See sekiini in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "fr", "3": "sequin" }, "expansion": "French sequin", "name": "der" } ], "etymology_text": "From French sequin.", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "sekiini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sekiinit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sekiini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sekiinit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sekiinin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sekiinit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sekiinin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sekiinien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sekiinejä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sekiinissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sekiinistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sekiineistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sekiiniin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sekiineihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sekiinillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sekiineiltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sekiinille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sekiineille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sekiininä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sekiineinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sekiineiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sekiinittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "sekiinein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sekiinini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sekiinini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sekiinini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sekiinini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sekiinini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sekiinini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sekiinini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sekiinieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sekiinejäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sekiinissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sekiinistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sekiineistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sekiiniini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sekiineihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sekiinilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sekiineiltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sekiinilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sekiineilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sekiininäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sekiineinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sekiinikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sekiineikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sekiinittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sekiineineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sekiinisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sekiinisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sekiinisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sekiinisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sekiinisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sekiinisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sekiinisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sekiiniesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sekiinejäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sekiinissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sekiinistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sekiineistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sekiiniisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sekiineihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sekiinilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sekiineiltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sekiinillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sekiineillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sekiininäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sekiineinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sekiineiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sekiinittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sekiineinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sekiinimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sekiinimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sekiinimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sekiinimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sekiinimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sekiinimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sekiinimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sekiiniemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sekiinejämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sekiinissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sekiinistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sekiineistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sekiiniimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sekiineihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sekiinillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sekiineiltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sekiinillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sekiineillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sekiininämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sekiineinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sekiineiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sekiinittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sekiineinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sekiininne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sekiininne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sekiininne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sekiininne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sekiininne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sekiininne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sekiininne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sekiinienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sekiinejänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sekiinissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sekiinistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sekiineistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sekiiniinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sekiineihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sekiinillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sekiineiltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sekiinillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sekiineillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sekiininänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sekiineinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sekiineiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sekiinittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sekiineinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sekiininsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sekiininsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sekiininsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sekiininsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sekiininsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sekiininsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sekiininsä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sekiiniensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sekiiniänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sekiinejään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sekiinejänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sekiinissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sekiinissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sekiineissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sekiinistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sekiinistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sekiineistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sekiineistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sekiiniinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sekiineihinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sekiinillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sekiinillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sekiineillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sekiiniltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sekiineiltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sekiineiltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sekiinilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sekiinillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sekiineilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sekiineillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sekiininään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sekiininänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sekiineinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sekiineinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sekiinikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sekiiniksensä", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sekiineikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sekiineiksensä", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sekiinittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sekiinittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "sekiineittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sekiineineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "sekiineinensä", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "noun" }, "expansion": "sekiini", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "sekiin", "2": "", "3": "", "4": "ä" }, "name": "fi-decl-risti" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish risti-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "A sequin (any of various small gold coins minted in Italy and Turkey)." ], "id": "en-sekiini-fi-noun-a07-vFeL", "links": [ [ "sequin", "sequin" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈsekiːni/" }, { "ipa": "[ˈs̠e̞k̟iːni]" }, { "rhymes": "-ekiːni" } ], "word": "sekiini" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "fr", "3": "sequin" }, "expansion": "French sequin", "name": "der" } ], "etymology_text": "From French sequin.", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "sekiini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sekiinit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sekiini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sekiinit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sekiinin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sekiinit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sekiinin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sekiinien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sekiinejä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sekiinissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sekiinistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sekiineistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sekiiniin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sekiineihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sekiinillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sekiineiltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sekiinille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sekiineille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sekiininä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sekiineinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sekiineiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sekiinittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "sekiinein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sekiinini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sekiinini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sekiinini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sekiinini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sekiinini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sekiinini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sekiinini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sekiinieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sekiinejäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sekiinissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sekiinistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sekiineistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sekiiniini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sekiineihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sekiinilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sekiineiltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sekiinilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sekiineilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sekiininäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sekiineinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sekiinikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sekiineikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sekiinittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sekiineineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sekiinisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sekiinisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sekiinisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sekiinisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sekiinisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sekiinisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sekiinisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sekiiniesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sekiinejäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sekiinissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sekiinistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sekiineistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sekiiniisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sekiineihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sekiinilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sekiineiltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sekiinillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sekiineillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sekiininäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sekiineinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sekiineiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sekiinittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sekiineinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sekiinimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sekiinimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sekiinimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sekiinimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sekiinimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sekiinimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sekiinimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sekiiniemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sekiinejämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sekiinissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sekiinistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sekiineistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sekiiniimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sekiineihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sekiinillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sekiineiltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sekiinillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sekiineillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sekiininämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sekiineinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sekiineiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sekiinittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sekiineinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sekiininne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sekiininne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sekiininne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sekiininne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sekiininne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sekiininne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sekiininne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sekiinienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sekiinejänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sekiinissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sekiinistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sekiineistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sekiiniinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sekiineihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sekiinillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sekiineiltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sekiinillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sekiineillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sekiininänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sekiineinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sekiineiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sekiinittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sekiineinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "sekiininsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "sekiininsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "sekiininsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "sekiininsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "sekiininsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "sekiininsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "sekiininsä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "sekiiniensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sekiiniänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "sekiinejään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sekiinejänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "sekiinissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sekiinissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sekiineissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "sekiinistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sekiinistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "sekiineistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sekiineistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "sekiiniinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "sekiineihinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "sekiinillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sekiinillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sekiineillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "sekiiniltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sekiiniltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "sekiineiltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sekiineiltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "sekiinilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sekiinillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "sekiineilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sekiineillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "sekiininään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sekiininänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "sekiineinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sekiineinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "sekiinikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sekiiniksensä", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "sekiineikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sekiineiksensä", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "sekiinittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sekiinittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "sekiineittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "sekiineittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "sekiineineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "sekiineinensä", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "noun" }, "expansion": "sekiini", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "sekiin", "2": "", "3": "", "4": "ä" }, "name": "fi-decl-risti" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 3-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish risti-type nominals", "Finnish terms derived from French", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ekiːni", "Rhymes:Finnish/ekiːni/3 syllables" ], "glosses": [ "A sequin (any of various small gold coins minted in Italy and Turkey)." ], "links": [ [ "sequin", "sequin" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈsekiːni/" }, { "ipa": "[ˈs̠e̞k̟iːni]" }, { "rhymes": "-ekiːni" } ], "word": "sekiini" }
Download raw JSONL data for sekiini meaning in Finnish (19.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.