See sofistikoitunut in All languages combined, or Wiktionary
{ "forms": [ { "form": "sofistikoituneempi", "tags": [ "comparative" ] }, { "form": "sofistikoitunein", "tags": [ "superlative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "47/kuollut", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "sofistikoitunut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoitunut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoitunutta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sofistikoituneiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sofistikoituneetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoitunein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "47/kuollut", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sofistikoituneeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoitunuttani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sofistikoituneikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sofistikoituneettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sofistikoituneesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoitunuttasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sofistikoituneiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sofistikoituneettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sofistikoituneemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoitunuttamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sofistikoituneiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sofistikoituneettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sofistikoituneenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoitunuttanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sofistikoituneiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sofistikoituneettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sofistikoituneensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoitunuttaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoitunuttansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sofistikoituneeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sofistikoituneikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sofistikoituneiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sofistikoituneettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "sofistikoitune", "2": "empi", "3": "in" }, "expansion": "sofistikoitunut (comparative sofistikoituneempi, superlative sofistikoitunein)", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "sofistikoitun", "2": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-kuollut" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "glosses": [ "sophisticated" ], "id": "en-sofistikoitunut-fi-adj-5FwMoUYU", "links": [ [ "sophisticated", "sophisticated" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈsofistikoi̯tunut/" }, { "ipa": "[ˈs̠o̞fis̠ˌtiko̞i̯ˌt̪unut̪]" }, { "rhymes": "-oitunut" } ], "word": "sofistikoitunut" } { "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "past active participle" }, "expansion": "sofistikoitunut", "name": "head" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "_dis": "7 93", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "11 89", "kind": "other", "name": "Finnish kuollut-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "6 94", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "5 95", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "form_of": [ { "word": "sofistikoitua" } ], "glosses": [ "past active participle of sofistikoitua" ], "id": "en-sofistikoitunut-fi-verb-GOS-oTWT", "links": [ [ "sofistikoitua", "sofistikoitua#Finnish" ] ], "tags": [ "active", "form-of", "participle", "past" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈsofistikoi̯tunut/" }, { "ipa": "[ˈs̠o̞fis̠ˌtiko̞i̯ˌt̪unut̪]" }, { "rhymes": "-oitunut" } ], "word": "sofistikoitunut" }
{ "categories": [ "Finnish 6-syllable words", "Finnish adjectives", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish kuollut-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish non-lemma forms", "Finnish past active participles", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/oitunut", "Rhymes:Finnish/oitunut/6 syllables" ], "forms": [ { "form": "sofistikoituneempi", "tags": [ "comparative" ] }, { "form": "sofistikoitunein", "tags": [ "superlative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "47/kuollut", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "sofistikoitunut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoitunut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoitunutta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sofistikoituneiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sofistikoituneetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoitunein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "47/kuollut", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sofistikoituneeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoitunuttani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sofistikoituneikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sofistikoituneettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sofistikoituneesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoitunuttasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sofistikoituneiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sofistikoituneettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sofistikoituneemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoitunuttamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sofistikoituneiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sofistikoituneettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sofistikoituneenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoitunuttanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sofistikoituneiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sofistikoituneettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sofistikoituneensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoitunuttaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoitunuttansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sofistikoituneeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sofistikoituneikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sofistikoituneiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sofistikoituneettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sofistikoituneineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "sofistikoituneinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "sofistikoitune", "2": "empi", "3": "in" }, "expansion": "sofistikoitunut (comparative sofistikoituneempi, superlative sofistikoitunein)", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "sofistikoitun", "2": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-kuollut" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "glosses": [ "sophisticated" ], "links": [ [ "sophisticated", "sophisticated" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈsofistikoi̯tunut/" }, { "ipa": "[ˈs̠o̞fis̠ˌtiko̞i̯ˌt̪unut̪]" }, { "rhymes": "-oitunut" } ], "word": "sofistikoitunut" } { "categories": [ "Finnish 6-syllable words", "Finnish adjectives", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish kuollut-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish non-lemma forms", "Finnish past active participles", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/oitunut", "Rhymes:Finnish/oitunut/6 syllables" ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "past active participle" }, "expansion": "sofistikoitunut", "name": "head" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "form_of": [ { "word": "sofistikoitua" } ], "glosses": [ "past active participle of sofistikoitua" ], "links": [ [ "sofistikoitua", "sofistikoitua#Finnish" ] ], "tags": [ "active", "form-of", "participle", "past" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈsofistikoi̯tunut/" }, { "ipa": "[ˈs̠o̞fis̠ˌtiko̞i̯ˌt̪unut̪]" }, { "rhymes": "-oitunut" } ], "word": "sofistikoitunut" }
Download raw JSONL data for sofistikoitunut meaning in Finnish (23.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.