See takiaispallo in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "takiainen",
"3": "pallo",
"t1": "burdock",
"t2": "ball"
},
"expansion": "takiainen (“burdock”) + pallo (“ball”)",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "takiainen (“burdock”) + pallo (“ball”)",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "takiaispallo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takiaispalloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takiaispallotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takiaispalloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takiaispalloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takiaispallottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takiaispallosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takiaispalloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takiaispallottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takiaispallomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takiaispalloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takiaispallottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takiaispallonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takiaispalloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takiaispallottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takiaispallonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takiaispalloksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takiaispalloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takiaispalloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takiaispallottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "takiaispallo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "takiaispallo",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "takiaispall",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Botany",
"orig": "fi:Botany",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"burr, bur (spherical seed pod with sharp features that stick in fur or clothing, especially one of burdock)"
],
"id": "en-takiaispallo-fi-noun-fHieUfKG",
"links": [
[
"botany",
"botany"
],
[
"burr",
"burr"
],
[
"bur",
"bur"
]
],
"raw_glosses": [
"(botany) burr, bur (spherical seed pod with sharp features that stick in fur or clothing, especially one of burdock)"
],
"topics": [
"biology",
"botany",
"natural-sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑkiɑi̯sˌpɑlːo/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝k̟iɑ̝i̯s̠ˌpɑ̝lːo̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑlːo"
}
],
"word": "takiaispallo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "takiainen",
"3": "pallo",
"t1": "burdock",
"t2": "ball"
},
"expansion": "takiainen (“burdock”) + pallo (“ball”)",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "takiainen (“burdock”) + pallo (“ball”)",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "takiaispallo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takiaispalloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takiaispallotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takiaispalloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takiaispalloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takiaispallottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takiaispallosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takiaispalloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takiaispallottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takiaispallomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takiaispalloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takiaispallottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takiaispallonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takiaispalloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takiaispallottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "takiaispallonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispallokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takiaispalloksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "takiaispalloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takiaispalloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "takiaispallottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispallottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "takiaispalloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "takiaispalloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "takiaispallo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "takiaispallo",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "takiaispall",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑlːo",
"Rhymes:Finnish/ɑlːo/5 syllables",
"fi:Botany"
],
"glosses": [
"burr, bur (spherical seed pod with sharp features that stick in fur or clothing, especially one of burdock)"
],
"links": [
[
"botany",
"botany"
],
[
"burr",
"burr"
],
[
"bur",
"bur"
]
],
"raw_glosses": [
"(botany) burr, bur (spherical seed pod with sharp features that stick in fur or clothing, especially one of burdock)"
],
"topics": [
"biology",
"botany",
"natural-sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑkiɑi̯sˌpɑlːo/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝k̟iɑ̝i̯s̠ˌpɑ̝lːo̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑlːo"
}
],
"word": "takiaispallo"
}
Download raw JSONL data for takiaispallo meaning in Finnish (21.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.