See tasapitkä in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tasa",
"3": "pitkä"
},
"expansion": "tasa + pitkä",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "tasa + pitkä",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tasapitkä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkät",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkän",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkän",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "tasapitkää",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkässä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkästä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkään",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkällä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkältä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkälle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkänä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tasapitkiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tasapitkättä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tasapitkäni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkäni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "tasapitkääni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkässäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkästäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkääni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkälläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkältäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkälleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkänäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäkseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tasapitkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tasapitkättäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tasapitkäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "tasapitkääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkässäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkästäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkälläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkältäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkällesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkänäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tasapitkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tasapitkättäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tasapitkämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkämme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "tasapitkäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkässämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkästämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkällämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkältämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkällemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkänämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tasapitkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tasapitkättämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tasapitkänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkänne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "tasapitkäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkässänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkästänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkällänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkältänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkällenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkänänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tasapitkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tasapitkättänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tasapitkänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "tasapitkäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkässään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkässänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkästään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkästänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkällään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkällänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkältään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkältänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkälleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkällensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkänään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkänänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäkseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tasapitkäksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tasapitkikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tasapitkiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tasapitkättään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkättänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "tasapitkä",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tasapitk",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"evenly long; of flat, unchanging length"
],
"id": "en-tasapitkä-fi-adj-15RwD8nx",
"links": [
[
"evenly",
"evenly"
],
[
"long",
"long"
],
[
"flat",
"flat"
],
[
"unchanging",
"unchanging"
],
[
"length",
"length"
]
],
"related": [
{
"word": "tasapituus"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑsɑˌpitkæ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝s̠ɑ̝ˌpit̪k̟æ]"
},
{
"rhymes": "-itkæ"
}
],
"word": "tasapitkä"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tasa",
"3": "pitkä"
},
"expansion": "tasa + pitkä",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "tasa + pitkä",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tasapitkä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkät",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkän",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkät",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkän",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "tasapitkää",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkässä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkästä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkään",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkällä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkältä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkälle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkänä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tasapitkiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tasapitkättä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tasapitkäni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkäni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkäni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "tasapitkääni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkässäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkästäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkääni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkälläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkältäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkälleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkänäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäkseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tasapitkikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tasapitkättäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tasapitkäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "tasapitkääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkässäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkästäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkääsi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkälläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkältäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkällesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkänäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tasapitkiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tasapitkättäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tasapitkämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkämme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkämme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkämme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "tasapitkäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkässämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkästämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäämme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkällämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkältämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkällemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkänämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tasapitkiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tasapitkättämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tasapitkänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkänne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkänne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkänne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "tasapitkäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkässänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkästänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäänne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkällänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkältänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkällenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkänänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tasapitkiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tasapitkättänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tasapitkänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "tasapitkäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkässään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkässänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkästään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkästänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkällään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkällänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkältään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkältänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkälleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkällensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkänään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkänänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkäkseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tasapitkäksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tasapitkikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tasapitkiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tasapitkättään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkättänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tasapitkineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tasapitkinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "tasapitkä",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tasapitk",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"related": [
{
"word": "tasapituus"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/itkæ",
"Rhymes:Finnish/itkæ/4 syllables",
"fi-adj with no 1 or 2"
],
"glosses": [
"evenly long; of flat, unchanging length"
],
"links": [
[
"evenly",
"evenly"
],
[
"long",
"long"
],
[
"flat",
"flat"
],
[
"unchanging",
"unchanging"
],
[
"length",
"length"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑsɑˌpitkæ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝s̠ɑ̝ˌpit̪k̟æ]"
},
{
"rhymes": "-itkæ"
}
],
"word": "tasapitkä"
}
Download raw JSONL data for tasapitkä meaning in Finnish (20.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.