See tasapäinen in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "tasa", "3": "pää", "4": "-inen" }, "expansion": "tasa + pää + -inen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "tasa + pää + -inen", "forms": [ { "form": "tasapäisempi", "tags": [ "comparative" ] }, { "form": "tasapäisin", "tags": [ "superlative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "tasapäinen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tasapäiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tasapäinen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tasapäiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäistä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisessä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisestä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisellä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tasapäiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisenä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tasapäisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tasapäisettä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tasapäiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tasapäiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tasapäiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäistäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisessäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisestäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tasapäiselläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tasapäiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisenäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tasapäisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tasapäisettäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tasapäisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäistäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisessäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisestäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tasapäiselläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisenäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tasapäisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tasapäisettäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tasapäisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäistämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisessämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisestämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisellämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisenämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tasapäisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tasapäisettämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tasapäisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäistänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisessänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisestänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisellänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisenänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tasapäisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tasapäisettänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tasapäisensä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisensä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisensä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisensä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisensä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisensä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäistensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisiensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäistään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäistänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisiänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisessään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisessänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisestään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisestänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseensä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisellään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisellänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tasapäiseltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisiltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tasapäiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisellensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisenään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisenänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tasapäiseksensä", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tasapäisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tasapäisiksensä", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tasapäisettään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisettänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisinensä", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "tasapäis", "2": "empi", "3": "in" }, "expansion": "tasapäinen (comparative tasapäisempi, superlative tasapäisin)", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "tasapäi", "2": "ä", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish nainen-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -inen", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "tasapäisesti" }, { "word": "tasapäistää" }, { "word": "tasapäisyys" } ], "glosses": [ "flat-ended" ], "id": "en-tasapäinen-fi-adj-GDJcxU5~", "links": [ [ "flat", "flat" ], [ "end", "end" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtɑsɑˌpæi̯nen/" }, { "ipa": "[ˈt̪ɑ̝s̠ɑ̝ˌpæi̯ne̞n]" }, { "rhymes": "-æinen" } ], "word": "tasapäinen" }
{ "derived": [ { "word": "tasapäisesti" }, { "word": "tasapäistää" }, { "word": "tasapäisyys" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "tasa", "3": "pää", "4": "-inen" }, "expansion": "tasa + pää + -inen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "tasa + pää + -inen", "forms": [ { "form": "tasapäisempi", "tags": [ "comparative" ] }, { "form": "tasapäisin", "tags": [ "superlative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "tasapäinen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tasapäiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tasapäinen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tasapäiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäistä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisessä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisestä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisellä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tasapäiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisenä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tasapäisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tasapäisettä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tasapäiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tasapäiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tasapäiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäistäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisessäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisestäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tasapäiselläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tasapäiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisenäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tasapäisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tasapäisettäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tasapäisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäistäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisessäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisestäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tasapäiselläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisenäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tasapäisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tasapäisettäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tasapäisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäistämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisessämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisestämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisellämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisenämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tasapäisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tasapäisettämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tasapäisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäistänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisessänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisestänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisellänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisenänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tasapäisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tasapäisettänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tasapäisensä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisensä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisensä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisensä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisensä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisensä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäistensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisiensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäistään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäistänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisiänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisessään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisessänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisestään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisestänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseensä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisellään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisellänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäiseltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tasapäiseltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisiltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisiltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tasapäiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisellensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisenään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisenänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tasapäiseksensä", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tasapäisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tasapäisiksensä", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tasapäisettään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisettänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tasapäisittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "tasapäisittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tasapäisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "tasapäisinensä", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "tasapäis", "2": "empi", "3": "in" }, "expansion": "tasapäinen (comparative tasapäisempi, superlative tasapäisin)", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "tasapäi", "2": "ä", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish adjectives", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nainen-type nominals", "Finnish terms suffixed with -inen", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/æinen", "Rhymes:Finnish/æinen/4 syllables" ], "glosses": [ "flat-ended" ], "links": [ [ "flat", "flat" ], [ "end", "end" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtɑsɑˌpæi̯nen/" }, { "ipa": "[ˈt̪ɑ̝s̠ɑ̝ˌpæi̯ne̞n]" }, { "rhymes": "-æinen" } ], "word": "tasapäinen" }
Download raw JSONL data for tasapäinen meaning in Finnish (21.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.