causative",
"t1": "flat, even"
},
"expansion": "tasa (“flat, even”) + -ta",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "tasa (“flat, even”) + -ta",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "73/salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tasaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en tasaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ole tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "tasaat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et tasaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olet tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ole tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tasaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei tasaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme tasaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olemme tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme ole tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "tasaatte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette tasaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olette tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette ole tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "tasaavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät tasaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ovat tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät ole tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasataan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei tasata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "on tasattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ole tasattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "tasasin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "en tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ollut tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "tasasit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ollut tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tasasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ollut tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasasimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "emme tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olimme tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olleet tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "tasasitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitte tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olleet tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "tasasivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "olivat tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olleet tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasattiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "ei tasattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "oli tasattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei ollut tasattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "tasaisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en tasaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olisi tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "tasaisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et tasaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olisi tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tasaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei tasaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisi tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olisi tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasaisimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme tasaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olisimme tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olisi tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "tasaisitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette tasaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olisitte tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olisi tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "tasaisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät tasaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisivat tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olisi tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasattaisiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei tasattaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olisi tasattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei olisi tasattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "tasaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "älä tasaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tasatkoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön tasatko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoon tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön olko tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasatkaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "älkäämme tasatko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "tasatkaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "älkää tasatko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "tasatkoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt tasatko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoot tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt olko tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasattakoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "älköön tasattako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olkoon tasattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "älköön olko tasattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "tasannen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en tasanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lienen tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "en liene tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "tasannet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et tasanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lienet tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et liene tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tasannee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei tasanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienee tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei liene tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasannemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "emme tasanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienemme tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "emme liene tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "tasannette",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette tasanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "lienette tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette liene tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "tasannevat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät tasanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienevät tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät liene tasanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasattaneen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "ei tasattane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienee tasattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "ei liene tasattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "tasata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "tasaava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "tasattava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tasatakseni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasataksemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "tasataksesi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tasataksenne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "tasatakseen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasataksensa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tasannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "tasattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "tasatessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "tasattaessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "tasaama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"agent"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tasatessani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasatessamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "tasatessasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tasatessanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "tasatessaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasatessansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tasaamaton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "tasaten",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "tasaamassa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasaamasta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasaamaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasaamalla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasaamatta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasaaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasattaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasaaminen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"fourth-person",
"negative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tasaamaisillani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasaamaisillamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "tasaamaisillasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "tasaamaisillanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "tasaamaisillaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "tasaamaisillansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb",
"cat2": "",
"cat3": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tasata",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tasata",
"name": "fi-verb"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "transitive"
},
"expansion": "(transitive)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tas",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-conj-salata"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"related": [
{
"word": "tasaantua"
}
],
"senses": [
{
"glosses": [
"to divide evenly, divide into equal parts"
],
"links": [
[
"divide",
"divide"
],
[
"evenly",
"evenly"
],
[
"equal",
"equal"
]
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"glosses": [
"to level (adjust so as to make level)"
],
"links": [
[
"level",
"level"
]
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"glosses": [
"to flatten (make something flat or flatter)"
],
"links": [
[
"flatten",
"flatten"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "tasoittaa"
}
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"glosses": [
"to smooth (make something smooth, even)"
],
"links": [
[
"smooth",
"smooth"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "tasoittaa"
},
{
"word": "silottaa"
}
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"glosses": [
"to even out, even, equalize (make flat and level; make equal; remove differences between)"
],
"links": [
[
"even out",
"even out"
],
[
"even",
"even"
],
[
"equalize",
"equalize"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "tasoittaa"
}
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"glosses": [
"to even out, smooth out (make even, more stable, less volatile)"
],
"links": [
[
"even out",
"even out"
],
[
"smooth out",
"smooth out"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "tasoittaa"
},
{
"word": "tasaannuttaa"
}
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [
"Finnish terms with collocations"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
3,
8
]
],
"english": "to align (to) left",
"tags": [
"collocation"
],
"text": "tasata vasemmalle",
"translation": "to align (to) left",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
3,
8
]
],
"english": "to align (to) right",
"tags": [
"collocation"
],
"text": "tasata oikealle",
"translation": "to align (to) right",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
12,
17
]
],
"english": "to justify, align to both sides",
"tags": [
"collocation"
],
"text": "tasata molempiin reunoihin",
"translation": "to justify, align to both sides",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to align, to justify (to arrange (text) on a page or a computer screen such that the left and/or right ends of all lines within paragraphs are aligned)"
],
"links": [
[
"align",
"align"
],
[
"justify",
"justify"
]
],
"tags": [
"transitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑsɑtɑˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝s̠ɑ̝t̪ɑ̝(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑsɑtɑ"
}
],
"word": "tasata"
}
Download raw JSONL data for tasata meaning in Finnish (24.3kB)
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: tasata/Finnish '5th' base_tags=set()",
"path": [
"tasata"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "verb",
"title": "tasata",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.