See rajoittuva in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "rajoittua",
"3": "va",
"id2": "participial"
},
"expansion": "rajoittua + -va",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "rajoittua + -va",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "rajoittuva",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuva",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "rajoittuvaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "rajoittuviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "rajoittuvatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "rajoittuvani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "rajoittuvaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "rajoittuvikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "rajoittuvattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "rajoittuvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "rajoittuvaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "rajoittuviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "rajoittuvattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "rajoittuvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "rajoittuvaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "rajoittuviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "rajoittuvattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "rajoittuvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "rajoittuvaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "rajoittuviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "rajoittuvattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "rajoittuvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "rajoittuvaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "rajoittuvaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "rajoittuvikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "rajoittuviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "rajoittuvattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "rajoittuva",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "rajoittuv",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -va (participial)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
27,
37
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
32,
40
]
],
"english": "Monmouthshire is a Welsh county marginal to England.",
"text": "Monmoutshire on Englantiin rajoittuva kreivikunta Walesissä.",
"translation": "Monmouthshire is a Welsh county marginal to England.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"adjacent, marginal (sharing a border)"
],
"id": "en-rajoittuva-fi-adj-~4Mc0FtZ",
"links": [
[
"adjacent",
"adjacent"
],
[
"marginal",
"marginal"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈrɑjoi̯tːuʋɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈrɑ̝jo̞i̯t̪̚ˌt̪uʋɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-uʋɑ"
}
],
"word": "rajoittuva"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "rajoittua",
"3": "va",
"id2": "participial"
},
"expansion": "rajoittua + -va",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "rajoittua + -va",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "rajoittuva",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuva",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "rajoittuvaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "rajoittuviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "rajoittuvatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "rajoittuvani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "rajoittuvaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "rajoittuvikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "rajoittuvattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "rajoittuvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "rajoittuvaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "rajoittuviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "rajoittuvattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "rajoittuvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "rajoittuvaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "rajoittuviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "rajoittuvattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "rajoittuvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "rajoittuvaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "rajoittuviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "rajoittuvattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "rajoittuvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "rajoittuvaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "rajoittuvaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "rajoittuvikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "rajoittuviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "rajoittuvattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "rajoittuvineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "rajoittuvinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "rajoittuva",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "rajoittuv",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish terms suffixed with -va (participial)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish terms with usage examples",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uʋɑ",
"Rhymes:Finnish/uʋɑ/4 syllables",
"fi-adj with no 1 or 2"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
27,
37
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
32,
40
]
],
"english": "Monmouthshire is a Welsh county marginal to England.",
"text": "Monmoutshire on Englantiin rajoittuva kreivikunta Walesissä.",
"translation": "Monmouthshire is a Welsh county marginal to England.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"adjacent, marginal (sharing a border)"
],
"links": [
[
"adjacent",
"adjacent"
],
[
"marginal",
"marginal"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈrɑjoi̯tːuʋɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈrɑ̝jo̞i̯t̪̚ˌt̪uʋɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-uʋɑ"
}
],
"word": "rajoittuva"
}
Download raw JSONL data for rajoittuva meaning in Finnish (21.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.