See sial in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "en", "3": "sial" }, "expansion": "English sial", "name": "bor" } ], "etymology_text": "From English sial.", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "sial", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sialit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sial", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sialit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sialin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sialit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sialin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sialien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sialia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sialeja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sialissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sialeissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sialista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sialeista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sialiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sialeihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sialilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sialeilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sialilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sialeilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sialille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sialeille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sialina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sialeina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sialiksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sialeiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sialitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sialeitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "sialein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sialini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sialini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sialini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sialini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sialini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sialini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sialini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sialieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sialiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sialejani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sialissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sialeissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sialistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sialeistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sialiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sialeihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sialillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sialeillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sialiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sialeiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sialilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sialeilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sialinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sialeinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sialikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sialeikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sialittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sialeittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sialeineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sialisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sialisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sialisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sialisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sialisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sialisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sialisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sialiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sialiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sialejasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sialissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sialeissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sialistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sialeistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sialiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sialeihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sialillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sialeillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sialiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sialeiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sialillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sialeillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sialinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sialeinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sialiksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sialeiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sialittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sialeittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sialeinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sialimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sialimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sialimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sialimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sialimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sialimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sialimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sialiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sialiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sialejamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sialissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sialeissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sialistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sialeistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sialiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sialeihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sialillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sialeillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sialiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sialeiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sialillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sialeillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sialinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sialeinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sialiksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sialeiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sialittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sialeittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sialeinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sialinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sialinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sialinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sialinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sialinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sialinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sialinne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sialienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sialianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sialejanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sialissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sialeissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sialistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sialeistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sialiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sialeihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sialillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sialeillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sialiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sialeiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sialillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sialeillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sialinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sialeinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sialiksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sialeiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sialittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sialeittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sialeinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sialinsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sialinsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sialinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sialinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sialinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sialinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sialinsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sialiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sialiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sialiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sialejaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sialejansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sialissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sialissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sialeissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sialeissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sialistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sialistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sialeistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sialeistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sialiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sialeihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sialillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sialillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sialeillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sialeillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sialiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sialiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sialeiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sialeiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sialilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sialillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sialeilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sialeillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sialinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sialinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sialeinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sialeinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sialikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sialiksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sialeikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sialeiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sialittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sialittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sialeittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "sialeittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sialeineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "sialeinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "sial", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "sial", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "sial", "2": "", "3": "", "4": "a", "i": "0" }, "name": "fi-decl-risti" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish risti-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 8 entries", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "topical", "langcode": "fi", "name": "Geology", "orig": "fi:Geology", "parents": [ "Earth sciences", "Sciences", "All topics", "Fundamental" ], "source": "w" } ], "glosses": [ "sial" ], "id": "en-sial-fi-noun-Y0Z9tuP6", "links": [ [ "geology", "geology" ], [ "sial", "#English" ] ], "raw_glosses": [ "(geology) sial" ], "topics": [ "geography", "geology", "natural-sciences" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈsiɑl/" }, { "ipa": "[ˈs̠iɑ̝l]" }, { "rhymes": "-iɑl" } ], "word": "sial" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "en", "3": "sial" }, "expansion": "English sial", "name": "bor" } ], "etymology_text": "From English sial.", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "sial", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sialit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sial", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sialit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sialin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sialit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sialin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sialien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sialia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sialeja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sialissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sialeissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sialista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sialeista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sialiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sialeihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sialilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sialeilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sialilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sialeilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sialille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sialeille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sialina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sialeina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sialiksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sialeiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sialitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sialeitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "sialein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sialini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sialini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sialini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sialini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sialini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sialini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sialini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sialieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sialiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sialejani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sialissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sialeissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sialistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sialeistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sialiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sialeihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sialillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sialeillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sialiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sialeiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sialilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sialeilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sialinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sialeinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sialikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sialeikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sialittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sialeittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sialeineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sialisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sialisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sialisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sialisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sialisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sialisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sialisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sialiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sialiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sialejasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sialissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sialeissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sialistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sialeistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sialiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sialeihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sialillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sialeillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sialiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sialeiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sialillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sialeillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sialinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sialeinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sialiksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sialeiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sialittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sialeittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sialeinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sialimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sialimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sialimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sialimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sialimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sialimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sialimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sialiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sialiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sialejamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sialissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sialeissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sialistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sialeistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sialiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sialeihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sialillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sialeillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sialiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sialeiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sialillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sialeillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sialinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sialeinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sialiksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sialeiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sialittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sialeittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sialeinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sialinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sialinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sialinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sialinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sialinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sialinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sialinne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sialienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sialianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sialejanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sialissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sialeissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sialistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sialeistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sialiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sialeihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sialillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sialeillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sialiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sialeiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sialillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sialeillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sialinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sialeinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sialiksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sialeiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sialittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sialeittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sialeinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sialinsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sialinsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sialinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sialinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sialinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sialinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sialinsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sialiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sialiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sialiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sialejaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sialejansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sialissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sialissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sialeissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sialeissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sialistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sialistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sialeistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sialeistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sialiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sialeihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sialillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sialillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sialeillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sialeillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sialiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sialiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sialeiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sialeiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sialilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sialillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sialeilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sialeillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sialinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sialinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sialeinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sialeinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sialikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sialiksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sialeikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sialeiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sialittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sialittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sialeittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "sialeittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sialeineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "sialeinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "sial", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "sial", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "sial", "2": "", "3": "", "4": "a", "i": "0" }, "name": "fi-decl-risti" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 2-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish risti-type nominals", "Finnish terms borrowed from English", "Finnish terms derived from English", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 8 entries", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/iɑl", "Rhymes:Finnish/iɑl/2 syllables", "fi:Geology" ], "glosses": [ "sial" ], "links": [ [ "geology", "geology" ], [ "sial", "#English" ] ], "raw_glosses": [ "(geology) sial" ], "topics": [ "geography", "geology", "natural-sciences" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈsiɑl/" }, { "ipa": "[ˈs̠iɑ̝l]" }, { "rhymes": "-iɑl" } ], "word": "sial" }
Download raw JSONL data for sial meaning in Finnish (19.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-05 from the enwiktionary dump dated 2025-04-03 using wiktextract (8c1bb29 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.