See sohaisu in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sohaista",
"3": "u"
},
"expansion": "sohaista + -u",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "sohaista + -u",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "sohaisu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sohaisuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sohaisutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sohaisuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sohaisuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sohaisuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sohaisusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sohaisuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sohaisuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sohaisumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sohaisuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sohaisuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sohaisunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sohaisuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sohaisuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sohaisunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sohaisuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sohaisuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sohaisuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sohaisuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun"
},
"expansion": "sohaisu",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "sohaisu",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-palvelu"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish palvelu-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -u",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"jab (quick stab)"
],
"id": "en-sohaisu-fi-noun-n9r3o24M",
"links": [
[
"jab",
"jab"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsohɑi̯su/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠o̞ɦɑ̝i̯s̠u]"
},
{
"rhymes": "-ohɑisu"
}
],
"word": "sohaisu"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sohaista",
"3": "u"
},
"expansion": "sohaista + -u",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "sohaista + -u",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "sohaisu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sohaisuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sohaisutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sohaisuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sohaisuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sohaisuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sohaisusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sohaisuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sohaisuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sohaisumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sohaisuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sohaisuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sohaisunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sohaisuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sohaisuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sohaisunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sohaisuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "sohaisuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sohaisuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "sohaisuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "sohaisuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "sohaisuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun"
},
"expansion": "sohaisu",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "sohaisu",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-palvelu"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish palvelu-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -u",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ohɑisu",
"Rhymes:Finnish/ohɑisu/3 syllables"
],
"glosses": [
"jab (quick stab)"
],
"links": [
[
"jab",
"jab"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsohɑi̯su/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠o̞ɦɑ̝i̯s̠u]"
},
{
"rhymes": "-ohɑisu"
}
],
"word": "sohaisu"
}
Download raw JSONL data for sohaisu meaning in Finnish (21.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.