"satakielet" meaning in Finnish

See satakielet in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /ˈsɑtɑˌkie̯let/, [ˈs̠ɑ̝t̪ɑ̝ˌk̟ie̞̯le̞t̪]
Rhymes: -ielet Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} satakielet, {{fi-noun}} satakielet Inflection templates: {{fi-decl-pieni|satakiel|ä|n=pl}} Forms: no-table-tags [table-tags], - [nominative, singular], satakielet [nominative, plural], - [accusative, nominative, singular], satakielet [accusative, nominative, plural], - [accusative, genitive, singular], satakielet [accusative, genitive, plural], - [genitive, singular], satakielten [genitive, plural], satakielien [genitive, plural], - [partitive, singular], satakieliä [partitive, plural], - [inessive, singular], satakielissä [inessive, plural], - [elative, singular], satakielistä [elative, plural], - [illative, singular], satakieliin [illative, plural], - [adessive, singular], satakielillä [adessive, plural], - [ablative, singular], satakieliltä [ablative, plural], - [allative, singular], satakielille [allative, plural], - [essive, singular], satakielinä [essive, plural], - [singular, translative], satakieliksi [plural, translative], - [abessive, singular], satakielittä [abessive, plural], - [instructive, singular], satakielin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], - [nominative, singular], satakieleni [nominative, plural], - [accusative, nominative, singular], satakieleni [accusative, nominative, plural], - [accusative, genitive, singular], satakieleni [accusative, genitive, plural], - [genitive, singular], satakielteni [genitive, plural], satakielieni [genitive, plural], - [partitive, singular], satakieliäni [partitive, plural], - [inessive, singular], satakielissäni [inessive, plural], - [elative, singular], satakielistäni [elative, plural], - [illative, singular], satakieliini [illative, plural], - [adessive, singular], satakielilläni [adessive, plural], - [ablative, singular], satakieliltäni [ablative, plural], - [allative, singular], satakielilleni [allative, plural], - [essive, singular], satakielinäni [essive, plural], - [singular, translative], satakielikseni [plural, translative], - [abessive, singular], satakielittäni [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], satakielineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], - [nominative, singular], satakielesi [nominative, plural], - [accusative, nominative, singular], satakielesi [accusative, nominative, plural], - [accusative, genitive, singular], satakielesi [accusative, genitive, plural], - [genitive, singular], satakieltesi [genitive, plural], satakieliesi [genitive, plural], - [partitive, singular], satakieliäsi [partitive, plural], - [inessive, singular], satakielissäsi [inessive, plural], - [elative, singular], satakielistäsi [elative, plural], - [illative, singular], satakieliisi [illative, plural], - [adessive, singular], satakielilläsi [adessive, plural], - [ablative, singular], satakieliltäsi [ablative, plural], - [allative, singular], satakielillesi [allative, plural], - [essive, singular], satakielinäsi [essive, plural], - [singular, translative], satakieliksesi [plural, translative], - [abessive, singular], satakielittäsi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], satakielinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], - [nominative, singular], satakielemme [nominative, plural], - [accusative, nominative, singular], satakielemme [accusative, nominative, plural], - [accusative, genitive, singular], satakielemme [accusative, genitive, plural], - [genitive, singular], satakieltemme [genitive, plural], satakieliemme [genitive, plural], - [partitive, singular], satakieliämme [partitive, plural], - [inessive, singular], satakielissämme [inessive, plural], - [elative, singular], satakielistämme [elative, plural], - [illative, singular], satakieliimme [illative, plural], - [adessive, singular], satakielillämme [adessive, plural], - [ablative, singular], satakieliltämme [ablative, plural], - [allative, singular], satakielillemme [allative, plural], - [essive, singular], satakielinämme [essive, plural], - [singular, translative], satakieliksemme [plural, translative], - [abessive, singular], satakielittämme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], satakielinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], - [nominative, singular], satakielenne [nominative, plural], - [accusative, nominative, singular], satakielenne [accusative, nominative, plural], - [accusative, genitive, singular], satakielenne [accusative, genitive, plural], - [genitive, singular], satakieltenne [genitive, plural], satakielienne [genitive, plural], - [partitive, singular], satakieliänne [partitive, plural], - [inessive, singular], satakielissänne [inessive, plural], - [elative, singular], satakielistänne [elative, plural], - [illative, singular], satakieliinne [illative, plural], - [adessive, singular], satakielillänne [adessive, plural], - [ablative, singular], satakieliltänne [ablative, plural], - [allative, singular], satakielillenne [allative, plural], - [essive, singular], satakielinänne [essive, plural], - [singular, translative], satakieliksenne [plural, translative], - [abessive, singular], satakielittänne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], satakielinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], - [nominative, singular], satakielensä [nominative, plural], - [accusative, nominative, singular], satakielensä [accusative, nominative, plural], - [accusative, genitive, singular], satakielensä [accusative, genitive, plural], - [genitive, singular], satakieltensä [genitive, plural], satakieliensä [genitive, plural], - [partitive, singular], satakieliään [partitive, plural], satakieliänsä [partitive, plural], - [inessive, singular], satakielissään [inessive, plural], satakielissänsä [inessive, plural], - [elative, singular], satakielistään [elative, plural], satakielistänsä [elative, plural], - [illative, singular], satakieliinsä [illative, plural], - [adessive, singular], satakielillään [adessive, plural], satakielillänsä [adessive, plural], - [ablative, singular], satakieliltään [ablative, plural], satakieliltänsä [ablative, plural], - [allative, singular], satakielilleen [allative, plural], satakielillensä [allative, plural], - [essive, singular], satakielinään [essive, plural], satakielinänsä [essive, plural], - [singular, translative], satakielikseen [plural, translative], satakieliksensä [plural, translative], - [abessive, singular], satakielittään [abessive, plural], satakielittänsä [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], satakielineen [comitative, plural], satakielinensä [comitative, plural]
  1. nominative plural of satakieli Tags: form-of, nominative, plural Form of: satakieli
    Sense id: en-satakielet-fi-noun-9ca-JjBE Categories (other): Finnish pluralia tantum Disambiguation of Finnish pluralia tantum: 46 54
  2. The bird genus Luscinia. Tags: plural Categories (lifeform): Birds
    Sense id: en-satakielet-fi-noun-CZF4wjSU Disambiguation of Birds: 10 90 Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish entries with topic categories using raw markup, Finnish pieni-type nominals, Finnish pluralia tantum Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 16 84 Disambiguation of Finnish entries with topic categories using raw markup: 6 94 Disambiguation of Finnish pieni-type nominals: 29 71 Disambiguation of Finnish pluralia tantum: 46 54

Download JSONL data for satakielet meaning in Finnish (19.6kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "26/pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielinä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "26/pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielissäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielistäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielilläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielinäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielittäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieltesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielissäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielistäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielilläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielinäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielittäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieltemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielissämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielistämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielillämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielinämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielittämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieltenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielissänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielistänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielillänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielinänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielittänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieltensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielissään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielissänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielistään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielistänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielillään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielillänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielillensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielinään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielinänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielittään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielittänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielinensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "satakielet",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "satakielet",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "satakiel",
        "2": "ä",
        "n": "pl"
      },
      "name": "fi-decl-pieni"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "46 54",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish pluralia tantum",
          "parents": [
            "Pluralia tantum",
            "Nouns",
            "Lemmas"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "satakieli"
        }
      ],
      "glosses": [
        "nominative plural of satakieli"
      ],
      "id": "en-satakielet-fi-noun-9ca-JjBE",
      "links": [
        [
          "satakieli",
          "satakieli#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "16 84",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "6 94",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "29 71",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish pieni-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "46 54",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish pluralia tantum",
          "parents": [
            "Pluralia tantum",
            "Nouns",
            "Lemmas"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "10 90",
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "fi",
          "name": "Birds",
          "orig": "fi:Birds",
          "parents": [
            "Vertebrates",
            "Chordates",
            "Animals",
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "The bird genus Luscinia."
      ],
      "id": "en-satakielet-fi-noun-CZF4wjSU",
      "links": [
        [
          "Luscinia",
          "Luscinia#Translingual"
        ]
      ],
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈsɑtɑˌkie̯let/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈs̠ɑ̝t̪ɑ̝ˌk̟ie̞̯le̞t̪]"
    },
    {
      "rhymes": "-ielet"
    }
  ],
  "word": "satakielet"
}
{
  "categories": [
    "Finnish 4-syllable words",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish entries with topic categories using raw markup",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish nouns",
    "Finnish pieni-type nominals",
    "Finnish pluralia tantum",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Rhymes:Finnish/ielet",
    "Rhymes:Finnish/ielet/4 syllables",
    "fi:Birds"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "26/pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielinä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "26/pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielissäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielistäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielilläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielinäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielittäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieltesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielissäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielistäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielilläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielinäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielittäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieltemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielissämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielistämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielillämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielinämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielittämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieltenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielissänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielistänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielillänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielinänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielittänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-pieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieltensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielissään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielissänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielistään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielistänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielillään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielillänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielillensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielinään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielinänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "satakieliksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielittään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielittänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "satakielinensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "satakielet",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "satakielet",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "satakiel",
        "2": "ä",
        "n": "pl"
      },
      "name": "fi-decl-pieni"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "satakieli"
        }
      ],
      "glosses": [
        "nominative plural of satakieli"
      ],
      "links": [
        [
          "satakieli",
          "satakieli#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "The bird genus Luscinia."
      ],
      "links": [
        [
          "Luscinia",
          "Luscinia#Translingual"
        ]
      ],
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈsɑtɑˌkie̯let/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈs̠ɑ̝t̪ɑ̝ˌk̟ie̞̯le̞t̪]"
    },
    {
      "rhymes": "-ielet"
    }
  ],
  "word": "satakielet"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.