See takkatikku in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "takka",
"3": "tikku",
"id1": "fireplace"
},
"expansion": "takka + tikku",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "takka + tikku",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*A/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "takkatikku",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikku",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikuksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takkatikuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takkatikutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*A/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takkatikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takkatikuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takkatikuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takkatikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takkatikuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takkatikuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takkatikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takkatikuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takkatikuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takkatikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takkatikuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takkatikuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takkatikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takkatikuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takkatikuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takkatikuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takkatikuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "takkatikku",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "takkatikku",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "takkati",
"2": "kk",
"3": "k",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"fireplace match"
],
"id": "en-takkatikku-fi-noun-ijKe9FjN",
"links": [
[
"fireplace match",
"fireplace match"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑkːɑˌtikːu/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝kːɑ̝ˌt̪ikːu]"
},
{
"rhymes": "-ikːu"
}
],
"word": "takkatikku"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "takka",
"3": "tikku",
"id1": "fireplace"
},
"expansion": "takka + tikku",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "takka + tikku",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*A/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "takkatikku",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikku",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikuksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takkatikuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takkatikutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*A/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takkatikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takkatikuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takkatikuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takkatikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takkatikuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takkatikuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takkatikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takkatikuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takkatikuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takkatikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takkatikuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takkatikuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takkatikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takkatikuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takkatikuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takkatikuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takkatikuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takkatikkuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "takkatikkuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "takkatikku",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "takkatikku",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "takkati",
"2": "kk",
"3": "k",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ikːu",
"Rhymes:Finnish/ikːu/4 syllables"
],
"glosses": [
"fireplace match"
],
"links": [
[
"fireplace match",
"fireplace match"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑkːɑˌtikːu/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝kːɑ̝ˌt̪ikːu]"
},
{
"rhymes": "-ikːu"
}
],
"word": "takkatikku"
}
Download raw JSONL data for takkatikku meaning in Finnish (20.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.