See talvilajike in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "talvi", "3": "lajike" }, "expansion": "talvi + lajike", "name": "affix" } ], "etymology_text": "talvi + lajike", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kk-k gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "48*A/hame", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "talvilajike", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvilajike", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajiketta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talvilajikkeiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talvilajikkeetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kk-k gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "48*A/hame", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talvilajikkeeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikettani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talvilajikkeikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talvilajikkeettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talvilajikkeesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikettasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talvilajikkeiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talvilajikkeettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talvilajikkeemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikettamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talvilajikkeiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talvilajikkeettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talvilajikkeenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikettanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talvilajikkeiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talvilajikkeettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talvilajikkeensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikettaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikettansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talvilajikkeeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talvilajikkeikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talvilajikkeiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talvilajikkeettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "talvilajike", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "talvilajike", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "talvilaji", "2": "k", "3": "kk", "4": "a" }, "name": "fi-decl-hame" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish hame-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "winter variety" ], "id": "en-talvilajike-fi-noun-ti4atGe-", "links": [ [ "winter", "winter" ], [ "variety", "variety" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtɑlʋiˌlɑjikeˣ/" }, { "ipa": "[ˈt̪ɑ̝lʋiˌlɑ̝jik̟e̞(ʔ)]" }, { "rhymes": "-ɑjike" } ], "word": "talvilajike" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "talvi", "3": "lajike" }, "expansion": "talvi + lajike", "name": "affix" } ], "etymology_text": "talvi + lajike", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kk-k gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "48*A/hame", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "talvilajike", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvilajike", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajiketta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talvilajikkeiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talvilajikkeetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kk-k gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "48*A/hame", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talvilajikkeeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikettani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talvilajikkeikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talvilajikkeettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talvilajikkeesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikettasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talvilajikkeiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talvilajikkeettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talvilajikkeemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikettamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talvilajikkeiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talvilajikkeettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talvilajikkeenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikettanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talvilajikkeiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talvilajikkeettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talvilajikkeensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikettaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikettansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talvilajikkeeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "talvilajikkeikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talvilajikkeiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talvilajikkeettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "talvilajikkeineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "talvilajikkeinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "talvilajike", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "talvilajike", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "talvilaji", "2": "k", "3": "kk", "4": "a" }, "name": "fi-decl-hame" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish hame-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑjike", "Rhymes:Finnish/ɑjike/5 syllables" ], "glosses": [ "winter variety" ], "links": [ [ "winter", "winter" ], [ "variety", "variety" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtɑlʋiˌlɑjikeˣ/" }, { "ipa": "[ˈt̪ɑ̝lʋiˌlɑ̝jik̟e̞(ʔ)]" }, { "rhymes": "-ɑjike" } ], "word": "talvilajike" }
Download raw JSONL data for talvilajike meaning in Finnish (21.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.