"salpaava" meaning in Finnish

See salpaava in All languages combined, or Wiktionary

Verb

IPA: /ˈsɑlpɑːʋɑ/, [ˈs̠ɑ̝lpɑ̝ːʋɑ̝]
Rhymes: -ɑlpɑːʋɑ Head templates: {{head|fi|present active participle}} salpaava Inflection templates: {{fi-decl-koira|salpaav|||a|pos=adj}} Forms: no-table-tags [table-tags], salpaava [nominative, singular], salpaavat [nominative, plural], salpaava [accusative, nominative, singular], salpaavat [accusative, nominative, plural], salpaavan [accusative, genitive, singular], salpaavat [accusative, genitive, plural], salpaavan [genitive, singular], salpaavien [genitive, plural], salpaavain [genitive, plural, rare], salpaavaa [partitive, singular], salpaavia [partitive, plural], salpaavassa [inessive, singular], salpaavissa [inessive, plural], salpaavasta [elative, singular], salpaavista [elative, plural], salpaavaan [illative, singular], salpaaviin [illative, plural], salpaavalla [adessive, singular], salpaavilla [adessive, plural], salpaavalta [ablative, singular], salpaavilta [ablative, plural], salpaavalle [allative, singular], salpaaville [allative, plural], salpaavana [essive, singular], salpaavina [essive, plural], salpaavaksi [singular, translative], salpaaviksi [plural, translative], salpaavatta [abessive, singular], salpaavitta [abessive, plural], - [instructive, singular], salpaavin [instructive, plural], - [comitative, singular], salpaavine [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], Rare. Only used with substantive adjectives. [possessive], no-table-tags [table-tags], salpaavani [nominative, singular], salpaavani [nominative, plural], salpaavani [accusative, nominative, singular], salpaavani [accusative, nominative, plural], salpaavani [accusative, genitive, singular], salpaavani [accusative, genitive, plural], salpaavani [genitive, singular], salpaavieni [genitive, plural], salpaavaini [genitive, plural, rare], salpaavaani [partitive, singular], salpaaviani [partitive, plural], salpaavassani [inessive, singular], salpaavissani [inessive, plural], salpaavastani [elative, singular], salpaavistani [elative, plural], salpaavaani [illative, singular], salpaaviini [illative, plural], salpaavallani [adessive, singular], salpaavillani [adessive, plural], salpaavaltani [ablative, singular], salpaaviltani [ablative, plural], salpaavalleni [allative, singular], salpaavilleni [allative, plural], salpaavanani [essive, singular], salpaavinani [essive, plural], salpaavakseni [singular, translative], salpaavikseni [plural, translative], salpaavattani [abessive, singular], salpaavittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], salpaavineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], salpaavasi [nominative, singular], salpaavasi [nominative, plural], salpaavasi [accusative, nominative, singular], salpaavasi [accusative, nominative, plural], salpaavasi [accusative, genitive, singular], salpaavasi [accusative, genitive, plural], salpaavasi [genitive, singular], salpaaviesi [genitive, plural], salpaavaisi [genitive, plural, rare], salpaavaasi [partitive, singular], salpaaviasi [partitive, plural], salpaavassasi [inessive, singular], salpaavissasi [inessive, plural], salpaavastasi [elative, singular], salpaavistasi [elative, plural], salpaavaasi [illative, singular], salpaaviisi [illative, plural], salpaavallasi [adessive, singular], salpaavillasi [adessive, plural], salpaavaltasi [ablative, singular], salpaaviltasi [ablative, plural], salpaavallesi [allative, singular], salpaavillesi [allative, plural], salpaavanasi [essive, singular], salpaavinasi [essive, plural], salpaavaksesi [singular, translative], salpaaviksesi [plural, translative], salpaavattasi [abessive, singular], salpaavittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], salpaavinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], salpaavamme [nominative, singular], salpaavamme [nominative, plural], salpaavamme [accusative, nominative, singular], salpaavamme [accusative, nominative, plural], salpaavamme [accusative, genitive, singular], salpaavamme [accusative, genitive, plural], salpaavamme [genitive, singular], salpaaviemme [genitive, plural], salpaavaimme [genitive, plural, rare], salpaavaamme [partitive, singular], salpaaviamme [partitive, plural], salpaavassamme [inessive, singular], salpaavissamme [inessive, plural], salpaavastamme [elative, singular], salpaavistamme [elative, plural], salpaavaamme [illative, singular], salpaaviimme [illative, plural], salpaavallamme [adessive, singular], salpaavillamme [adessive, plural], salpaavaltamme [ablative, singular], salpaaviltamme [ablative, plural], salpaavallemme [allative, singular], salpaavillemme [allative, plural], salpaavanamme [essive, singular], salpaavinamme [essive, plural], salpaavaksemme [singular, translative], salpaaviksemme [plural, translative], salpaavattamme [abessive, singular], salpaavittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], salpaavinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], salpaavanne [nominative, singular], salpaavanne [nominative, plural], salpaavanne [accusative, nominative, singular], salpaavanne [accusative, nominative, plural], salpaavanne [accusative, genitive, singular], salpaavanne [accusative, genitive, plural], salpaavanne [genitive, singular], salpaavienne [genitive, plural], salpaavainne [genitive, plural, rare], salpaavaanne [partitive, singular], salpaavianne [partitive, plural], salpaavassanne [inessive, singular], salpaavissanne [inessive, plural], salpaavastanne [elative, singular], salpaavistanne [elative, plural], salpaavaanne [illative, singular], salpaaviinne [illative, plural], salpaavallanne [adessive, singular], salpaavillanne [adessive, plural], salpaavaltanne [ablative, singular], salpaaviltanne [ablative, plural], salpaavallenne [allative, singular], salpaavillenne [allative, plural], salpaavananne [essive, singular], salpaavinanne [essive, plural], salpaavaksenne [singular, translative], salpaaviksenne [plural, translative], salpaavattanne [abessive, singular], salpaavittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], salpaavinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], salpaavansa [nominative, singular], salpaavansa [nominative, plural], salpaavansa [accusative, nominative, singular], salpaavansa [accusative, nominative, plural], salpaavansa [accusative, genitive, singular], salpaavansa [accusative, genitive, plural], salpaavansa [genitive, singular], salpaaviensa [genitive, plural], salpaavainsa [genitive, plural, rare], salpaavaansa [partitive, singular], salpaaviaan [partitive, plural], salpaaviansa [partitive, plural], salpaavassaan [inessive, singular], salpaavassansa [inessive, singular], salpaavissaan [inessive, plural], salpaavissansa [inessive, plural], salpaavastaan [elative, singular], salpaavastansa [elative, singular], salpaavistaan [elative, plural], salpaavistansa [elative, plural], salpaavaansa [illative, singular], salpaaviinsa [illative, plural], salpaavallaan [adessive, singular], salpaavallansa [adessive, singular], salpaavillaan [adessive, plural], salpaavillansa [adessive, plural], salpaavaltaan [ablative, singular], salpaavaltansa [ablative, singular], salpaaviltaan [ablative, plural], salpaaviltansa [ablative, plural], salpaavalleen [allative, singular], salpaavallensa [allative, singular], salpaavilleen [allative, plural], salpaavillensa [allative, plural], salpaavanaan [essive, singular], salpaavanansa [essive, singular], salpaavinaan [essive, plural], salpaavinansa [essive, plural], salpaavakseen [singular, translative], salpaavaksensa [singular, translative], salpaavikseen [plural, translative], salpaaviksensa [plural, translative], salpaavattaan [abessive, singular], salpaavattansa [abessive, singular], salpaavittaan [abessive, plural], salpaavittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], salpaavineen [comitative, plural], salpaavinensa [comitative, plural]
  1. present active participle of salvata Tags: active, form-of, participle, present Form of: salvata Derived forms: henkeäsalpaava
{
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "10/koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaava",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaava",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavasta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavalta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaville",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavatta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "10/koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavassani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavastani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavallani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavalleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavanani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavakseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavattani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavassasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavastasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavallasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavallesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavanasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavattasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavassamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavastamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavallamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavallemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavanamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavattamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavainne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavassanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavastanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavallanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavallenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavananne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavattanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavainsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavassaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavassansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavastaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavastansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavallaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavallansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavalleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavallensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavanaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavanansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavakseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavattaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavattansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "present active participle"
      },
      "expansion": "salpaava",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "salpaav",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a",
        "pos": "adj"
      },
      "name": "fi-decl-koira"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish koira-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "henkeäsalpaava"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "salvata"
        }
      ],
      "glosses": [
        "present active participle of salvata"
      ],
      "id": "en-salpaava-fi-verb-QdEaBTki",
      "links": [
        [
          "salvata",
          "salvata#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "form-of",
        "participle",
        "present"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈsɑlpɑːʋɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈs̠ɑ̝lpɑ̝ːʋɑ̝]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑlpɑːʋɑ"
    }
  ],
  "word": "salpaava"
}
{
  "derived": [
    {
      "word": "henkeäsalpaava"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "10/koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaava",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaava",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavasta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavalta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaville",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavatta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "10/koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavassani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavastani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavallani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavalleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavanani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavakseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavattani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavassasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavastasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavallasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavallesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavanasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavattasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavassamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavastamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavallamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavallemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavanamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavattamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavainne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavassanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavastanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavallanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavallenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavananne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavattanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavainsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavassaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavassansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavastaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavastansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavallaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavallansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavalleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavallensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavanaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavanansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavakseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavaksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaaviksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavattaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavattansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "salpaavinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "present active participle"
      },
      "expansion": "salpaava",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "salpaav",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a",
        "pos": "adj"
      },
      "name": "fi-decl-koira"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish 3-syllable words",
        "Finnish entries with incorrect language header",
        "Finnish koira-type nominals",
        "Finnish non-lemma forms",
        "Finnish present active participles",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Finnish/ɑlpɑːʋɑ",
        "Rhymes:Finnish/ɑlpɑːʋɑ/3 syllables"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "salvata"
        }
      ],
      "glosses": [
        "present active participle of salvata"
      ],
      "links": [
        [
          "salvata",
          "salvata#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "form-of",
        "participle",
        "present"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈsɑlpɑːʋɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈs̠ɑ̝lpɑ̝ːʋɑ̝]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑlpɑːʋɑ"
    }
  ],
  "word": "salpaava"
}

Download raw JSONL data for salpaava meaning in Finnish (20.3kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.