See takini in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "takin"
},
"expansion": "English takin",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tbq",
"3": "-"
},
"expansion": "Tibeto-Burman",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From English takin, from Tibeto-Burman.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "takini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "takineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun"
},
"expansion": "takini",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "takin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Caprines",
"orig": "fi:Caprines",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"takin, Budorcas taxicolor"
],
"id": "en-takini-fi-noun-bPIMeJvN",
"links": [
[
"takin",
"takin"
],
[
"Budorcas taxicolor",
"Budorcas taxicolor#Translingual"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "härkägemssi"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑkini/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝k̟ini]"
},
{
"rhymes": "-ɑkini"
}
],
"word": "takini"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "takin"
},
"expansion": "English takin",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tbq",
"3": "-"
},
"expansion": "Tibeto-Burman",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From English takin, from Tibeto-Burman.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "takini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "takineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun"
},
"expansion": "takini",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "takin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms borrowed from English",
"Finnish terms derived from English",
"Finnish terms derived from Tibeto-Burman languages",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑkini",
"Rhymes:Finnish/ɑkini/3 syllables",
"fi:Caprines"
],
"glosses": [
"takin, Budorcas taxicolor"
],
"links": [
[
"takin",
"takin"
],
[
"Budorcas taxicolor",
"Budorcas taxicolor#Translingual"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑkini/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝k̟ini]"
},
{
"rhymes": "-ɑkini"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "härkägemssi"
}
],
"word": "takini"
}
Download raw JSONL data for takini meaning in Finnish (19.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.