See rahantarve in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "raha",
"3": "tarve",
"alt1": "rahan"
},
"expansion": "rahan + tarve",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "rahan + tarve",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "p-v gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*E/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "rahantarve",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarve",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarvetta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "rahantarpeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "rahantarpeetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "p-v gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*E/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "rahantarpeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarvettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "rahantarpeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "rahantarpeettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "rahantarpeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarvettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "rahantarpeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "rahantarpeettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "rahantarpeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarvettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "rahantarpeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "rahantarpeettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "rahantarpeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarvettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "rahantarpeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "rahantarpeettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "rahantarpeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarvettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarvettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "rahantarpeeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "rahantarpeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "rahantarpeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "rahantarpeettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "rahantarve",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "rahantarve",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "rahantar",
"2": "v",
"3": "p",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish hame-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"need for money"
],
"id": "en-rahantarve-fi-noun-Ez1N6Kp3",
"links": [
[
"need",
"need"
],
[
"money",
"money"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈrɑhɑnˌtɑrʋeˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈrɑ̝ɦɑ̝n̪ˌt̪ɑ̝rʋe̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑrʋe"
}
],
"word": "rahantarve"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "raha",
"3": "tarve",
"alt1": "rahan"
},
"expansion": "rahan + tarve",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "rahan + tarve",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "p-v gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*E/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "rahantarve",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarve",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarvetta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "rahantarpeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "rahantarpeetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "p-v gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*E/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "rahantarpeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarvettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "rahantarpeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "rahantarpeettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "rahantarpeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarvettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "rahantarpeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "rahantarpeettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "rahantarpeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarvettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "rahantarpeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "rahantarpeettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "rahantarpeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarvettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "rahantarpeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "rahantarpeettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "rahantarpeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarvettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarvettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "rahantarpeeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "rahantarpeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "rahantarpeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "rahantarpeettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "rahantarpeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "rahantarpeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "rahantarve",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "rahantarve",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "rahantar",
"2": "v",
"3": "p",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish hame-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑrʋe",
"Rhymes:Finnish/ɑrʋe/4 syllables"
],
"glosses": [
"need for money"
],
"links": [
[
"need",
"need"
],
[
"money",
"money"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈrɑhɑnˌtɑrʋeˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈrɑ̝ɦɑ̝n̪ˌt̪ɑ̝rʋe̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑrʋe"
}
],
"word": "rahantarve"
}
Download raw JSONL data for rahantarve meaning in Finnish (21.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.