See saarrostaminen in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "saarrostaa", "3": "-minen" }, "expansion": "saarrostaa + -minen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "saarrostaa + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "saarrostaminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "saarrostaminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "saarrostamisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "saarrostamisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "saarrostamiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "saarrostamisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "saarrostamisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "saarrostamisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "saarrostamisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "saarrostamisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "saarrostamisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "saarrostamisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "saarrostamisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "saarrostamisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "saarrostamisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "saarrostamisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "saarrostamisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "saarrostamiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "saarrostamisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "saarrostamisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "saarrostamisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "saarrostaminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "saarrostaminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "saarrostami", "2": "a" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [], "form_of": [ { "word": "saarrostaa" } ], "glosses": [ "verbal noun of saarrostaa" ], "id": "en-saarrostaminen-fi-noun-H-P5qMz6", "links": [ [ "saarrostaa", "saarrostaa#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "noun-from-verb" ] }, { "categories": [ { "_dis": "15 85", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "18 82", "kind": "other", "name": "Finnish nainen-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "15 85", "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -minen", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "17 83", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "10 90", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "verbal noun of saarrostaa", "attacking in order to surround" ], "id": "en-saarrostaminen-fi-noun-4QHlVLTu", "links": [ [ "saarrostaa", "saarrostaa#Finnish" ], [ "attacking", "attacking" ], [ "surround", "surround" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈsɑːrːostɑminen/" }, { "ipa": "[ˈs̠ɑ̝ːrːo̞s̠ˌtɑ̝mine̞n]" }, { "rhymes": "-ɑminen" } ], "word": "saarrostaminen" }
{ "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nainen-type nominals", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -minen", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑminen", "Rhymes:Finnish/ɑminen/5 syllables" ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "saarrostaa", "3": "-minen" }, "expansion": "saarrostaa + -minen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "saarrostaa + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "saarrostaminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "saarrostaminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "saarrostamisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "saarrostamisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "saarrostamiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "saarrostamisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "saarrostamisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "saarrostamisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "saarrostamisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "saarrostamisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "saarrostamisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "saarrostamisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "saarrostamisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "saarrostamisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "saarrostamisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "saarrostamisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "saarrostamisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "saarrostamiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "saarrostamisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "saarrostamisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "saarrostamisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "saarrostamisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "saarrostamisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "saarrostaminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "saarrostaminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "saarrostami", "2": "a" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "form_of": [ { "word": "saarrostaa" } ], "glosses": [ "verbal noun of saarrostaa" ], "links": [ [ "saarrostaa", "saarrostaa#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "noun-from-verb" ] }, { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "glosses": [ "verbal noun of saarrostaa", "attacking in order to surround" ], "links": [ [ "saarrostaa", "saarrostaa#Finnish" ], [ "attacking", "attacking" ], [ "surround", "surround" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈsɑːrːostɑminen/" }, { "ipa": "[ˈs̠ɑ̝ːrːo̞s̠ˌtɑ̝mine̞n]" }, { "rhymes": "-ɑminen" } ], "word": "saarrostaminen" }
Download raw JSONL data for saarrostaminen meaning in Finnish (21.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.