See tarkkakatseinen in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tarkka",
"3": "katse",
"4": "-inen"
},
"expansion": "tarkka + katse + -inen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "tarkka + katse + -inen",
"forms": [
{
"form": "tarkkakatseisempi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "tarkempikatseinen",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisin",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tarkkakatseinen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseinen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "tarkkakatseis",
"2": "empi",
"3": "in",
"c2": "tarkempikatseinen"
},
"expansion": "tarkkakatseinen (comparative tarkkakatseisempi or tarkempikatseinen, superlative tarkkakatseisin)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tarkkakatsei",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -inen",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "tarkkakatseisesti"
},
{
"word": "tarkkakatseisuus"
}
],
"glosses": [
"eagle-eyed"
],
"id": "en-tarkkakatseinen-fi-adj-JyIlVMPe",
"links": [
[
"eagle-eyed",
"eagle-eyed"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑrkːɑˌkɑtsei̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝rkːɑ̝ˌkɑ̝ts̠e̞i̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑtseinen"
}
],
"word": "tarkkakatseinen"
}
{
"derived": [
{
"word": "tarkkakatseisesti"
},
{
"word": "tarkkakatseisuus"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tarkka",
"3": "katse",
"4": "-inen"
},
"expansion": "tarkka + katse + -inen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "tarkka + katse + -inen",
"forms": [
{
"form": "tarkkakatseisempi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "tarkempikatseinen",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisin",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tarkkakatseinen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseinen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tarkkakatseisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "tarkkakatseis",
"2": "empi",
"3": "in",
"c2": "tarkempikatseinen"
},
"expansion": "tarkkakatseinen (comparative tarkkakatseisempi or tarkempikatseinen, superlative tarkkakatseisin)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tarkkakatsei",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -inen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑtseinen",
"Rhymes:Finnish/ɑtseinen/5 syllables"
],
"glosses": [
"eagle-eyed"
],
"links": [
[
"eagle-eyed",
"eagle-eyed"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑrkːɑˌkɑtsei̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝rkːɑ̝ˌkɑ̝ts̠e̞i̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑtseinen"
}
],
"word": "tarkkakatseinen"
}
Download raw JSONL data for tarkkakatseinen meaning in Finnish (21.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.