See tahdonilmaisu in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tahto",
"3": "ilmaisu",
"alt1": "tahdon"
},
"expansion": "tahdon + ilmaisu",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "tahdon + ilmaisu",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tahdonilmaisu",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tahdonilmaisu",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tahdonilmaisu",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-palvelu"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "52 48",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "62 38",
"kind": "other",
"name": "Finnish palvelu-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"expression or statement of one's intent or will"
],
"id": "en-tahdonilmaisu-fi-noun-CD5Q4e4d",
"links": [
[
"expression",
"expression"
],
[
"statement",
"statement"
],
[
"intent",
"intent"
],
[
"will",
"will"
]
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Law",
"orig": "fi:Law",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "52 48",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "31 69",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "21 79",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"declaration of will"
],
"id": "en-tahdonilmaisu-fi-noun-p4s2UiZy",
"links": [
[
"law",
"law#English"
],
[
"declaration of will",
"declaration of will"
]
],
"raw_glosses": [
"(law) declaration of will"
],
"topics": [
"law"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑhdonˌilmɑi̯su/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝xdo̞nˌilmɑ̝i̯s̠u]"
},
{
"rhymes": "-ilmɑisu"
}
],
"word": "tahdonilmaisu"
}
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish palvelu-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ilmɑisu",
"Rhymes:Finnish/ilmɑisu/5 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tahto",
"3": "ilmaisu",
"alt1": "tahdon"
},
"expansion": "tahdon + ilmaisu",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "tahdon + ilmaisu",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tahdonilmaisuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tahdonilmaisu",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tahdonilmaisu",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tahdonilmaisu",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-palvelu"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"expression or statement of one's intent or will"
],
"links": [
[
"expression",
"expression"
],
[
"statement",
"statement"
],
[
"intent",
"intent"
],
[
"will",
"will"
]
]
},
{
"categories": [
"fi:Law"
],
"glosses": [
"declaration of will"
],
"links": [
[
"law",
"law#English"
],
[
"declaration of will",
"declaration of will"
]
],
"raw_glosses": [
"(law) declaration of will"
],
"topics": [
"law"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtɑhdonˌilmɑi̯su/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪ɑ̝xdo̞nˌilmɑ̝i̯s̠u]"
},
{
"rhymes": "-ilmɑisu"
}
],
"word": "tahdonilmaisu"
}
Download raw JSONL data for tahdonilmaisu meaning in Finnish (22.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.