See talo in All languages combined, or Wiktionary
{ "derived": [ { "_dis1": "0 0 0", "word": "talokas" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "Talola" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talollinen" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "Talonen" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "taloton" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talous" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "Alastalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "Alatalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "Alitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "aravatalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "asuinkerrostalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "asuintalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "asukastalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "atriumtalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "aurinkotalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "autiotalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "betonitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "eduskuntatalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "ekotalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "elementtitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "erillistalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "harjatalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "harkkotalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "hirsitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "hometalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "huoratalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "häätalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "höylähirsitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "ilotalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "Isotalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "Jokitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "jugendtalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "Järvitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "kantatalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "karjalantalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "kaupungintalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "kaupunkitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "kerrostalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "Keskitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "ketjutalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "kiltatalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "kirjastotalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "kivitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "klubitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "kongressitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "konserttitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "konttitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "korttitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "kotitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "koulutalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "kulmatalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "kulttuuritalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "kummitustalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "kunnantalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "kylätalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "köyhäintalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "lamellitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "lehtitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "liiketalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "liittopäivätalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "lintutalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "lomatalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "luhtitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "läpitalonhuoneisto" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "maalaistalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "maatalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "majatalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "matalaenergiatalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "Matintalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "mensaltalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "miljoonatalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "moduulitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "monitoimitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "muotitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "musiikkitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "Mäkitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "naapuritalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "Niemitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "nollaenergiatalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "nukketalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "nuorisotalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "ohjelmistotalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "oikeustalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "olkitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "omakotitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "oopperatalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "osaketalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "osakuntatalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "osatalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "paikoitustalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "painotalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "palokunnantalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "palvelutalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "paritalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "parkkitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "parlamenttitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "passiivienergiatalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "passiivitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "Perätalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "pientalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "piispantalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "piparkakkutalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "pistetalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "pitkätalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "plusenergiatalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "pohjalaistalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "poliisitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "pullotalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "purkutalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "puutalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "pysäköintitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "pyöröhirsitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "Päätalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "Rantatalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "rinnetalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "rintamamiestalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "rivitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "ruotsalaistalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "savitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "senioritalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "seuraintalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "seurakuntatalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "seurantalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "seuratalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "seurojentalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "sukutalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "surutalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "Takatalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talohistoriikki" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talojohto" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talokauppa" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talokohtainen" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talokontti" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talon etu" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talonavain" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talonemäntä" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talonisäntä" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talonkauppa" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talonkirja" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talonmies" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talonnimi" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talonnumero" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talonomistaja" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talonpaikka" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talonpito" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talonpoika" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talonrakennus" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talonrakennustekniikka" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talonrakentaja" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talonvahti" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talonvaltaaja" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talonvaltaus" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talonvanhin" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talonviini" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talonväki" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talopaketti" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talopesula" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "taloryhmä" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talorähjä" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "taloröttelö" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "Talosaari" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talosauna" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talotehdas" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talotekniikka" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "talotyyppi" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "taloverkko" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "taloyhtiö" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "tavaratalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "teatteritalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "terassitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "tiilitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "toimistotalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "toimitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "tornitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "turvatalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "tyyppitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "työväentalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "unelmatalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "urheilutalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "uudistalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "Uusitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "vaivaistalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "valmistalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "valtiopäivätalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "Vanhatalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "vanhustentalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "vierastalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "viinitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "virastotalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "virkatalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "vuokratalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "Vähätalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "Välitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "yksinäistalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "ylioppilastalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "Ylitalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "Ylätalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "Ylöstalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "älytalo" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "ökytalo" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "urj-fin-pro", "3": "*taloi", "4": "", "5": "farm; house" }, "expansion": "Proto-Finnic *taloi (“farm; house”)", "name": "inh" }, { "args": { "1": "et", "2": "talu", "3": "", "4": "farm" }, "expansion": "Estonian talu (“farm”)", "name": "cog" }, { "args": { "1": "se", "2": "dállu", "3": "", "4": "house; farm" }, "expansion": "Northern Sami dállu (“house; farm”)", "name": "cog" } ], "etymology_text": "From Proto-Finnic *taloi (“farm; house”), of disputed further origin. Cognates include Estonian talu (“farm”); Northern Sami dállu (“house; farm”) is a Finnic loan.", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "talo", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talot", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talo", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talon", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talon", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "taloa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "taloja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talossa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "taloissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talosta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "taloista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "taloon", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "taloihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talolla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "taloilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talolta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "taloilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talolle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "taloille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talona", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "taloina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "taloksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "taloiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talotta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "taloitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "taloin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "taloni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "taloni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "taloni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "taloni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "taloni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "taloni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "taloni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "taloani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talossani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "taloissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talostani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "taloistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talooni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "taloihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talollani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "taloillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "taloltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "taloiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talolleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "taloilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talonani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "taloinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talokseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "taloikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talottani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "taloittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "taloineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talosi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "taloasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talossasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "taloissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talostasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "taloistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "taloosi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "taloihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talollasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "taloillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "taloltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "taloiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talollesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "taloillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talonasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "taloinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "taloksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "taloiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talottasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "taloittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "taloinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talomme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "taloamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talossamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "taloissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talostamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "taloistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "taloomme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "taloihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talollamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "taloillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "taloltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "taloiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talollemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "taloillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talonamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "taloinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "taloksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "taloiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talottamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "taloittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "taloinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talonne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talonne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talonne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "taloanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talossanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "taloissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talostanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "taloistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "taloonne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "taloihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talollanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "taloillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "taloltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "taloiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talollenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "taloillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talonanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "taloinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "taloksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "taloiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talottanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "taloittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "taloinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talonsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talonsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talonsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "taloaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "taloansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talossaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talossansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "taloissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "taloissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talostaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talostansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "taloistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "taloistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "taloonsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "taloihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talollaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talollansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "taloillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "taloillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "taloltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "taloltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "taloiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "taloiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talolleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talollensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "taloilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "taloillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talonaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talonansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "taloinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "taloinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talokseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "taloksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "taloikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "taloiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talottaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talottansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "taloittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "taloittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "taloineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "taloinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "noun" }, "expansion": "talo", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "tal", "2": "", "3": "", "4": "o", "5": "a" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "_dis": "1 11 4 11 1 2 2 2 4 14 4 14 6 1 1 2 9 1 1 2 2 1 1 1 2 1 1", "kind": "other", "name": "Pages with 16 entries", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "1 13 4 13 0 1 1 1 4 15 4 15 7 1 1 1 10 1 1 1 1 1 0 1 1 0 0", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "87 2 11", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "78 5 17", "kind": "other", "name": "Finnish valo-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "34 26 40", "kind": "topical", "langcode": "fi", "name": "Buildings", "orig": "fi:Buildings", "parents": [ "Buildings and structures", "Architecture", "Applied sciences", "Art", "Sciences", "Culture", "All topics", "Society", "Fundamental" ], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "house (building meant to serve as a human abode)" ], "id": "en-talo-fi-noun-uAFLPmWk", "links": [ [ "house", "house" ] ] }, { "categories": [ { "_dis": "34 26 40", "kind": "topical", "langcode": "fi", "name": "Buildings", "orig": "fi:Buildings", "parents": [ "Buildings and structures", "Architecture", "Applied sciences", "Art", "Sciences", "Culture", "All topics", "Society", "Fundamental" ], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "building" ], "id": "en-talo-fi-noun-UWfpZ34f", "links": [ [ "building", "building" ] ], "raw_glosses": [ "(loosely or in compounds) building" ], "synonyms": [ { "word": "rakennus" }, { "word": "pytinki" } ], "tags": [ "broadly", "in-compounds" ] }, { "categories": [ { "_dis": "34 26 40", "kind": "topical", "langcode": "fi", "name": "Buildings", "orig": "fi:Buildings", "parents": [ "Buildings and structures", "Architecture", "Applied sciences", "Art", "Sciences", "Culture", "All topics", "Society", "Fundamental" ], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "farm, homestead" ], "id": "en-talo-fi-noun-B1SdFPNu", "links": [ [ "farm", "farm" ], [ "homestead", "homestead" ] ], "raw_glosses": [ "(now chiefly in compounds) farm, homestead" ], "synonyms": [ { "word": "maatila" }, { "word": "tila" }, { "word": "farmi" } ], "tags": [ "in-compounds" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtɑlo/" }, { "ipa": "[ˈt̪ɑ̝lo̞]" }, { "rhymes": "-ɑlo" } ], "word": "talo" }
{ "categories": [ "Finnish 2-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms derived from Proto-Finnic", "Finnish terms inherited from Proto-Finnic", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish valo-type nominals", "Pages with 16 entries", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑlo", "Rhymes:Finnish/ɑlo/2 syllables", "fi:Buildings" ], "derived": [ { "word": "talokas" }, { "word": "Talola" }, { "word": "talollinen" }, { "word": "Talonen" }, { "word": "taloton" }, { "word": "talous" }, { "word": "Alastalo" }, { "word": "Alatalo" }, { "word": "Alitalo" }, { "word": "aravatalo" }, { "word": "asuinkerrostalo" }, { "word": "asuintalo" }, { "word": "asukastalo" }, { "word": "atriumtalo" }, { "word": "aurinkotalo" }, { "word": "autiotalo" }, { "word": "betonitalo" }, { "word": "eduskuntatalo" }, { "word": "ekotalo" }, { "word": "elementtitalo" }, { "word": "erillistalo" }, { "word": "harjatalo" }, { "word": "harkkotalo" }, { "word": "hirsitalo" }, { "word": "hometalo" }, { "word": "huoratalo" }, { "word": "häätalo" }, { "word": "höylähirsitalo" }, { "word": "ilotalo" }, { "word": "Isotalo" }, { "word": "Jokitalo" }, { "word": "jugendtalo" }, { "word": "Järvitalo" }, { "word": "kantatalo" }, { "word": "karjalantalo" }, { "word": "kaupungintalo" }, { "word": "kaupunkitalo" }, { "word": "kerrostalo" }, { "word": "Keskitalo" }, { "word": "ketjutalo" }, { "word": "kiltatalo" }, { "word": "kirjastotalo" }, { "word": "kivitalo" }, { "word": "klubitalo" }, { "word": "kongressitalo" }, { "word": "konserttitalo" }, { "word": "konttitalo" }, { "word": "korttitalo" }, { "word": "kotitalo" }, { "word": "koulutalo" }, { "word": "kulmatalo" }, { "word": "kulttuuritalo" }, { "word": "kummitustalo" }, { "word": "kunnantalo" }, { "word": "kylätalo" }, { "word": "köyhäintalo" }, { "word": "lamellitalo" }, { "word": "lehtitalo" }, { "word": "liiketalo" }, { "word": "liittopäivätalo" }, { "word": "lintutalo" }, { "word": "lomatalo" }, { "word": "luhtitalo" }, { "word": "läpitalonhuoneisto" }, { "word": "maalaistalo" }, { "word": "maatalo" }, { "word": "majatalo" }, { "word": "matalaenergiatalo" }, { "word": "Matintalo" }, { "word": "mensaltalo" }, { "word": "miljoonatalo" }, { "word": "moduulitalo" }, { "word": "monitoimitalo" }, { "word": "muotitalo" }, { "word": "musiikkitalo" }, { "word": "Mäkitalo" }, { "word": "naapuritalo" }, { "word": "Niemitalo" }, { "word": "nollaenergiatalo" }, { "word": "nukketalo" }, { "word": "nuorisotalo" }, { "word": "ohjelmistotalo" }, { "word": "oikeustalo" }, { "word": "olkitalo" }, { "word": "omakotitalo" }, { "word": "oopperatalo" }, { "word": "osaketalo" }, { "word": "osakuntatalo" }, { "word": "osatalo" }, { "word": "paikoitustalo" }, { "word": "painotalo" }, { "word": "palokunnantalo" }, { "word": "palvelutalo" }, { "word": "paritalo" }, { "word": "parkkitalo" }, { "word": "parlamenttitalo" }, { "word": "passiivienergiatalo" }, { "word": "passiivitalo" }, { "word": "Perätalo" }, { "word": "pientalo" }, { "word": "piispantalo" }, { "word": "piparkakkutalo" }, { "word": "pistetalo" }, { "word": "pitkätalo" }, { "word": "plusenergiatalo" }, { "word": "pohjalaistalo" }, { "word": "poliisitalo" }, { "word": "pullotalo" }, { "word": "purkutalo" }, { "word": "puutalo" }, { "word": "pysäköintitalo" }, { "word": "pyöröhirsitalo" }, { "word": "Päätalo" }, { "word": "Rantatalo" }, { "word": "rinnetalo" }, { "word": "rintamamiestalo" }, { "word": "rivitalo" }, { "word": "ruotsalaistalo" }, { "word": "savitalo" }, { "word": "senioritalo" }, { "word": "seuraintalo" }, { "word": "seurakuntatalo" }, { "word": "seurantalo" }, { "word": "seuratalo" }, { "word": "seurojentalo" }, { "word": "sukutalo" }, { "word": "surutalo" }, { "word": "Takatalo" }, { "word": "talohistoriikki" }, { "word": "talojohto" }, { "word": "talokauppa" }, { "word": "talokohtainen" }, { "word": "talokontti" }, { "word": "talon etu" }, { "word": "talonavain" }, { "word": "talonemäntä" }, { "word": "talonisäntä" }, { "word": "talonkauppa" }, { "word": "talonkirja" }, { "word": "talonmies" }, { "word": "talonnimi" }, { "word": "talonnumero" }, { "word": "talonomistaja" }, { "word": "talonpaikka" }, { "word": "talonpito" }, { "word": "talonpoika" }, { "word": "talonrakennus" }, { "word": "talonrakennustekniikka" }, { "word": "talonrakentaja" }, { "word": "talonvahti" }, { "word": "talonvaltaaja" }, { "word": "talonvaltaus" }, { "word": "talonvanhin" }, { "word": "talonviini" }, { "word": "talonväki" }, { "word": "talopaketti" }, { "word": "talopesula" }, { "word": "taloryhmä" }, { "word": "talorähjä" }, { "word": "taloröttelö" }, { "word": "Talosaari" }, { "word": "talosauna" }, { "word": "talotehdas" }, { "word": "talotekniikka" }, { "word": "talotyyppi" }, { "word": "taloverkko" }, { "word": "taloyhtiö" }, { "word": "tavaratalo" }, { "word": "teatteritalo" }, { "word": "terassitalo" }, { "word": "tiilitalo" }, { "word": "toimistotalo" }, { "word": "toimitalo" }, { "word": "tornitalo" }, { "word": "turvatalo" }, { "word": "tyyppitalo" }, { "word": "työväentalo" }, { "word": "unelmatalo" }, { "word": "urheilutalo" }, { "word": "uudistalo" }, { "word": "Uusitalo" }, { "word": "vaivaistalo" }, { "word": "valmistalo" }, { "word": "valtiopäivätalo" }, { "word": "Vanhatalo" }, { "word": "vanhustentalo" }, { "word": "vierastalo" }, { "word": "viinitalo" }, { "word": "virastotalo" }, { "word": "virkatalo" }, { "word": "vuokratalo" }, { "word": "Vähätalo" }, { "word": "Välitalo" }, { "word": "yksinäistalo" }, { "word": "ylioppilastalo" }, { "word": "Ylitalo" }, { "word": "Ylätalo" }, { "word": "Ylöstalo" }, { "word": "älytalo" }, { "word": "ökytalo" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "urj-fin-pro", "3": "*taloi", "4": "", "5": "farm; house" }, "expansion": "Proto-Finnic *taloi (“farm; house”)", "name": "inh" }, { "args": { "1": "et", "2": "talu", "3": "", "4": "farm" }, "expansion": "Estonian talu (“farm”)", "name": "cog" }, { "args": { "1": "se", "2": "dállu", "3": "", "4": "house; farm" }, "expansion": "Northern Sami dállu (“house; farm”)", "name": "cog" } ], "etymology_text": "From Proto-Finnic *taloi (“farm; house”), of disputed further origin. Cognates include Estonian talu (“farm”); Northern Sami dállu (“house; farm”) is a Finnic loan.", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "talo", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talot", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talo", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talon", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talon", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "taloa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "taloja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talossa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "taloissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talosta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "taloista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "taloon", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "taloihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talolla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "taloilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "talolta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "taloilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talolle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "taloille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talona", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "taloina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "taloksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "taloiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talotta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "taloitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "taloin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "taloni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "taloni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "taloni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "taloni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "taloni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "taloni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "taloni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "taloani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talossani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "taloissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talostani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "taloistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "talooni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "taloihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talollani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "taloillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "taloltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "taloiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talolleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "taloilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talonani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "taloinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talokseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "taloikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talottani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "taloittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "taloineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talosi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "taloasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talossasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "taloissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talostasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "taloistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "taloosi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "taloihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talollasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "taloillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "taloltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "taloiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talollesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "taloillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talonasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "taloinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "taloksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "taloiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talottasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "taloittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "taloinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talomme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "taloamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talossamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "taloissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talostamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "taloistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "taloomme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "taloihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talollamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "taloillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "taloltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "taloiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talollemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "taloillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talonamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "taloinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "taloksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "taloiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talottamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "taloittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "taloinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talonne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talonne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talonne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "taloanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talossanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "taloissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talostanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "taloistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "taloonne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "taloihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talollanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "taloillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "taloltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "taloiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talollenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "taloillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talonanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "taloinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "taloksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "taloiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talottanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "taloittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "taloinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "talonsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "talonsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "talonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "talonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "talonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "talonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "talonsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "talojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "taloaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "taloansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "talojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "talossaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "talossansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "taloissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "taloissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "talostaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "talostansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "taloistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "taloistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "taloonsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "taloihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "talollaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "talollansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "taloillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "taloillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "taloltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "taloltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "taloiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "taloiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "talolleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "talollensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "taloilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "taloillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "talonaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "talonansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "taloinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "taloinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "talokseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "taloksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "taloikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "taloiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "talottaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "talottansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "taloittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "taloittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "taloineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "taloinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "noun" }, "expansion": "talo", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "tal", "2": "", "3": "", "4": "o", "5": "a" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "glosses": [ "house (building meant to serve as a human abode)" ], "links": [ [ "house", "house" ] ] }, { "glosses": [ "building" ], "links": [ [ "building", "building" ] ], "raw_glosses": [ "(loosely or in compounds) building" ], "synonyms": [ { "word": "rakennus" }, { "word": "pytinki" } ], "tags": [ "broadly", "in-compounds" ] }, { "glosses": [ "farm, homestead" ], "links": [ [ "farm", "farm" ], [ "homestead", "homestead" ] ], "raw_glosses": [ "(now chiefly in compounds) farm, homestead" ], "synonyms": [ { "word": "maatila" }, { "word": "tila" }, { "word": "farmi" } ], "tags": [ "in-compounds" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtɑlo/" }, { "ipa": "[ˈt̪ɑ̝lo̞]" }, { "rhymes": "-ɑlo" } ], "word": "talo" }
Download raw JSONL data for talo meaning in Finnish (24.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.