See takasauma in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "taka-", "3": "sauma" }, "expansion": "taka- + sauma", "name": "affix" } ], "etymology_text": "taka- + sauma", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "takasauma", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "takasaumat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "takasauma", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "takasaumat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "takasauman", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "takasauman", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "takasaumaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "takasaumaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "takasaumalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "takasaumalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "takasaumana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "takasaumaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "takasaumoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "takasaumatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "takasaumani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "takasaumani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "takasaumani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "takasaumani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "takasaumani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "takasaumaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "takasaumaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "takasaumallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "takasaumalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "takasaumanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "takasaumakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "takasaumoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "takasaumattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "takasaumasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "takasaumasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "takasaumasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "takasaumasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "takasaumasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "takasaumaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "takasaumaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "takasaumallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "takasaumallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "takasaumanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "takasaumaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "takasaumoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "takasaumattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "takasaumamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "takasaumamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "takasaumamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "takasaumamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "takasaumamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "takasaumaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "takasaumaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "takasaumallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "takasaumallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "takasaumanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "takasaumaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "takasaumoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "takasaumattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "takasaumanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "takasaumanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "takasaumanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "takasaumanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "takasaumanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "takasaumaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "takasaumaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "takasaumallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "takasaumallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "takasaumananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "takasaumaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "takasaumoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "takasaumattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "takasaumansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "takasaumansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "takasaumansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "takasaumansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "takasaumansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "takasaumaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "takasaumastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "takasaumoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "takasaumaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "takasaumallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "takasaumaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "takasaumoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "takasaumalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "takasaumallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "takasaumoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "takasaumanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "takasaumanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "takasaumoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "takasaumakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "takasaumaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "takasaumoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "takasaumoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "takasaumattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "takasaumoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "takasauma", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "takasauma", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "takasaum", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-kala" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish kala-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms prefixed with taka-", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "center back seam, inside seam" ], "id": "en-takasauma-fi-noun-OjUeITAE", "links": [ [ "center", "center" ], [ "back", "back" ], [ "seam", "seam" ], [ "inside", "inside" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtɑkɑˌsɑu̯mɑ/" }, { "ipa": "[ˈt̪ɑ̝kɑ̝ˌs̠ɑ̝u̯mɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑumɑ" } ], "word": "takasauma" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "taka-", "3": "sauma" }, "expansion": "taka- + sauma", "name": "affix" } ], "etymology_text": "taka- + sauma", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "takasauma", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "takasaumat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "takasauma", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "takasaumat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "takasauman", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "takasauman", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "takasaumaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "takasaumaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "takasaumalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "takasaumalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "takasaumana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "takasaumaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "takasaumoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "takasaumatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "takasaumani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "takasaumani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "takasaumani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "takasaumani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "takasaumani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "takasaumaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "takasaumaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "takasaumallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "takasaumalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "takasaumanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "takasaumakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "takasaumoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "takasaumattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "takasaumasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "takasaumasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "takasaumasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "takasaumasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "takasaumasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "takasaumaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "takasaumaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "takasaumallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "takasaumallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "takasaumanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "takasaumaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "takasaumoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "takasaumattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "takasaumamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "takasaumamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "takasaumamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "takasaumamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "takasaumamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "takasaumaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "takasaumaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "takasaumallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "takasaumallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "takasaumanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "takasaumaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "takasaumoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "takasaumattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "takasaumanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "takasaumanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "takasaumanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "takasaumanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "takasaumanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "takasaumaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "takasaumaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "takasaumallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "takasaumallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "takasaumananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "takasaumaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "takasaumoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "takasaumattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "takasaumansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "takasaumansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "takasaumansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "takasaumansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "takasaumansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "takasaumaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "takasaumojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "takasaumassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "takasaumastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "takasaumoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "takasaumaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "takasaumallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "takasaumaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "takasaumoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "takasaumalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "takasaumallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "takasaumoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "takasaumanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "takasaumanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "takasaumoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "takasaumakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "takasaumaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "takasaumoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "takasaumoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "takasaumattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "takasaumoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "takasaumoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "takasaumoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "takasaumoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "takasauma", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "takasauma", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "takasaum", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-kala" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish kala-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms prefixed with taka-", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑumɑ", "Rhymes:Finnish/ɑumɑ/4 syllables" ], "glosses": [ "center back seam, inside seam" ], "links": [ [ "center", "center" ], [ "back", "back" ], [ "seam", "seam" ], [ "inside", "inside" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtɑkɑˌsɑu̯mɑ/" }, { "ipa": "[ˈt̪ɑ̝kɑ̝ˌs̠ɑ̝u̯mɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑumɑ" } ], "word": "takasauma" }
Download raw JSONL data for takasauma meaning in Finnish (20.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.