See switch in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "switch"
},
"expansion": "English switch",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From English switch.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "switch",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "switch",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "switcheiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "switchittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "switchini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "switcheikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "switchittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "switchisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "switcheiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "switchittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "switchimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "switcheiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "switchittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "switchinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "switcheiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "switchittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "switchinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switcheissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "switcheistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switcheillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "switcheiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "switcheillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "switcheinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "switchiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "switcheikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "switcheiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "switchittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switcheittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "switcheinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun"
},
"expansion": "switch",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "switch",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä",
"i": "0"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "BDSM",
"orig": "fi:BDSM",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "1 0 6 6 0 4 1 3 0 5 4 2 2 3 2 1 3 1 2 3 7 7 2 1 1 1 1 6 0 0 2 0 0 1 3 1 10 2 1 2 2 3",
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "0 0 7 7 0 5 0 3 0 5 3 2 2 3 2 1 4 1 2 4 7 7 1 1 0 0 0 7 0 0 2 0 0 0 4 1 7 2 1 2 2 3",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"switch"
],
"id": "en-switch-fi-noun-eLSfsswt",
"links": [
[
"BDSM",
"BDSM"
],
[
"switch",
"#English"
]
],
"raw_glosses": [
"(BDSM) switch"
],
"topics": [
"BDSM",
"lifestyle",
"sexuality"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈswitʃ/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠wit̪ʃ]"
},
{
"rhymes": "-itʃ"
}
],
"word": "switch"
}
{
"categories": [
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "switch"
},
"expansion": "English switch",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From English switch.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "switch",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "switch",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "switcheiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "switchittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "switchini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "switcheikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "switchittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "switchisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "switcheiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "switchittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "switchimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "switcheiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "switchittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "switchinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "switcheiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "switchittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "switchinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switcheissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "switcheistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switcheillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "switcheiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "switchillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "switcheillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "switchinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "switcheinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "switchikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "switchiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "switcheikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "switcheiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "switchittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switchittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "switcheittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "switcheineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "switcheinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun"
},
"expansion": "switch",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "switch",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä",
"i": "0"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 1-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms borrowed from English",
"Finnish terms derived from English",
"Finnish terms spelled with C",
"Finnish terms spelled with W",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/itʃ",
"Rhymes:Finnish/itʃ/1 syllable",
"fi-pronunciation missing automatic hyphenation",
"fi:BDSM"
],
"glosses": [
"switch"
],
"links": [
[
"BDSM",
"BDSM"
],
[
"switch",
"#English"
]
],
"raw_glosses": [
"(BDSM) switch"
],
"topics": [
"BDSM",
"lifestyle",
"sexuality"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈswitʃ/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠wit̪ʃ]"
},
{
"rhymes": "-itʃ"
}
],
"word": "switch"
}
Download raw JSONL data for switch meaning in Finnish (19.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.