See tämäntalvinen in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tämä",
"3": "talvinen",
"alt1": "tämän",
"alt2": "-talvinen"
},
"expansion": "tämän + -talvinen",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "tämän + -talvinen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tämäntalvinen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalviset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvinen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalviset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalviset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tämäntalvisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tämäntalviseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalviseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalviseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalviseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tämäntalvisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tämäntalvisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tämäntalvisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tämäntalvisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tämäntalvisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tämäntalvisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tämäntalvisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tämäntalvisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tämäntalvisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalviseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tämäntalviseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tämäntalvisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tämäntalvisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "-"
},
"expansion": "tämäntalvinen (not comparable)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tämäntalvi",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"occurring or having occurred this winter"
],
"id": "en-tämäntalvinen-fi-adj-0Xf4lTWe",
"links": [
[
"winter",
"winter"
]
],
"tags": [
"not-comparable"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtæmænˌtɑlʋinen/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪æmæn̪ˌt̪ɑ̝lʋine̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑlʋinen"
}
],
"word": "tämäntalvinen"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tämä",
"3": "talvinen",
"alt1": "tämän",
"alt2": "-talvinen"
},
"expansion": "tämän + -talvinen",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "tämän + -talvinen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tämäntalvinen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalviset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvinen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalviset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalviset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tämäntalvisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tämäntalviseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalviseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalviseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalviseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tämäntalvisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tämäntalvisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tämäntalvisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tämäntalvisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tämäntalvisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tämäntalvisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tämäntalvisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tämäntalvisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tämäntalvisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalviseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalviselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tämäntalviseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tämäntalvisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tämäntalvisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tämäntalvisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tämäntalvisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tämäntalvisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "-"
},
"expansion": "tämäntalvinen (not comparable)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tämäntalvi",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish uncomparable adjectives",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑlʋinen",
"Rhymes:Finnish/ɑlʋinen/5 syllables"
],
"glosses": [
"occurring or having occurred this winter"
],
"links": [
[
"winter",
"winter"
]
],
"tags": [
"not-comparable"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtæmænˌtɑlʋinen/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪æmæn̪ˌt̪ɑ̝lʋine̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑlʋinen"
}
],
"word": "tämäntalvinen"
}
Download raw JSONL data for tämäntalvinen meaning in Finnish (21.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.