See talvisade in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "talvi", "3": "sade" }, "expansion": "talvi + sade", "name": "affix" } ], "etymology_text": "talvi + sade", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "48*F/hame", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "talvisade", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvisateet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvisade", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvisateet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvisateen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisadetta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talvisateista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talvisateeseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talvisateisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvisateihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvisateella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talvisateilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talvisateelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talvisateille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talvisateena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talvisateina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talvisateeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talvisateiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talvisateetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "talvisatein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "48*F/hame", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talvisateeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvisateeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvisateeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvisateeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvisateeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisadettani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talvisateistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talvisateeseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talvisateisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvisateihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvisateellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talvisateiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talvisateelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talvisateilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talvisateenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talvisateinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talvisateekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talvisateikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talvisateettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talvisateineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talvisateesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvisateesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvisateesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvisateesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvisateesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisadettasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talvisateistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talvisateeseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talvisateisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvisateihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvisateellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talvisateiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talvisateellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talvisateillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talvisateenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talvisateinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talvisateeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talvisateiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talvisateettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talvisateinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talvisateemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvisateemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvisateemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvisateemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvisateemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisadettamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talvisateistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talvisateeseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talvisateisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvisateihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvisateellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talvisateiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talvisateellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talvisateillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talvisateenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talvisateinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talvisateeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talvisateiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talvisateettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talvisateinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talvisateenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvisateenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvisateenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvisateenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvisateenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisadettanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talvisateistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talvisateeseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talvisateisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvisateihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvisateellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talvisateiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talvisateellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talvisateillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talvisateenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talvisateinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talvisateeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talvisateiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talvisateettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talvisateinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talvisateensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvisateensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvisateensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvisateensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvisateensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisadettaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talvisadettansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talvisateestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talvisateistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talvisateistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talvisateeseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talvisateisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvisateihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvisateellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talvisateeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talvisateiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talvisateiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talvisateelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talvisateellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talvisateilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talvisateillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talvisateenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talvisateenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talvisateinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talvisateinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talvisateekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talvisateeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talvisateikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talvisateiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talvisateettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talvisateineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "talvisateinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "talvisade", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "talvisade", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "talvisa", "2": "d", "3": "t", "4": "a" }, "name": "fi-decl-hame" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish hame-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "winter rain" ], "id": "en-talvisade-fi-noun-Eklop1ts", "links": [ [ "winter", "winter" ], [ "rain", "rain" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtɑlʋiˌsɑdeˣ/" }, { "ipa": "[ˈt̪ɑ̝lʋiˌs̠ɑ̝de̞(ʔ)]" }, { "rhymes": "-ɑde" } ], "word": "talvisade" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "talvi", "3": "sade" }, "expansion": "talvi + sade", "name": "affix" } ], "etymology_text": "talvi + sade", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "48*F/hame", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "talvisade", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvisateet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvisade", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvisateet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvisateen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisadetta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talvisateista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talvisateeseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talvisateisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvisateihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvisateella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talvisateilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talvisateelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talvisateille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talvisateena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talvisateina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talvisateeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talvisateiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talvisateetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "talvisatein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "48*F/hame", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talvisateeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvisateeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvisateeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvisateeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvisateeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisadettani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talvisateistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talvisateeseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talvisateisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvisateihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvisateellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talvisateiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talvisateelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talvisateilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talvisateenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talvisateinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talvisateekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talvisateikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talvisateettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talvisateineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talvisateesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvisateesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvisateesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvisateesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvisateesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisadettasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talvisateistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talvisateeseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talvisateisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvisateihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvisateellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talvisateiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talvisateellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talvisateillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talvisateenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talvisateinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talvisateeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talvisateiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talvisateettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talvisateinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talvisateemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvisateemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvisateemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvisateemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvisateemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisadettamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talvisateistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talvisateeseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talvisateisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvisateihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvisateellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talvisateiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talvisateellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talvisateillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talvisateenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talvisateinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talvisateeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talvisateiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talvisateettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talvisateinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talvisateenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvisateenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvisateenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvisateenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvisateenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisadettanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talvisateistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talvisateeseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talvisateisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvisateihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvisateellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talvisateiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talvisateellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talvisateillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talvisateenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talvisateinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talvisateeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talvisateiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talvisateettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talvisateinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talvisateensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvisateensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvisateensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvisateensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvisateensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvisadettaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talvisadettansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talvisateitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talvisateessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talvisateestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talvisateistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talvisateistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talvisateeseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talvisateisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvisateihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvisateellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talvisateeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talvisateiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talvisateiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talvisateelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talvisateellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talvisateilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talvisateillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talvisateenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talvisateenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talvisateinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talvisateinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talvisateekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talvisateeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talvisateikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talvisateiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talvisateettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talvisateittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "talvisateittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talvisateineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "talvisateinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "talvisade", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "talvisade", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "talvisa", "2": "d", "3": "t", "4": "a" }, "name": "fi-decl-hame" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish hame-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑde", "Rhymes:Finnish/ɑde/4 syllables" ], "glosses": [ "winter rain" ], "links": [ [ "winter", "winter" ], [ "rain", "rain" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtɑlʋiˌsɑdeˣ/" }, { "ipa": "[ˈt̪ɑ̝lʋiˌs̠ɑ̝de̞(ʔ)]" }, { "rhymes": "-ɑde" } ], "word": "talvisade" }
Download raw JSONL data for talvisade meaning in Finnish (21.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.