See taimitarha in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "taimi",
"3": "tarha"
},
"expansion": "taimi + tarha",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "taimi + tarha",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "taimitarha",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarha",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taimitarhaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taimitarhoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taimitarhatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taimitarhani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taimitarhaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taimitarhoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taimitarhattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taimitarhasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taimitarhaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taimitarhoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taimitarhattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taimitarhamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taimitarhaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taimitarhoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taimitarhattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taimitarhanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taimitarhaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taimitarhoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taimitarhattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taimitarhansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taimitarhaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taimitarhaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taimitarhoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taimitarhoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taimitarhattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "taimitarha",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "taimitarha",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "taimitarh",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"nursery, plant nursery, tree nursery"
],
"id": "en-taimitarha-fi-noun-hYNOV~77",
"links": [
[
"nursery",
"nursery"
],
[
"plant",
"plant"
],
[
"tree",
"tree"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "taimisto"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑi̯miˌtɑrhɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝i̯miˌt̪ɑ̝rhɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑrhɑ"
}
],
"word": "taimitarha"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "taimi",
"3": "tarha"
},
"expansion": "taimi + tarha",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "taimi + tarha",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "taimitarha",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarha",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taimitarhaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taimitarhoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taimitarhatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taimitarhani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taimitarhaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taimitarhoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taimitarhattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taimitarhasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taimitarhaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taimitarhoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taimitarhattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taimitarhamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taimitarhaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taimitarhoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taimitarhattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taimitarhanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taimitarhaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taimitarhoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taimitarhattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taimitarhansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "taimitarhaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taimitarhaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taimitarhoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taimitarhoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taimitarhattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taimitarhoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "taimitarhoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "taimitarha",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "taimitarha",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "taimitarh",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑrhɑ",
"Rhymes:Finnish/ɑrhɑ/4 syllables"
],
"glosses": [
"nursery, plant nursery, tree nursery"
],
"links": [
[
"nursery",
"nursery"
],
[
"plant",
"plant"
],
[
"tree",
"tree"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑi̯miˌtɑrhɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝i̯miˌt̪ɑ̝rhɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑrhɑ"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "taimisto"
}
],
"word": "taimitarha"
}
Download raw JSONL data for taimitarha meaning in Finnish (20.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.