See taidevalu in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "taide",
"3": "valu"
},
"expansion": "taide + valu",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "taide + valu",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "taidevalu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taidevaluiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taidevalutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taidevaluni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taidevaluikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taidevaluttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taidevalusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taidevaluiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taidevaluttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taidevalumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taidevaluiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taidevaluttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taidevalunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taidevaluiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taidevaluttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taidevalunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taidevaluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taidevaluikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taidevaluiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taidevaluttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "taidevalu",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "taidevalu",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "taideval",
"2": "",
"3": "",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"artistic casting, art casting"
],
"id": "en-taidevalu-fi-noun-VmsHwJGv",
"links": [
[
"artistic",
"artistic"
],
[
"casting",
"casting"
],
[
"art",
"art"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑi̯deˣˌʋɑlu/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝i̯de̞ʋˌʋɑ̝lu]"
},
{
"rhymes": "-ɑlu"
}
],
"word": "taidevalu"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "taide",
"3": "valu"
},
"expansion": "taide + valu",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "taide + valu",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "taidevalu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taidevaluiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taidevalutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taidevaluni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taidevaluikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taidevaluttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taidevalusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taidevaluiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taidevaluttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taidevalumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taidevaluiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taidevaluttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taidevalunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taidevaluiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taidevaluttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "taidevalunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevalunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevalukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taidevaluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "taidevaluikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taidevaluiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "taidevaluttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "taidevaluineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "taidevaluinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "taidevalu",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "taidevalu",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "taideval",
"2": "",
"3": "",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑlu",
"Rhymes:Finnish/ɑlu/4 syllables"
],
"glosses": [
"artistic casting, art casting"
],
"links": [
[
"artistic",
"artistic"
],
[
"casting",
"casting"
],
[
"art",
"art"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑi̯deˣˌʋɑlu/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝i̯de̞ʋˌʋɑ̝lu]"
},
{
"rhymes": "-ɑlu"
}
],
"word": "taidevalu"
}
Download raw JSONL data for taidevalu meaning in Finnish (20.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.