See talviuinti in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "talvi", "3": "uinti" }, "expansion": "talvi + uinti", "name": "affix" } ], "etymology_text": "talvi + uinti", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "nt-nn gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5*J/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "talviuinti", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talviuinnit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talviuinti", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talviuinnit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talviuinnin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talviuinnit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talviuintia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talviuinteja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talviuintiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talviuinteihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talviuinnilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talviuinnille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talviuintina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talviuinteina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talviuinniksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talviuinneiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talviuinnitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "talviuinnein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "nt-nn gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5*J/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talviuintini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talviuintini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talviuintini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talviuintini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talviuintini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talviuintini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talviuintiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintejani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talviuintiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talviuinteihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talviuinnillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinniltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talviuinnilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talviuintinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talviuinteinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talviuinneikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talviuinnittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talviuinteineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talviuintisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talviuintisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talviuintisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talviuintisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talviuintisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talviuintisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talviuintiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintejasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talviuintiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talviuinteihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talviuinnillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinniltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talviuinnillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talviuintinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talviuinteinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talviuinniksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talviuinneiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talviuinnittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talviuinteinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talviuintimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talviuintimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talviuintimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talviuintimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talviuintimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talviuintimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talviuintiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintejamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talviuintiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talviuinteihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talviuinnillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinniltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talviuinnillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talviuintinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talviuinteinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talviuinniksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talviuinneiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talviuinnittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talviuinteinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talviuintinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talviuintinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talviuintinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talviuintinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talviuintinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talviuintinne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talviuintianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintejanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talviuintiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talviuinteihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talviuinnillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinniltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talviuinnillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talviuintinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talviuinteinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talviuinniksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talviuinneiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talviuinnittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talviuinteinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talviuintinsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talviuintinsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talviuintinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talviuintinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talviuintinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talviuintinsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talviuintiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintejaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talviuintejansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinnissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinneissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talviuinnistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talviuinneistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talviuintiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talviuinteihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talviuinnillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinnillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinneillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinniltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talviuinniltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talviuinneiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talviuinnilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talviuinnillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talviuinneillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talviuintinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talviuintinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talviuinteinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talviuinteinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talviuinniksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talviuinneikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talviuinneiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talviuinnittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinnittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinneittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talviuinteineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "talviuinteinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "talviuinti", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "talviuinti", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "talviui", "2": "nt", "3": "nn", "4": "a" }, "name": "fi-decl-risti" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish risti-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "winter swimming" ], "id": "en-talviuinti-fi-noun-FsZ4T-Vb", "links": [ [ "winter", "winter" ], [ "swimming", "swimming" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtɑlʋiˌui̯nti/" }, { "ipa": "[ˈt̪ɑ̝lʋiˌui̯n̪t̪i]" }, { "rhymes": "-uinti" } ], "word": "talviuinti" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "talvi", "3": "uinti" }, "expansion": "talvi + uinti", "name": "affix" } ], "etymology_text": "talvi + uinti", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "nt-nn gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5*J/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "talviuinti", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talviuinnit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talviuinti", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talviuinnit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talviuinnin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talviuinnit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talviuintia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talviuinteja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talviuintiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talviuinteihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talviuinnilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talviuinnille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talviuintina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talviuinteina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talviuinniksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talviuinneiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talviuinnitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "talviuinnein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "nt-nn gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5*J/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talviuintini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talviuintini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talviuintini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talviuintini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talviuintini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talviuintini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talviuintiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintejani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talviuintiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talviuinteihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talviuinnillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinniltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talviuinnilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talviuintinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talviuinteinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talviuinneikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talviuinnittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talviuinteineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talviuintisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talviuintisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talviuintisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talviuintisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talviuintisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talviuintisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talviuintiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintejasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talviuintiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talviuinteihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talviuinnillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinniltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talviuinnillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talviuintinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talviuinteinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talviuinniksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talviuinneiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talviuinnittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talviuinteinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talviuintimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talviuintimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talviuintimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talviuintimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talviuintimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talviuintimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talviuintiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintejamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talviuintiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talviuinteihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talviuinnillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinniltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talviuinnillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talviuintinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talviuinteinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talviuinniksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talviuinneiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talviuinnittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talviuinteinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talviuintinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talviuintinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talviuintinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talviuintinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talviuintinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talviuintinne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talviuintianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintejanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talviuintiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talviuinteihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talviuinnillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinniltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talviuinnillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talviuintinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talviuinteinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talviuinniksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talviuinneiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talviuinnittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talviuinteinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talviuintinsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talviuintinsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talviuintinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talviuintinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talviuintinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talviuintinsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talviuintiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talviuintejaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talviuintejansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinnissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinneissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talviuinnistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talviuinneistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talviuintiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talviuinteihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talviuinnillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinnillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinneillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinniltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talviuinniltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talviuinneiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talviuinnilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talviuinnillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talviuinneilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talviuinneillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talviuintinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talviuintinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talviuinteinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talviuinteinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talviuinnikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talviuinniksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talviuinneikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talviuinneiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talviuinnittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinnittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talviuinneittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "talviuinneittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talviuinteineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "talviuinteinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "talviuinti", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "talviuinti", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "talviui", "2": "nt", "3": "nn", "4": "a" }, "name": "fi-decl-risti" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish risti-type nominals", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/uinti", "Rhymes:Finnish/uinti/4 syllables" ], "glosses": [ "winter swimming" ], "links": [ [ "winter", "winter" ], [ "swimming", "swimming" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtɑlʋiˌui̯nti/" }, { "ipa": "[ˈt̪ɑ̝lʋiˌui̯n̪t̪i]" }, { "rhymes": "-uinti" } ], "word": "talviuinti" }
Download raw JSONL data for talviuinti meaning in Finnish (20.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.