See rappaaja in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "rapata", "3": "-ja" }, "expansion": "rapata + -ja", "name": "affix" } ], "etymology_text": "rapata + -ja", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "rappaaja", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "rappaajat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "rappaaja", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "rappaajat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "rappaajan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "rappaajaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "rappaajista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "rappaajaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "rappaajiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "rappaajalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "rappaajilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "rappaajalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "rappaajille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "rappaajana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "rappaajina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "rappaajaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "rappaajiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "rappaajatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "rappaajin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "rappaajani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "rappaajani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "rappaajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "rappaajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "rappaajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "rappaajaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "rappaajistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "rappaajaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "rappaajiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "rappaajallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "rappaajiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "rappaajalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "rappaajilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "rappaajanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "rappaajinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "rappaajakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "rappaajikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "rappaajattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "rappaajineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "rappaajasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "rappaajasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "rappaajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "rappaajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "rappaajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "rappaajaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "rappaajistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "rappaajaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "rappaajiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "rappaajallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "rappaajiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "rappaajallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "rappaajillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "rappaajanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "rappaajinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "rappaajaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "rappaajiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "rappaajattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "rappaajinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "rappaajamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "rappaajamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "rappaajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "rappaajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "rappaajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "rappaajaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "rappaajistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "rappaajaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "rappaajiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "rappaajallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "rappaajiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "rappaajallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "rappaajillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "rappaajanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "rappaajinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "rappaajaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "rappaajiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "rappaajattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "rappaajinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "rappaajanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "rappaajanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "rappaajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "rappaajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "rappaajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "rappaajaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "rappaajistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "rappaajaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "rappaajiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "rappaajallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "rappaajiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "rappaajallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "rappaajillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "rappaajananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "rappaajinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "rappaajaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "rappaajiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "rappaajattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "rappaajinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "rappaajansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "rappaajansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "rappaajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "rappaajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "rappaajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "rappaajaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "rappaajastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "rappaajistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "rappaajistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "rappaajaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "rappaajiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "rappaajallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "rappaajaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "rappaajiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "rappaajiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "rappaajalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "rappaajallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "rappaajilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "rappaajillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "rappaajanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "rappaajanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "rappaajinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "rappaajinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "rappaajakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "rappaajaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "rappaajikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "rappaajiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "rappaajattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "rappaajineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "rappaajinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "rappaaja", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "rappaaja", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "rappaaj", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish koira-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -ja", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "plasterer" ], "id": "en-rappaaja-fi-noun-pQTNXrCL", "links": [ [ "plasterer", "plasterer" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈrɑpːɑːjɑ/" }, { "ipa": "[ˈrɑ̝pːɑ̝ːjɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑpːɑːjɑ" } ], "word": "rappaaja" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "rapata", "3": "-ja" }, "expansion": "rapata + -ja", "name": "affix" } ], "etymology_text": "rapata + -ja", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "rappaaja", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "rappaajat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "rappaaja", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "rappaajat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "rappaajan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "rappaajaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "rappaajista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "rappaajaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "rappaajiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "rappaajalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "rappaajilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "rappaajalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "rappaajille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "rappaajana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "rappaajina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "rappaajaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "rappaajiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "rappaajatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "rappaajin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "rappaajani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "rappaajani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "rappaajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "rappaajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "rappaajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "rappaajaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "rappaajistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "rappaajaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "rappaajiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "rappaajallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "rappaajiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "rappaajalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "rappaajilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "rappaajanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "rappaajinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "rappaajakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "rappaajikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "rappaajattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "rappaajineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "rappaajasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "rappaajasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "rappaajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "rappaajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "rappaajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "rappaajaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "rappaajistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "rappaajaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "rappaajiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "rappaajallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "rappaajiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "rappaajallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "rappaajillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "rappaajanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "rappaajinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "rappaajaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "rappaajiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "rappaajattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "rappaajinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "rappaajamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "rappaajamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "rappaajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "rappaajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "rappaajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "rappaajaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "rappaajistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "rappaajaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "rappaajiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "rappaajallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "rappaajiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "rappaajallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "rappaajillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "rappaajanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "rappaajinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "rappaajaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "rappaajiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "rappaajattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "rappaajinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "rappaajanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "rappaajanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "rappaajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "rappaajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "rappaajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "rappaajaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "rappaajistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "rappaajaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "rappaajiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "rappaajallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "rappaajiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "rappaajallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "rappaajillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "rappaajananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "rappaajinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "rappaajaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "rappaajiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "rappaajattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "rappaajinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "rappaajansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "rappaajansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "rappaajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "rappaajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "rappaajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "rappaajaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "rappaajiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "rappaajassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "rappaajastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "rappaajistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "rappaajistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "rappaajaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "rappaajiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "rappaajallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "rappaajaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "rappaajiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "rappaajiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "rappaajalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "rappaajallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "rappaajilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "rappaajillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "rappaajanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "rappaajanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "rappaajinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "rappaajinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "rappaajakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "rappaajaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "rappaajikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "rappaajiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "rappaajattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "rappaajittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "rappaajittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "rappaajineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "rappaajinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "rappaaja", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "rappaaja", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "rappaaj", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 3-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish koira-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -ja", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑpːɑːjɑ", "Rhymes:Finnish/ɑpːɑːjɑ/3 syllables" ], "glosses": [ "plasterer" ], "links": [ [ "plasterer", "plasterer" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈrɑpːɑːjɑ/" }, { "ipa": "[ˈrɑ̝pːɑ̝ːjɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑpːɑːjɑ" } ], "word": "rappaaja" }
Download raw JSONL data for rappaaja meaning in Finnish (20.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.