See ratkaiseminen in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "ratkaista", "3": "minen" }, "expansion": "ratkaista + -minen", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "ratkaista + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "ratkaiseminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ratkaiseminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ratkaisemisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ratkaisemisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ratkaisemiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ratkaisemisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ratkaisemisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ratkaisemisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ratkaisemisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ratkaisemisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ratkaisemisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ratkaisemisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ratkaisemisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ratkaisemisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ratkaisemisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ratkaisemisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ratkaisemisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ratkaisemiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ratkaisemisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ratkaisemisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ratkaisemisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "ratkaiseminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "ratkaiseminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "ratkaisemi", "2": "a" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [], "form_of": [ { "word": "ratkaista" } ], "glosses": [ "verbal noun of ratkaista" ], "id": "en-ratkaiseminen-fi-noun-Uw4py3Ts", "links": [ [ "ratkaista", "ratkaista#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "noun-from-verb" ] }, { "categories": [ { "_dis": "2 98", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "7 93", "kind": "other", "name": "Finnish nainen-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "6 94", "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -minen", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "3 97", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "2 98", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "verbal noun of ratkaista", "solving" ], "id": "en-ratkaiseminen-fi-noun-dP2ehQ3Y", "links": [ [ "ratkaista", "ratkaista#Finnish" ], [ "solving", "solving" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈrɑtkɑi̯seminen/" }, { "ipa": "[ˈrɑ̝t̪kɑ̝i̯ˌs̠e̞mine̞n]" }, { "rhymes": "-eminen" } ], "word": "ratkaiseminen" }
{ "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nainen-type nominals", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -minen", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/eminen", "Rhymes:Finnish/eminen/5 syllables" ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "ratkaista", "3": "minen" }, "expansion": "ratkaista + -minen", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "ratkaista + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "ratkaiseminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ratkaiseminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ratkaisemisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ratkaisemisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ratkaisemiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ratkaisemisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ratkaisemisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ratkaisemisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ratkaisemisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ratkaisemisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ratkaisemisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ratkaisemisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ratkaisemisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ratkaisemisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ratkaisemisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ratkaisemisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ratkaisemisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ratkaisemiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ratkaisemisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ratkaisemisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ratkaisemisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ratkaisemisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ratkaisemisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "ratkaiseminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "ratkaiseminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "ratkaisemi", "2": "a" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "form_of": [ { "word": "ratkaista" } ], "glosses": [ "verbal noun of ratkaista" ], "links": [ [ "ratkaista", "ratkaista#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "noun-from-verb" ] }, { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "glosses": [ "verbal noun of ratkaista", "solving" ], "links": [ [ "ratkaista", "ratkaista#Finnish" ], [ "solving", "solving" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈrɑtkɑi̯seminen/" }, { "ipa": "[ˈrɑ̝t̪kɑ̝i̯ˌs̠e̞mine̞n]" }, { "rhymes": "-eminen" } ], "word": "ratkaiseminen" }
Download raw JSONL data for ratkaiseminen meaning in Finnish (21.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.