See suoristaminen in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "suoristaa", "3": "-minen" }, "expansion": "suoristaa + -minen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "suoristaa + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "suoristaminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "suoristamiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "suoristaminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "suoristamiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "suoristamiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "suoristamisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "suoristamisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "suoristamiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "suoristamiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "suoristamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "suoristamiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "suoristamisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "suoristamisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "suoristamisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "suoristamisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "suoristamisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "suoristamisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "suoristamisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "suoristamisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "suoristamisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "suoristamisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "suoristamisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "suoristamisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "suoristamiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "suoristamiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "suoristamiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "suoristamisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "suoristamisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "suoristamisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "suoristaminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "suoristaminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "suoristami", "2": "a" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [], "form_of": [ { "word": "suoristaa" } ], "glosses": [ "verbal noun of suoristaa" ], "id": "en-suoristaminen-fi-noun-wF1SwnDN", "links": [ [ "suoristaa", "suoristaa#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "noun-from-verb" ] }, { "categories": [ { "_dis": "23 77", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "22 78", "kind": "other", "name": "Finnish nainen-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "17 83", "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -minen", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "17 83", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "9 91", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "verbal noun of suoristaa", "straightening (act of making something straight)" ], "id": "en-suoristaminen-fi-noun-TaBbg62n", "links": [ [ "suoristaa", "suoristaa#Finnish" ], [ "straightening", "straightening" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈsuo̯ristɑminen/" }, { "ipa": "[ˈs̠uo̞̯ris̠ˌtɑ̝mine̞n]" }, { "rhymes": "-ɑminen" } ], "word": "suoristaminen" }
{ "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nainen-type nominals", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -minen", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑminen", "Rhymes:Finnish/ɑminen/5 syllables" ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "suoristaa", "3": "-minen" }, "expansion": "suoristaa + -minen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "suoristaa + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "suoristaminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "suoristamiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "suoristaminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "suoristamiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "suoristamiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "suoristamisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "suoristamisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "suoristamiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "suoristamiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "suoristamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "suoristamiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "suoristamisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "suoristamisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "suoristamisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "suoristamisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "suoristamisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "suoristamisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "suoristamisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "suoristamisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "suoristamisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "suoristamisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "suoristamisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "suoristamisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "suoristamiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "suoristamiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "suoristamiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "suoristamisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "suoristamisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "suoristamisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "suoristamisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "suoristamisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "suoristamisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "suoristamisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "suoristaminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "suoristaminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "suoristami", "2": "a" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "form_of": [ { "word": "suoristaa" } ], "glosses": [ "verbal noun of suoristaa" ], "links": [ [ "suoristaa", "suoristaa#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "noun-from-verb" ] }, { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "glosses": [ "verbal noun of suoristaa", "straightening (act of making something straight)" ], "links": [ [ "suoristaa", "suoristaa#Finnish" ], [ "straightening", "straightening" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈsuo̯ristɑminen/" }, { "ipa": "[ˈs̠uo̞̯ris̠ˌtɑ̝mine̞n]" }, { "rhymes": "-ɑminen" } ], "word": "suoristaminen" }
Download raw JSONL data for suoristaminen meaning in Finnish (21.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.