See talkkimalmi in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "talkki",
"3": "malmi"
},
"expansion": "talkki + malmi",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "talkki + malmi",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "talkkimalmi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "talkkimalmeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "talkkimalmitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "talkkimalmini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalminani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "talkkimalmeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "talkkimalmittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "talkkimalmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalminasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "talkkimalmeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "talkkimalmittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "talkkimalmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalminamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "talkkimalmeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "talkkimalmittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "talkkimalminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalminne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalminanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "talkkimalmeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "talkkimalmittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "talkkimalminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalminaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalminansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "talkkimalmiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "talkkimalmeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "talkkimalmeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "talkkimalmittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "talkkimalmi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "talkkimalmi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "talkkimalm",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"talc ore"
],
"id": "en-talkkimalmi-fi-noun-9TSDp9Vi",
"links": [
[
"talc",
"talc"
],
[
"ore",
"ore"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑlkːiˌmɑlmi/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝lkːiˌmɑ̝lmi]"
},
{
"rhymes": "-ɑlmi"
}
],
"word": "talkkimalmi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "talkki",
"3": "malmi"
},
"expansion": "talkki + malmi",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "talkki + malmi",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "talkkimalmi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "talkkimalmeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "talkkimalmitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "talkkimalmini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalminani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "talkkimalmeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "talkkimalmittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "talkkimalmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalminasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "talkkimalmeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "talkkimalmittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "talkkimalmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalminamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "talkkimalmeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "talkkimalmittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "talkkimalminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalminne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalminanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "talkkimalmeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "talkkimalmittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "talkkimalminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalminaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalminansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "talkkimalmiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "talkkimalmeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "talkkimalmeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "talkkimalmittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "talkkimalmeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "talkkimalmeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "talkkimalmi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "talkkimalmi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "talkkimalm",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑlmi",
"Rhymes:Finnish/ɑlmi/4 syllables"
],
"glosses": [
"talc ore"
],
"links": [
[
"talc",
"talc"
],
[
"ore",
"ore"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑlkːiˌmɑlmi/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝lkːiˌmɑ̝lmi]"
},
{
"rhymes": "-ɑlmi"
}
],
"word": "talkkimalmi"
}
Download raw JSONL data for talkkimalmi meaning in Finnish (20.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.