See taittua in All languages combined, or Wiktionary
{ "derived": [ { "_dis1": "0 0 0", "word": "taittuma" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "taittuminen" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "taittumakohta" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "taittaa", "3": "ua" }, "expansion": "taittaa + -ua", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "taittaa + -ua", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "52*C/sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "taitun", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en taitu", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "taitut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et taitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "taittuu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei taitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "taitumme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme taitu", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "taitutte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette taitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "taittuvat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät taitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "taitutaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei taituta", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on taituttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole taituttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "taituin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "taituit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "taittui", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "taituimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "taituitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "taittuivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "taituttiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei taituttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli taituttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut taituttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "taittuisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en taittuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "taittuisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et taittuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "taittuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei taittuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "taittuisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme taittuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "taittuisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette taittuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "taittuisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät taittuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "taituttaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei taituttaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi taituttu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi taituttu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "taitu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä taitu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "taittukoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön taittuko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "taittukaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme taittuko", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "taittukaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää taittuko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "taittukoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt taittuko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "taituttakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön taituttako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon taituttu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko taituttu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "taittunen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en taittune", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "taittunet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et taittune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "taittunee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei taittune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "taittunemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme taittune", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "taittunette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette taittune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "taittunevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät taittune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "taituttaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei taituttane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee taituttu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene taituttu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "taittua", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "taittuva", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "taituttava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "taittuakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "taittuaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "taittuaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "taittuaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "taittuakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "taittuaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "taituttu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "taittuessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "taituttaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "taittuma", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "taittuessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "taittuessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "taittuessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "taittuessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "taittuessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "taittuessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "taittumaton", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "taittuen", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "taittumassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "taittumasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "taittumaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "taittumalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "taittumatta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "taittuman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "taituttaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "taittuminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "taittumaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "taittumaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "taittumaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "taittumaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "taittumaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "taittumaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "taittua", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "taittua", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "tai", "2": "tt", "3": "t", "4": "u", "5": "a" }, "name": "fi-conj-sanoa" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "related": [ { "_dis1": "0 0 0", "word": "taittaa" } ], "senses": [ { "categories": [], "glosses": [ "to fold (become folded)" ], "id": "en-taittua-fi-verb-UsX5oL6X", "links": [ [ "fold", "fold" ] ], "raw_glosses": [ "(intransitive) to fold (become folded)" ], "tags": [ "intransitive" ] }, { "categories": [], "glosses": [ "to break, snap (due to bending)" ], "id": "en-taittua-fi-verb-7CaFgnZv", "links": [ [ "break", "break" ], [ "snap", "snap" ] ], "raw_glosses": [ "(intransitive) to break, snap (due to bending)" ], "tags": [ "intransitive" ] }, { "categories": [ { "kind": "topical", "langcode": "fi", "name": "Optics", "orig": "fi:Optics", "parents": [ "Physics", "Sciences", "All topics", "Fundamental" ], "source": "w" }, { "_dis": "9 21 70", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "22 31 47", "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -ua", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "15 22 62", "kind": "other", "name": "Pages with 2 entries", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "12 18 70", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "to refract" ], "id": "en-taittua-fi-verb-NgFYF~v2", "links": [ [ "optics", "optics" ], [ "refract", "refract" ] ], "raw_glosses": [ "(intransitive, optics) to refract" ], "tags": [ "intransitive" ], "topics": [ "engineering", "natural-sciences", "optics", "physical-sciences", "physics" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtɑi̯tːuɑˣ/" }, { "ipa": "[ˈt̪ɑ̝i̯t̪ːuɑ̝(ʔ)]" }, { "rhymes": "-ɑitːuɑ" } ], "word": "taittua" }
{ "categories": [ "Finnish 3-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish sanoa-type verbs", "Finnish terms suffixed with -ua", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish verbs", "Pages with 2 entries", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑitːuɑ", "Rhymes:Finnish/ɑitːuɑ/3 syllables" ], "derived": [ { "word": "taittuma" }, { "word": "taittuminen" }, { "word": "taittumakohta" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "taittaa", "3": "ua" }, "expansion": "taittaa + -ua", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "taittaa + -ua", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "52*C/sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "taitun", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en taitu", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "taitut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et taitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "taittuu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei taitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "taitumme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme taitu", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "taitutte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette taitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "taittuvat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät taitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "taitutaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei taituta", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on taituttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole taituttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "taituin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "taituit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "taittui", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "taituimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "taituitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "taittuivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "taituttiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei taituttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli taituttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut taituttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "taittuisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en taittuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "taittuisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et taittuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "taittuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei taittuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "taittuisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme taittuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "taittuisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette taittuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "taittuisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät taittuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "taituttaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei taituttaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi taituttu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi taituttu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "taitu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä taitu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "taittukoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön taittuko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "taittukaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme taittuko", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "taittukaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää taittuko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "taittukoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt taittuko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "taituttakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön taituttako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon taituttu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko taituttu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "taittunen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en taittune", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "taittunet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et taittune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "taittunee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei taittune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "taittunemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme taittune", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "taittunette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette taittune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "taittunevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät taittune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene taittuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "taituttaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei taituttane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee taituttu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene taituttu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "taittua", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "taittuva", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "taituttava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "taittuakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "taittuaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "taittuaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "taittuaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "taittuakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "taittuaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "taittunut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "taituttu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "taittuessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "taituttaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "taittuma", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "taittuessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "taittuessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "taittuessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "taittuessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "taittuessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "taittuessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "taittumaton", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "taittuen", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "taittumassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "taittumasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "taittumaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "taittumalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "taittumatta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "taittuman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "taituttaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "taittuminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "taittumaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "taittumaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "taittumaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "taittumaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "taittumaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "taittumaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "taittua", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "taittua", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "tai", "2": "tt", "3": "t", "4": "u", "5": "a" }, "name": "fi-conj-sanoa" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "related": [ { "word": "taittaa" } ], "senses": [ { "categories": [ "Finnish intransitive verbs" ], "glosses": [ "to fold (become folded)" ], "links": [ [ "fold", "fold" ] ], "raw_glosses": [ "(intransitive) to fold (become folded)" ], "tags": [ "intransitive" ] }, { "categories": [ "Finnish intransitive verbs" ], "glosses": [ "to break, snap (due to bending)" ], "links": [ [ "break", "break" ], [ "snap", "snap" ] ], "raw_glosses": [ "(intransitive) to break, snap (due to bending)" ], "tags": [ "intransitive" ] }, { "categories": [ "Finnish intransitive verbs", "fi:Optics" ], "glosses": [ "to refract" ], "links": [ [ "optics", "optics" ], [ "refract", "refract" ] ], "raw_glosses": [ "(intransitive, optics) to refract" ], "tags": [ "intransitive" ], "topics": [ "engineering", "natural-sciences", "optics", "physical-sciences", "physics" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtɑi̯tːuɑˣ/" }, { "ipa": "[ˈt̪ɑ̝i̯t̪ːuɑ̝(ʔ)]" }, { "rhymes": "-ɑitːuɑ" } ], "word": "taittua" }
Download raw JSONL data for taittua meaning in Finnish (22.9kB)
{ "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: taittua/Finnish '5th' base_tags=set()", "path": [ "taittua" ], "section": "Finnish", "subsection": "verb", "title": "taittua", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.